Reklama

Cestování s vakcínou

Reklama

NEJČTENĚJŠÍ

Minulý měsíc se Seychely staly první destinací, která otevřela své hranice očkovaným návštěvníkům. Od té doby je následovala řada dalších zemí. Roste počet destinací, které pro očkované turisty ruší karanténu i povinné testování na covid-19. Je jich už osm. Je cestování s vakcínou budoucností turismu?

Seychely

14. ledna se Seychely staly první destinací na světě, která otevřela své hranice očkovaným cestujícím z kterékoli části světa. Ti, kdo mohou prokázat, že užili dvě dávky kterékoli ze čtyř hlavních vakcín, jež jsou v současné době na trhu, mohou vstoupit na Seychely bez nutnosti nastoupit do karantény. Podmínkou je, že druhou dávku vakcíny dostali nejméně dva týdny před příjezdem do země. Musí ovšem také předložit negativní PCR test ne starší než 72 hodin.

Od poloviny března otevře souostroví v Indickém oceánu své hranice všem návštěvníkům, očkovaným i neočkovaným, pokud budou mít negativní PCR test provedený méně než 72 hodin před cestou. V tomto okamžiku se totiž očekává, že většina dospělé populace Seychel bude proti viru očkována.

Rumunsko

Rumunsko se stalo první zemí v Evropě, která otevřela své hranice očkovaným turistům bez nutnosti absolvovat karanténu. Musí ovšem přiletět z jedné ze zemí, jež jsou na rumunském „žlutém seznamu“. Ten je pravidelně aktualizován. Návštěvníci musí absolvovat dvě dávky vakcíny nejméně 10 dní před příjezdem a musí je prokázat dokladem.

Estonsko

Tato země zmírnila omezení pro návštěvníky, u nichž se předpokládá, že získali imunitu vůči covid-19 buď nakažením a následném zotavením z nemoci, nebo očkováním. Podle estonského ministerstva zahraničních věcí není od pondělí 1. února vyžadováno 10denní období izolace a negativní test PCR u těch, kteří „se uzdravili z nákazy covid-19, nebo absolvovali očkování a od té doby neuplynulo více než 6 měsíců“.

Cestující, kteří se vzpamatovali z covid-19, budou potřebovat osvědčení lékaře, zatímco očkovaní návštěvníci budou muset předložit osvědčení nebo pas imunity.

Island

Hranice Islandu jsou v současné době otevřeny pouze obyvatelům a občanům Švýcarska, Velké Británie, Evropského hospodářského prostoru (EHP), Evropského sdružení volného obchodu (EFTA), Andorry, Monaka, San Marína a Vatikánu, jakož i občanům Austrálie a Japonska, Nového Zélandu, Rwandy, Singapuru, Jižní Koreji a Thajska.

Návštěvníci z EHP a EFTA, kteří mohou předložit platný očkovací certifikát o očkování vakcínou Pfizer, Moderna nebo AstraZeneca, mají nyní nárok na vstup do země bez nutnosti karantény. Osvobozeni jsou také ti ze států EU / EFTA, kteří mohou pomocí PCR nebo testu na protilátky potvrdit, že dříve nákazu covid-19 prodělali.

Gruzie

Gruzie zrušila všechna omezení vstupu pro zahraniční cestující, kteří byli očkováni proti covid-19. „Občané všech zemí, kteří cestují letecky z kterékoli země, mohou vstoupit do Gruzie, pokud předloží dokument potvrzující úplný průběh (dvě dávky) jakéhokoli očkování proti covid-19 na hraničních přechodech v Gruzii,“ oznámilo tamní ministerstvo zahraničí v pondělí 1. února.

Polsko

Polské hranice jsou v současné době otevřené pouze obyvatelům členských států Evropské unie a členských států ESVO, jakož i Gruzie, Japonska, Kanady, Nového Zélandu, Thajska, Jižní Koreje, Tuniska a Austrálie. Návštěvníci z těchto zemí se mohou vyhnout karanténě a testům na covid-19, pokud doloží očkovací průkaz prokazující, že absolvovali dvě dávky očkování.

Phuket

Thajský ostrov Phuket oznámil plány na znovuotevření turistům, kteří byli očkováni proti covid-19. I když plán stále vyžaduje souhlas vlády, znamenalo by to pro turisty zrušení současného požadavku 14denní karantény.

Přečtěte si více o cestování do Thajska během pandemie covid-19.

Kypr

Středomořský ostrov Kypr oznámil, že plánuje do března odstranit požadavky na karanténu a testování cestujících, kteří byli očkováni proti covid-19.

Informace o možnostech cestování s vakcínou byly aktualizovány 8.2.2021

Sledujte nás na sítích

Napište svůj komentář

Napište komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Reklama
Reklama
Reklama