Více
  25.5 C
  Czech
  Sobota, 25 června, 2022

  Oklahoma tvrdě zakročila proti potratům. Návrh zákona zákrok definitivně zakazuje

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Republikánští zákonodárci v americkém státě Oklahoma schválili návrh legislativy, která zakazuje interrupci bezprostředně po početí. Výjimkou je znásilnění nebo incest, ženy však nejprve musejí tyto incidenty nahlásit na policii. Nejvyšší soud Spojených států může podle uniklého návrhu zrušit rozhodnutí, které potraty legalizuje. Demokraté se v senátu pokusili prosadit legislativu umožňující svobodný potrat. Neúspěšně, píší BBC News a The Washington Post. 

  Republikáni v Oklahomě schválili návrh zákona, který zakazuje potraty bezprostředně po početí, uvádí stanice BBC News. Legislativa schvaluje zákrok pouze v případě ohrožení života ženy a znásilnění či incestu, incidentů nahlášených na policii. Pokud tak žena neučinila, výjimku nedostane.

  Zástupci amerických států se postupně snaží prosadit legislativy omezující práva na potraty žen. Demokraté se naopak minulý týden pokusili prosadit zákon umožňující legální potraty během všech devíti měsíců těhotenství. Neúspěšně. Americká veřejnost přitom právo na svobodný potrat většinově podporuje.

  Oklahoma je dosud v krocích proti potratům ze všech států v USA nejtvrdší. Zákony omezující práva na tuto lékařskou péči zaváděla již v minulosti. Před dvěma týdny stát zakázal potrat po šesti týdnech těhotenství. 

  Většinově zvolený návrh zákona, který potraty zakáže definitivně, podle informací deníku The Washington Post připomíná vynucovacím mechanismem podobou legislativu zavedenou minulý rok v Texasu umožňující občanům podávat žaloby proti lékařům, kteří zákrok provedli, a vůči osobám podceňujícím či navádějícím k potratům. 

  Nejvyšší soud USA jde státům naproti 

  Legislativa se nevztahovala na ženy, které zákrok podstoupily do šestého týdne těhotenství, tedy do doby, než je v embryu zaznamenána srdeční aktivita. 

  Legislativa v Oklahomě potraty zakazuje okamžitě po početí. Oplodnění přitom definuje jako „fúzi lidské spermie a lidských vajíček”. 

  Návrh oklahomského zákona neumožňuje podat žalobu přímo na ženu, která se rozhodne jít na potrat. Nejprve jej musí schválit republikánský guvernér Oklahomy, který již dříve přislíbil, že podepíše jakoukoliv protipotratovou legislativu. 

  Začátkem května vyšly ženy ve Washingtonu do ulic v reakci na únik návrhu zákona, podle něhož by mělo být zrušeno rozhodnutí Roe vs. Wade legalizující potraty v USA z roku 1974.

  V případě zavedení legislativy získá každý americký stát pravomoc postavit se proti vzhledem k potratům svobodně.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS