Více
  1.9 C
  Czech
  Čtvrtek, 27 ledna, 2022

  Neočkovaní si připlatí. Kanadský Québec pro ně plánuje speciální zdravotní daň

  Reklama

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Druhá nejlidnatější kanadská provincie Québec plánuje zavedení takzvané zdravotní daně pro občany, kteří se odmítají nechat očkovat proti covidu-19. Finanční penalizace neočkovaných tak podnítila debatu o právech jednotlivce a sociální odpovědnosti. Ve středu o tom informovala agentura Reuters a stanice BBC.

  Québec, který v rámci Kanady zaznamenal nejvyšší počet úmrtí souvisejících s nákazou koronavirem, se v současnosti potýká s nárůstem počtu případů.

  Québecký premiér François Legault na úterním brífinku novinářům řekl, že připravovaný návrh se nebude vztahovat na ty, kteří se nemohou nechat očkovat ze zdravotních důvodů.

  Podle předsedy vlády neočkovaní lidé představují finanční zátěž pro ostatní. Z toho důvodu tamní ministerstvo financí stanoví částku, kterou by neočkovaní obyvatelé museli zaplatit, sdělil dle Reuters Legault s tím, že nebude nižší než 100 kanadských dolarů (zhruba 1 700 korun).

  Podle federálních údajů dostalo do 1. ledna zhruba 85 procent obyvatel Québecu alespoň jednu dávku vakcíny.

  Legault prohlásil, že ačkoli je v provincii jen zhruba 10 procent neočkovaných, tvoří asi 50 procent těch, kteří jsou na jednotkách intenzivní péče. „Myslím, že právě teď je to otázka spravedlnosti pro 90 procent populace, která přinesla nějaké oběti,“ řekl premiér. „Myslím, že jim takové opatření dlužíme,“ poznamenal.

  Zatím poslední vlnu případů v Kanadě způsobuje omikron

  Provincie po celé Kanadě řeší exponenciální nárůst případů covidu-19, který donutil desítky tisíc lidí k izolaci a zatížil zdravotnictví. Québec je jedním z nejhůře postižených, pravidelně zaznamenává nejvyšší denní počet případů nákazy ze všech provincií.

  Nemocnice v Montrealu, největším městě provincie, se blíží k hranici 100 procent své kapacity a již začaly omezovat péči nesouvisející s covidem.

  V úterý dosáhl počet obětí covidu v Québecu 12 028. Stalo se tak poté, co bylo za posledních 24 hodin zaznamenáno 62 úmrtí. Denní údaj přitom představuje podobný počet jako v lednu 2021, kdy v provincii začalo plošné očkování, připomněl server BBC.

  „Vakcína je klíčem k boji s virem. Proto chceme zavést zdravotní daň pro dospělé, kteří odmítají být očkováni z jiných než zdravotních důvodů,“ řekl Legault.

  Kontroverzní krok

  Vlády po celém světě zavedly omezení pohybu pro neočkované a jen několik zemí pokutuje neočkované starší obyvatele. Počínaje koncem tohoto měsíce jsou Řekové starší 60 let povinni zaplatit 100 eur (přibližně 2 400 korun) za každý měsíc, kdy zůstanou neočkovaní. Singapur zase požaduje, aby si neočkovaní pacienti s covidem-19 platili za náklady na léčbu. Plošná daň pro všechny neočkované dospělé by však mohla být ojedinělým a kontroverzním krokem.

  Taková daň by mohla být ospravedlnitelná v souvislosti se stavem zdravotní nouze, uvedla profesorka medicíny a zdravotnických věd z McGillovy univerzity Carolyn Ells. Úspěch v případném soudním sporu by podle jejích slov nicméně závisel na detailech.

  Profesorka však vyjádřila překvapení nad tím, že vláda dělá tak dramatický krok právě v současné době, kdy existuje možnost rozšíření povinného očkování na další skupiny.

  Minulý týden provincie oznámila, že bude vyžadovat doklad o očkování pro nákupy ve vládních obchodech s konopím a lihovinami. V Québecu také platí zákaz vycházení od 22:00 do 5:00.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  Italský politik Matteo Salvini

  Itálie volí hlavu státu. I čtvrté kolo hlasování nejspíše skončí nerozhodně

  Italský parlament volí po sedmi letech nového prezidenta. Jedním z kandidátů je i současný předseda vlády Mario Draghi. Ani ve čtvrtém kole hlasování to však nevypadá na průkazný výsledek.

  Šest lidí se kvůli rakovině soudí s provozovatelem jaderné elektrárny Fukušima, informuje BBC

  Šest lidí ve věku 17 až 27 let podalo kolektivní žalobu na provozovatele jaderné elektrárny Fukušima. Skupina mladých Japonců, u kterých se rozvinula rakovina štítné žlázy, je přesvědčena, že jejich nemoc způsobilo ozáření po výbuších Fukušimy v roce 2011.
  U pobřeží Floridy se převrátila loď s migranty

  U pobřeží Floridy se převrátila loď s migranty. Nejméně jeden mrtvý

  Po převrácení lodi u pobřeží Floridy v neděli večer zemřel nejméně jeden člověk a 38 osob se stále pohřešuje. Úřady byly zalarmovány v úterý poté, co posádka obchodní lodi spatřila muže, který se držel trupu lodi asi 72 kilometrů od města Fort Pierce.
  Jordánští vojáci zabili na hranici se Sýrií 27 pašeráků drog

  Jordánští vojáci zabili na hranici se Sýrií 27 pašeráků drog

  Jordánští vojáci zabili na hranici se Sýrií 27 lidí, kteří se podle armádního prohlášení pokusili přejít hranici do Jordánska s velkým množstvím drog. Podle armádního mluvčího, se několika pašerákům podařilo uprchnout zpět do Sýrie. Střet s pašeráky je hlášen také z egyptsko-izraelské hranice, kde izraelští vojáci omylem postřelili dva izraelské pohraničníky.
  Papež František

  Papež František: Rodiče by své homosexuální děti měli podporovat

  Papež František se během své středeční audience věnoval mimo jiné LGBT tematice. Jeho výrok směřoval k dětem a jejich rodičům, kteří by dle něj své homosexuální potomky měli podporovat.
  Darius Sessoms zastřelil pětiletého syna svých sousedů před domem

  Muž zastřelil pětiletého syna svých sousedů před domem. Stát pro něj nyní žádá trest smrti

  Darius Sessoms (26) stanul v pondělí před soudem za to, že znenadání zastřelil pětiletého chlapce, syna svých sousedů. Státní zástupce Severní Karolíny požaduje trest smrti.
  Reklama
  Reklama
  Reklama