Více
  1.4 C
  Czech
  Čtvrtek, 27 ledna, 2022

  Nejvyšší soud v USA zablokoval Bidenova pravidla o očkování pro velké korporace

  Reklama

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Podle Nejvyššího soudu ve Spojených státech překročil Biden svou pravomoc. Soudci proto ve čtvrtek rozhodli o zrušení jeho nových pravidel pro velké korporace. Firmám nařizovala, aby po svých zaměstnancích vyžadovaly očkování, nebo pravidelné testování. Povinné očkování pro státní zaměstnance ve zdravotnictví však bude platit i nadále. Uvedl to server BBC a Al Jazeera.

  Velké americké korporace nebudou muset nadále po svých zaměstnancích vyžadovat očkování, nebo pravidelné testování. Ve čtvrtek o tom rozhodl Nejvyšší soud, když zrušil nařízení Bidenovy administrativy.

  Podle něj měly korporace s více než 100 zaměstnanci zavést zmíněná pravidla, aby tím zpomalily nárůst počtu nakažených koronavirem. Proti rozhodnutí Bidena ale od listopadu bojovaly jak konzervativní vlády, tak některé organizace nebo nezávislé instituce.

  Podobná pravidla však budou nadále platit pro zaměstnance vládních nemocnic a jiných zdravotnických zařízeních. Americký prezident Joe Biden po zveřejnění rozhodnutí vyjádřil zklamání nad „zablokováním rozumných život zachraňujících opatření“. Uvedl to server BBC.

  Vyzval však k dobrovolnému přijímání podobných pravidel. „Přidejte se k těm, kteří už je zavedli a požadujte očkování, abyste tak ochránili své zaměstnance, zákazníky i komunity,“ dodal americký prezident.

  Pro zrušení Bidenova nařízení byli všichni konzervativní soudci Nejvyššího soudu, tedy šest z devíti. Liberální pak hlasovali pro jejich zachování.

  „Jedná se o univerzální risk, který se nijak neliší od denního nebezpeční spojeného například se zločinem, znečištěním ovzduší nebo nevyléčitelnými chorobami,“ uvedli soudci jako svůj důvod proč není koronavirus dostatečnou výjimkou pro zavedení přísných pravidel.

  Povinné očkování bude platit pro státem zaměstnané zdravotníky

  Pokud by nařízení Bidenovy administrativy prošlo, musely by jeho dodržování vymáhat samotné firmy. Zaměstnancům by kontrolovaly buď certifikát o očkování nebo důkaz ohledně negativního testu provedeného minimálně jednou za týden.

  Neočkovaní pracovníci by také museli uvnitř budov nosit roušky. Pravidla by měla dopad na přibližně 80 milion pracujících Američanů.

  Povinnost očkování pro zdravotníky pak schválili soudci v poměru 5 ku 4. Dva konzervativci se v tomto případě přidali na liberálnější stranu.

  V důsledku rozhodnutí se předpokládá očkování přibližně 10,3 milionu pracovníků v asi 76 tisíc zařízeních napříč Spojenými státy americkými.

  Naočkovaných je v současnosti více než 60 procent Američanů, tedy více než 208 milionu lidí. Podle dat Amerického centra pro kontrolu a prevenci nemocí pak přibližně třetina z nich obdržela třetí „booster“ dávku očkování.

  Vlastní opatření proti dalšímu šíření covidu-19 v práci zatím dobrovolně zavedly společnosti jako Google, Citibank nebo IBM.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  Společnost Tesla oznámila rekordní zisky

  Společnost Tesla oznámila rekordní zisky. Varuje však před narušením dodavatelských řetězců

  Podle šéfa společnosti Tesla Elona Muska vzroste letos její prodej elektrických aut o více než 50 procent. Uvedl to poté, co investorům oznámil rekordní zisky za rok 2021. Upozornil však rovněž na narušení dodavatelských řetězců a nedostatek čipů, které budou ztěžovat produkci i v letošním roce.
  Podle Mezinárodního měnového fondu je globální ekonomika slabší, než očekával

  MMF upravil předpověď pro zotavení světové ekonomiky. Obnovuje se pomaleji, než očekával

  Svoji předpověď pro vývoj ekonomiky v letošním roce změnil Mezinárodní měnový fond především kvůli její pomalejší obnově ve Spojených státech amerických a Číně. Podle v úterý vydaných odhadů je globální ekonomika slabší, než se očekávalo. Odhadovaný růst poklesl z 5,9 procenta na 4,4.
  Společnost Unilever zruší po celém světě na 1500 pracovních míst

  Společnost Unilever kvůli organizačním změnám zruší 1500 pracovních míst

  Kvůli zlepšení své výkonnosti se společnost Unilever rozhodla zjednodušit svou organizační strukturu. V úterý proto oznámila redukci pracovních míst o 20 procent, tedy asi 1500 pozic. Důvodem změn je především rostoucí tlak od akcionářů na vytvoření efektivnějšího business modelu.
  USA zruší lety čínských společností v reakci na tvrdá pravidla Pekingu

  Americké ministerstvo dopravy zruší 44 letů čínských společností. Oplácí tak „neférová“ pravidla

  Spor mezi Spojenými státy americkými a Čínou vyostřilo rozhodnutí amerického ministerstva dopravy zrušit přes 40 letů čínských leteckých společností. Podle pátečního oznámení se jedná o "odplatu" za zrušení stejného počtu amerických letů směrujících do Číny.
  Počet nových uživatelů Netflix

  Nárůst nových uživatelů Netflixu loni zpomalil. Společnost čelí silnější konkurenci

  Streamovací službu Netflix začalo v loňském roce nově sledovat na 18,2 milionu lidí. Je to však o polovinu menší nárůst než v roce 2020, kdy vypukla světová pandemie. Kvůli oznámení ve čtvrtek klesly akcie společnosti o 20 %. Růst nových uživatelů je pomalejší vinou stávající pandemie, ale také silnější konkurence. Uvedl to server BBC a Al Jazeera.
  ocel hliník clo

  Spojené státy americké a Velká Británie začaly vyjednávat o clech na ocel a hliník

  Američtí a britští zástupci se setkali, aby zahájili vyjednávání o dlouholetém obchodním sporu. Jeho výsledkem by mělo být snížení, nebo zrušení cel uvalených na export britské oceli a hliníku. Ve svém volebním období je zavedl americký ex-prezident Donald Trump.
  Reklama

  Napište svůj komentář

  Napište komentář!
  Zde prosím zadejte své jméno

  Reklama
  Reklama