Reklama

Jógová pozice orla: jak na to

Reklama

DOPORUČUJEME

NEJČTENĚJŠÍ

Pozice orla vypadá jako vaše stereotypní představa o bláznivé jógové póze. Tělo zkroucené jako preclík. Není to ale tak těžké, jak to na první pohled vypadá.

Tato ásana je rozhodně výzva pro vaši rovnováhu. Ovšem díky tomu, že končetiny jsou vtaženy do těla a máte ohnutá kolena, je vaše těžiště nízko. Proto je tato pozice snazší než většina ostatních, při kterých stojíte na jedné noze. Navíc je skvělá na protažení ramen.

Úroveň obtížnosti: střední

Výhody pozice orla

Pozice orla (Garudasana) posiluje vaše lýtka, kotníky, stehna a boky při budování rovnováhy a základní síly. Pomáhá vám rozvíjet lepší koncentraci. Někteří lidé ji považují za prospěšnou pro bolesti zad nebo ischias.

Jak ji cvičit

Začněte v pozici židle (Utkatasana) s oběma nohama ohnutýma a rukama po stranách. Alternativně můžete už na začátku pokrčit kolena.

Přeneste svou váhu na levou nohu.

Zvedněte pravou nohu z podlahy.

Překřižte pravé stehno přes levé tak vysoko, jak je to možné.

Zahákněte pravou nohu kolem levého lýtka.

Vytáhněte obě paže před sebe a rovnoběžně s podlahou.

Ohněte paže a zkřižte levou ruku přes pravou, zahákněte se za lokty.

Se zahnutými pažemi přitáhněte předloktí k sobě a oviňte si pravou dlaň kolem levé dlaně. Zkřižte zápěstí. (Kterákoli noha je nahoře, opačná paže by měla být nahoře.)

Zvedněte lokty do výšky ramen a ramena tlačte dolů od uší.

Páteř udržujte kolmo k podlaze a temeno hlavy vytahujte směrem vzhůru.

Zadržte po dobu 5 až 10 dechů.

Opakujte s prohozenýma nohama a pažemi.

Běžné chyby

Zarovnání je důležité. Ujistěte se, že jsou vaše ruce, paže a stehna vyrovnány. Pozice orla se provádí s rovnými zády, takže zaoblenému hřbetu byste se měli vyvarovat.

Potřebujete pozici upravit?

Tyto úpravy vám mohou pomoci, než se s pozicí seznámíte lépe:

Pokud máte potíže s rovnováhou na jedné noze, opřete se o zeď.

Pokud nemůžete zvednutou nohu zaháknout kolem lýtka, položte místo toho pod nohu blok. Tuto nohu můžete také použít jako jakýsi stojánek, když si opřete špičky prstů o podlahu. To vám také pomůže zůstat ve vzpřímené poloze.

Tuto pózu lze provést na židli.

Bezpečnost

Pozici orla byste neměli provádět, pokud máte zranění kolena, loktů, zápěstí nebo ramen. Pokud máte potíže s rovnováhou, nezapomeňte cvičit proti zdi, abyste zabránili pádu.

Sledujte nás na sítích

NEJNOVĚJŠÍ

jóga

Cvičte jógu pro zdraví a dlouhověkost – část 1

Jóga není jen moderním cvičením, kterému se věnují převážně mladé a štíhlé ženy. Je to praxe prospěšná komukoli, kdo má zájem pečovat sám o sebe.

Ashtanga jóga: její vznik a podstata

Ashtanga znamená v sanskrtu „osm končetin“, což odkazuje na osm větví jógy stanovených v Jógových sútrách od Patanjaliho.
jóga artritida

Jak dělat jógu, když máte artritidu

Artritida je obecný termín, který popisuje zánět kloubů. Způsobuje bolest, ztuhlost a otoky. Existuje mnoho druhů artritidy, ale dva nejběžnější typy jsou osteoartritida a revmatoidní artritida. I s artritidou ovšem můžete cvičit jógu.
jóga zahřátí

10 pozic pro zahřátí na začátku lekce jógy

Ačkoli většina lekcí jógy začíná zahřívací sekvencí, je dobré, když si sami projdete několik základních póz. Pomohou vám připravit se na hodinu jógy.
Power jóga

Co je to power jóga a proč ji cvičit

Power jóga je obecný termín používaný k popisu dynamického přístupu k józe ve stylu vinyasa založeného na fitness. Ačkoli mnozí považují power jógu za povrchní „tělocvik“, tento styl jógové praxe byl původně úzce modelován podle metody ashtanga.
Turecký sed

Běžné chyby v pozici tureckého sedu

Sukhasana je sice jednoduchá póza, zapojit ale musíte několik částí těla. Abyste získali co nejvíce výhod z klasického tureckého sedu a vyhnuli se nepohodlí a případným zraněním, vyzkoušejte tyto tipy pro jemné doladění polohy.
Reklama
Reklama
Reklama