Více
  9.3 C
  Czech
  Pondělí, 3 října, 2022

  Papež František odmítl schůzku s americkým ministrem zahraničí

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Vatikán ve středu podle agentury Reuters oznámil, že odmítl žádost amerického ministra zahraničí o audienci u papeže. Pompeo se o ni ucházel v souvislosti s plánovanou čtvrteční schůzkou s vysokými vatikánskými představiteli.

  Zástupci Svatého stolce také Mika Pompea nepřímo obvinili, že se snaží Vatikán zatáhnout do amerického předvolebního boje. Měl se o to pokusit kritikou vatikánských vztahů s Čínou.

  Vatikán uzavřel s Pekingem před dvěma lety dohodu, která mu umožňuje částečný dohled nad jmenováním čínských biskupů. Dohoda podle Vatikánu představuje pokrok proti předchozí situaci, kdy čínští katolíci uznávající papeže byli po několik desítek let odsouzeni působit v podzemí.

  Mike Pompeo vidí ale v plánovaném prodloužení její platnosti hrozbu pro „morální autoritu“ církve. Uvedl to na svém twitterovém účtu.

  Vatikánský ministr zahraničí, arcibiskup Paul Gallagher, označil veřejnou kritiku před plánovanou státní návštěvou za „překvapivou“. Dodal také, že „během přípravy podobných návštěv mezi vysokými představiteli se agenda plánovaných rozhovorů domlouvá soukromě, důvěrně. Je to jedno z pravidel diplomacie.“

  Další muž zodpovědný za zahraničněpolitickou linii Vatikánu, kardinál Pietro Parolin, potvrdil, že Mike Pompeo o audienci požádal.

  „Papež dal ale již v minulosti jasně najevo, že v předvolebním období nebude přijímat politické představitele,“ doplnil Parolin.

  Pompeovu kritiku vatikánských vztahů s Čínou podle Parolina „může někdo považovat“ za součást politické kampaně, cílící na americké publikum. Smlouva ale podle něj nemá s americkou politikou nic společného. „Je to věc církví a neměla by být využívána k takovým účelům,“ dodal.

  Prezident Trump často vystupuje proti Číně a mnozí z jeho konzervativních křesťanských stoupenců jsou kritičtí k současnému papeži Františkovi, upozorňuje agentura Reuters.

  Podle pozorovatelů to není poprvé, co se Mike Pompeo během současné prezidentské kampaně zachoval nestandardně. Na konci srpna v rozporu s tradicí tehdy coby úřadující ministr zahraničí podpořil Trumpovu kandidaturu na obhajobu Bílého domu.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS