Více
  1.9 C
  Czech
  Pondělí 30. ledna 2023

  Vědci odhalili tajemství nejslavnějšího Rembrandtova obrazu skryté pod barvami

  Vědci z celé Evropy zkoumali nejslavnější dílo jednoho z nejvýznamnějších malířů všech dob pomocí nejmodernějších technologií a odhalili jeho skryté tajemství pod povrchem. Skicu vzniklou ještě před samotným malováním a užití přísad k urychlení schnutí barvy. I velcí umělci mohli být podle nové studie netrpěliví.

  Nová Netanjahuova vláda získala důvěru izraelského Knesetu

  Nová izraelská vláda v čele se staronovým premiérem Benjaminem Netanjahuem získala důvěru parlamentu. Při dnešním hlasování ji podpořilo 63 z celkem 120 poslanců, informovala agentura Reuters. Nový kabinet je podle agentury AFP nejpravicovější v dějinách země. Netanjahuovi blahopřáli mimo jiné prezidenti USA a Ruska Joe Biden a Vladimir Putin.

  Hlasování o důvěře následovalo po vystoupení Netanjahua, který parlamentu představil program a složení svého týmu, po projevu končícího premiéra Jaira Lapida, který odchází do opozice, a po vyjádření zástupců jednotlivých frakcí. Kneset zároveň do svého čela zvolil nového předsedu. Stal se jím bývalý ministr veřejné bezpečnosti Amir Ohana, který je v Izraeli prvním otevřeně homosexuálním politikem v podobně vysoké funkci. Pro poslance Netanjahuova Likudu zvedlo ruku rovněž 63 poslanců.

  Netanjahu dnes mimo jiné oznámil jmenování bývalého ministra zpravodajských služeb Eliho Cohena do čela ministerstva zahraničních věcí. Joav Galant, vysoký důstojník a bývalý vojenský poradce premiéra Ariela Šarona, se stane ministrem obrany. Oba jsou členy strany Likud. Novým ministrem financí bude šéf strany Náboženský sionismus (RZ) Becalel Smotrič.

  Úkolem vlády bude „zmařit snahy Íránu o vybudování jaderného arzenálu, zajistit vojenskou převahu Izraele v regionu a zároveň rozšířit okruh míru“ s arabskými zeměmi, prohlásil Netanjahu. Nový kabinet se rovněž zavázal pokračovat v rozšiřování osad na okupovaném Západním břehu Jordánu, poskytovat masivní dotace ultraortodoxním židům či prosadit kontroverzní reformu soudnictví.

  S ohledem na plán rozšiřování židovských osad a vzrůstající násilí na Západním břehu zhoršil nástup nové Netanjahuovy vlády již tak chmurné vyhlídky Palestinců na vznik samostatného státu, poznamenala agentura Reuters.

  Po Netanjahuově projevu promluvil končící premiér Lapid. Prohlásil, že nové vládě zemi předává „ve skvělé kondici, se silnou ekonomikou, s posílenými obrannými schopnostmi a silným odstrašením a s jedním z dosud nejlepších postavení ve světě“. „Pokuste se to nezničit. Brzy se vrátíme,“ vzkázal nastupujícímu kabinetu předseda centristické strany Ješ atid (Budoucnost existuje).

  Americký prezident Joe Biden v prohlášení, které zveřejnil Bílý dům, uvedl, že se na spolupráci s „přítelem“ Netanjahuem těší. Řešit s ním chce například „hrozby ze strany Íránu“. Zopakoval také, že Spojené státy pod jeho vedením budou dále usilovat o dvoustátní řešení izraelsko-palestinského konfliktu. V narážce na chystané rozšiřování židovských osad na Západním břehu, které Palestinci i většina mezinárodního společenství považují za nelegální, Biden uvedl, že USA „budou vystupovat proti politikám, které ohrožují životaschopnost (dvoustátního řešení) nebo jsou v rozporu s našimi společnými zájmy a hodnotami“.

  K návratu do čela izraelské vlády pogratuloval Netanjahuovi v telegramu zveřejněném Kremlem také ruský prezident Vladimir Putin, který zároveň vyjádřil přání posílit spolupráci s Izraelem. O Izraeli se spekuluje jako o možném prostředníkovi mírových rozhovorů mezi Ruskem a Ukrajinou. Židovský stát poskytl Kyjevu humanitární pomoc a vybavení, jako jsou helmy či ochranné vesty, nevyhověl však jeho žádostem o technologie protivzdušné obrany. Patrně se tak rozhodl ze strategických důvodů, jelikož chce pokračovat v operacích v Sýrii, jejichž cílem je zabránit zakořenění íránských sil v blízkosti Izraele. V této věci se přitom vojensky musí koordinovat s Ruskem, které kontroluje velkou část syrského vzdušného prostoru.

  Spolu s Netanjahuovým Likudem a tříčlennou koalicí kolem strany Náboženský sionismus jsou členem nového kabinetu také dvě ultraortodoxní uskupení – Šas Arjeho Deriho a Jednotný judaismus tóry Jicchaka Goldknopfa.

  Začátkem tohoto týdne dva členové strany Náboženský sionismus prohlásili, že budou prosazovat novelu antidiskriminačního zákona, která by umožnila lékařům či podnikatelům odmítnout ošetření či obsloužení členů komunity LGBT+, pokud by to odporovalo jejich náboženskému přesvědčení. V obavách z možné diskriminace menšin dnes podle agentury AP před parlamentem mávalo několik tisíc demonstrantů izraelskými a duhovými vlajkami a skandovalo: „Nechceme fašisty v Knesetu!“

  Třiasedmdesátiletý Netanjahu je nejdéle sloužícím premiérem v zemi. Nyní zahajuje šesté funkční období a pokračuje tak ve více než desetileté dominanci v izraelské politice. Funkci zastával v letech 1996 až 1999 a 2009 až 2021. Loni byl po čtyřech patových volbách sesazen z funkce koalicí osmi stran, které se sjednotily výhradně v odporu proti jeho vládnutí.

  Sledujte nás na sítích

  První trailer Vraždy v Paříži je na světě: Jennifer Aniston a Adam Sandler mají na krku další případ

  Jennifer Aniston a Adam Sandler se vracejí do akce ve filmu Vražda v Paříži (Murder Mystery 2). Populární dvojice se vydává do francouzského hlavního města, aby vyřešila nový případ. Snímek, který navazuje na akční krimi komedii Vražda na jachtě (Murder Mystery), se na Netflixu objeví 31. března.

  Ozbrojenci na oslavě narozenin v JAR zastřelili osm lidí a uprchli

  Ozbrojenci na víkendové oslavě narozenin v jihoafrické provincii Východní Kapsko zastřelili osm lidí a další tři zranili, načež z místa činu uprchli. Po útočnících policie pátrá.

  Překvapivá adresa. Hvězdu Realu láká tým, který vloni prohrál se Slavií

  Ještě před několika lety patřil Union Berlín mezi účastníky nižších německých soutěží. Dlouhé roky hrál ve třetí lize, pak v té druhé a až v roce 2019 se vrátil zpět mezi elitu. A daří se mu skvěle, Union je o bod druhý za Bayernem a pomýšlí na titul. K tomu by mohl pomoct také Isco, pětinásobný vítěz Ligy mistrů, kterého klub láká do svých řad.

  NEJNOVĚJŠÍ

  První trailer Vraždy v Paříži je na světě: Jennifer Aniston a Adam Sandler mají na krku další případ

  Jennifer Aniston a Adam Sandler se vracejí do akce ve filmu Vražda v Paříži (Murder Mystery 2). Populární dvojice se vydává do francouzského hlavního města, aby vyřešila nový případ. Snímek, který navazuje na akční krimi komedii Vražda na jachtě (Murder Mystery), se na Netflixu objeví 31. března.

  Ozbrojenci na oslavě narozenin v JAR zastřelili osm lidí a uprchli

  Ozbrojenci na víkendové oslavě narozenin v jihoafrické provincii Východní Kapsko zastřelili osm lidí a další tři zranili, načež z místa činu uprchli. Po útočnících policie pátrá.

  Invaze ilegálních těžařů znehodnotila už více než třetinu Amazonie

  Rozloha desetkrát větší než Británie, tak velké území Amazonie degradovala lidská činnost. Tato destrukce vede k tomu, že deštný prales uvolní do atmosféry více uhlíku, než kolik jej absorbuje. Ochránce naší planety se tak vinou člověka stává jejím ničitelem.