Německo ve středu stanovilo plán na legalizaci konopí. Bylo by tak podle vlády kancléře Olafa Scholze jednou z prvních zemí v Evropě. Informovala o tom agentura Reuters, Euronews a další servery.
Ministr zdravotnictví Karl Lauterbach představil základní dokument o plánované legislativě regulující řízenou distribuci a konzumaci konopí pro rekreační účely mezi dospělými.
Germany plans to legalise recreational cannabis https://t.co/spHVp9kOyf
— BBC News (World) (@BBCWorld) October 26, 2022
Legální by bylo i získávání a držení 20 až 30 gramů rekreačního konopí pro osobní spotřebu, uvádí agentura Reuters.
Koaliční vláda se loni dohodla, že během svého čtyřletého funkčního období zavede legislativu, která umožní kontrolovanou distribuci konopí v licencovaných obchodech.
Lauterbach neuvedl přesný časový plán.
Maximálně tři rostliny a spotřební daň
Plán počítá s prodejem konopí dospělým v licencovaných prodejnách. Cílem je bojovat proti organizovanému zločinu a černému trhu, řekl Lauterbach. Dodal, že vláda hodlá trh přísně regulovat.
Podle navrhované legislativy by bylo v omezené míře povoleno domácí pěstování konopí (do tří rostlin). Prodej bude možný v licencovaných prodejnách a případně i v lékárnách. Prodej léčebného konopí je v německých lékárnách povolen od roku 2016. Mnoho zemí nejen v Evropě již legalizovalo konopí pro omezené léčebné účely.
Probíhající vyšetřování a trestní řízení související s případy, které již nejsou nezákonné, by byly ukončeny.
Vláda také zavede zvláštní spotřební daň a vyvine vzdělávací programy týkající se konopí a prevence zneužívání.
Legalizace konopí by mohla Německu přinést roční daňové příjmy a úspory nákladů ve výši asi 4,7 miliardy eur a vytvořit 27 000 nových pracovních míst, zjistil loňský průzkum.
Nejdříve plán musí schválit Evropská komise
V loňském roce v Německu konzumovaly konopí přibližně 4 miliony lidí, z nichž 25 % bylo ve věku 18 až 24 let, uvedl Lauterbach. Dodal, že legalizace by vytlačila černý trh s konopím.
Otazníkem podle Euronews zůstává, zda plán schválený vládou bude pokračovat, protože vláda chce mít nejprve jistotu, že je kompatibilní s právem Evropské unie.
Německo předloží dokument k předběžnému posouzení Evropské komisi a zákon vypracuje až poté, co Komise plán schválí, dodal ministr.
„Pokud Evropská komise řekne ne současnému přístupu Německa, naše vláda by měla hledat alternativní řešení,“ řekl Niklas Kouparanis, generální ředitel Bloomwell Group, jedné z největších německých konopných firem.
Berlín by měl mít plán B, pokud EU legalizaci odmítne, upozorňuje Kouparanis. Podle jeho názoru by měl také být povolen dovoz konopí, protože domácí pěstování nebude v krátkodobém horizontu schopné uspokojit poptávku.
Reakce jsou různé
Rozhodnutí již vyvolalo řadu reakcí napříč největší evropskou ekonomikou. Německá asociace lékárníků varovala před zdravotními riziky legalizace konopí a uvedla, že by se lékárny dostaly do lékařského konfliktu.
Lékárníci jsou zdravotničtí profesionálové, takže „možná konkurenční situace s čistě komerčními poskytovateli je posuzována zvláště kriticky,“ řekl deníku Rheinische Post Thomas Preis, šéf Asociace lékárníků Severního Porýní.
Legalizační plán nepřivítaly všechny spolkové země. Bavorský ministr zdravotnictví například varoval, že Německo by se nemělo stát destinací drogové turistiky v Evropě.
Ale němečtí Zelení uvedli, že desetiletí zákazu konopí jen zhoršila rizika.
„Příliš omezující podmínky pro legální trh podporují pouze černý trh s obzvláště silným konopím,“ řekla ve středu poslankyně Kirsten Kappert-Gonther.
Lars Mueller, výkonný ředitel německé konopné firmy SynBiotic, uvedl, že středeční krok byl pro jeho společnost „téměř jako výhra v loterii“.
„Až přijde čas, budeme moci kromě našich vlastních obchodů nabízet franšízové modely pro obchody s konopím,“ řekl Mueller.