Více
  7.6 C
  Czech
  Středa, 27 října, 2021

  Někteří ptáci se učí rozpoznávat hlasy již ve vejcích

  Reklama

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Nový výzkum naznačuje, že vnímání zvuku v prenatálním období je rozšířenější, než se myslelo. Někteří ptáci se učí rozpoznávat písně svého vlastního druhu od ostatních již ve vejcích. O studii, která se objevila ve Philosophical Transactions of the Royal Society B, informuje ScienceNews.

  Již před více než 10 lety si při studiu modropláštníků nádherných (Malurus cyaneus) ekoložka Diane Colombelli-Négrel všimla zvláštní věci. Samičky zpívaly při inkubaci vajíček. Vzhledem k možnému přilákání dravců by však dávalo smysl, kdyby byly potichu.

  Colombelli-Négrel tak napadlo, zdali je možné, aby se ptáčata učila zvuky či písničky, ještě než se vylíhnou. U lidí je například známo, že se plod učí rozpoznávat hlas své matky.

  Předchozí výzkum Colombelli-Négrel, ekoložky Sonii Kleindorfer a jejich kolegů ukázal, že nevylíhnutí modropláštníci se naučí od matky hlasové „heslo“. Díky tomu mohou matky poté rozlišit svá vlastní mláďata od invazních. Nevylíhnutí modropláštníci mohou navíc dle vědců rozlišit mezi písněmi svého vlastního druhu a ostatními.

  U ptáků a lidí je známo, že pokles embryonální srdeční frekvence naznačuje reakci na podnět. Zpomalený srdeční tep se tak u nevylíhnutých modropláštníků vyskytoval v reakci na opakované zvuky jejich vlastního druhu, ale ne jiných.

  Nový výzkum naznačuje, že se tato schopnost netýká jen modropláštníků. Dle vědců přinejmenším čtyři další druhy ptáků již ve vejcích rozpoznávají zvuky specifické pro jejich druh.

  Tým se podíval na několik druhů – křepelku Coturnix japonica domestica, tučňáky nejmenší Eudyptula minor, modropláštníky západoaustralské Malurus elegans a na pěnkavky malé Geospiza fuliginosa.

  U 109 vajec vědci měřili srdeční frekvenci nevylíhnutých mláďat před, během a po vystavení zvukům jejich vlastního druhu nebo jiných. Zkoumali, zda si 138 jednotlivých embryí zvyklo na opakované zvuky neznámých jedinců zpívajících písně svého druhu. To by totiž znamenalo, že došlo k učení.

  Očekávali jsme, že důkazy o učení najdeme u zpěvných ptáků, ale ne u křepelek a tučňáků, uvedla pro ScienceNews Colombelli-Négrel. U tučňáků a křepelek se totiž myslelo, že vydávají zvuky, které jsou geneticky naprogramovány od narození a neučí se.

  Ukázalo se však, že u všech embryí se objevila nejen zpomalená srdeční frekvence v reakci na opakované zvuky vlastního druhu, ale také návyk. Vědci nicméně nevědí, proč tučňáci a křepelky dokážou rozlišit hlas jejich vlastního druhu od hlasů jiných ptáků již od narození.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  Měsíc

  NASA: Loď bez posádky se vypraví na cestu kolem Měsíce až v únoru 2022

  Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) se chystá na první z misí Artemis. Agentura oznámila, že vesmírná loď bez posádky odstartuje v únoru. Tato mise by měla vydláždit cestu budoucím misím na Měsíc.
  Gekon pojmenovaný po Jackie Chanovi

  Herpetologové pojmenovali nový druh gekona po Jackie Chanovi

  Jackie Chan dle všeho nemá fanoušky jen mezi milovníky bojových umění a akčních filmů. Skupina herpetologů po tomto herci a režisérovi pojmenovala nově objevený druh gekona.
  Venuše

  Existovaly na Venuši oceány? Simulace ukazují, že nikoli

  Nad tím, zdali na planetě Venuši někdy existovaly oceány, si vědci lámou hlavu už dlouho. Některé modely naznačují, že ano. Nový výzkum týmu astrofyziků to však vyvrací.
  Sonda NASA Lucy

  NASA: Sonda Lucy vyrazila na 12letou výpravu, zkoumat bude asteroidy

  Sonda NASA pojmenovaná Lucy se vydala do vesmíru na dvanáctiletou výpravu k prozkoumání osmi asteroidů. Sedm z nich sdílí oběžnou dráhu Jupitera a je považováno za nedotčené zbytky při formování planet.
  Zrající sýr

  Starověké výkaly ukazují, že lidé si před 2700 lety pochutnávali na pivu a plísňovém sýru

  Analýza výkalů z doby bronzové a železné poskytla nejstarší důkaz o výrobě zrajících sýrů v Evropě, ale také o tom, že si tehdejší dělníci v rakouském solném dole pochutnávali na pivu.
  Rostlina tabáku

  Lidé používali tabák již před více než 12 tisíci lety

  Není jasné, jakým způsobem tabák používali, archeologové ale nyní poukazují na to, že severoameričtí lovci a sběrači tak činili již před přibližně 12 300 lety. Semena rostliny tabáku nalezly vědci v Utahu.
  Reklama
  Reklama
  Reklama