Více
  3 C
  Czech
  Pátek, 28 ledna, 2022

  Odpůrci očkování proti covidu se v Bulharsku pokusili vtrhnout do budovy parlamentu

  Reklama

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  V centru Sofie se ve středu shromáždily tisíce demonstrantů, kteří protestovali proti opatřením zavedeným v Bulharsku v souvislosti s šířením covidu-19. Situace se vyhrotila, když se násilím pokusili vniknout do budovy parlamentu a střetli se s policisty. Informovaly o tom agentura Reuters a server Euronews.

  Napětí vzrostlo hodinu poté, co se před budovou parlamentu podle Reuters shromáždilo asi 3000 lidí. Ti požadovali zrušení povinných covidpasů, které podle nich porušují jejich práva a jsou jen způsobem, jak občany donutit k očkování.

  Demonstranti, z nichž mnozí přijeli na shromáždění v autobusech, zatlačili policejní kordon kolem parlamentu a dostali se až k předním dveřím budovy. Protestující vyzývali zákonodárce, aby vyšli a řešili jejich požadavky.

  Policii se podařilo demonstrantům zabránit ve vstupu do objektu. Několik lidí včetně příslušníků bezpečnostních sil během střetů utrpělo zranění, než se policistům podařilo obnovit zátaras.

  Lidé během protestu mávali státními vlajkami a vlajkami ultranacionalistické strany Obnova, která shromáždění zorganizovala. Skandovali hesla jako „Svoboda“ a „Mafie“ a odsuzovali všechna opatření zavedená kvůli šíření koronaviru.

  „Cílem protestu je zrušit omezující opatření a především protiústavní zelený certifikát,“ řekl dle Euronews před protestem lídr krajně pravicové strany Obnova Kostadin Kostadinov.

  „Neschvaluji zelené certifikáty. Neschvaluji, že děti nemohou chodit do školy. Nevidím v tom logiku,“ sdělil agentuře Reuters 39letý inženýr Asparuh Mitov na začátku demonstrace.

  Bulhaři musí uvnitř a ve veřejné dopravě nosit ochranu nosu a úst. Zároveň se při návštěvě restaurací, kaváren, nákupních center a fitness center prokazují certifikátem, který potvrzuje, že jsou očkovaní, nedávno covid-19 prodělali nebo mají negativní test.

  Bulharsko zápasí s nízkou proočkovaností

  Bulharsko, nejméně proočkovaná země v Evropské unii, ve středu zaznamenalo rekordní počet nakažených za den. Podstatný podíl na rostoucích číslech má přitom varianta omikron.

  Premiér Kiril Petkov, který nastoupil do úřadu minulý měsíc a zavázal se, že podpoří očkování, pro kanál BTV řekl, že lituje, že se s demonstranty nemohl setkat. Podle svých slov je však připraven tak učinit v pátek, kdy jeho karanténa skončí.

  Petkov, prezident Rumen Radev a další skončili v izolaci poté, co byl účastník pondělního setkání pozitivně testován na koronavirus.

  Předseda vlády zopakoval, že zelený certifikát zrušen nebude. „V tuto chvíli, kdy se případy množí, s pochopením souvislosti mezi počtem očkovaných lidí a certifikátem, jej nelze zrušit,“ prohlásil Petkov.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  Italský politik Matteo Salvini

  Itálie volí hlavu státu. I čtvrté kolo hlasování nejspíše skončí nerozhodně

  Italský parlament volí po sedmi letech nového prezidenta. Jedním z kandidátů je i současný předseda vlády Mario Draghi. Ani ve čtvrtém kole hlasování to však nevypadá na průkazný výsledek.

  Šest lidí se kvůli rakovině soudí s provozovatelem jaderné elektrárny Fukušima, informuje BBC

  Šest lidí ve věku 17 až 27 let podalo kolektivní žalobu na provozovatele jaderné elektrárny Fukušima. Skupina mladých Japonců, u kterých se rozvinula rakovina štítné žlázy, je přesvědčena, že jejich nemoc způsobilo ozáření po výbuších Fukušimy v roce 2011.
  U pobřeží Floridy se převrátila loď s migranty

  U pobřeží Floridy se převrátila loď s migranty. Nejméně jeden mrtvý

  Po převrácení lodi u pobřeží Floridy v neděli večer zemřel nejméně jeden člověk a 38 osob se stále pohřešuje. Úřady byly zalarmovány v úterý poté, co posádka obchodní lodi spatřila muže, který se držel trupu lodi asi 72 kilometrů od města Fort Pierce.
  Jordánští vojáci zabili na hranici se Sýrií 27 pašeráků drog

  Jordánští vojáci zabili na hranici se Sýrií 27 pašeráků drog

  Jordánští vojáci zabili na hranici se Sýrií 27 lidí, kteří se podle armádního prohlášení pokusili přejít hranici do Jordánska s velkým množstvím drog. Podle armádního mluvčího, se několika pašerákům podařilo uprchnout zpět do Sýrie. Střet s pašeráky je hlášen také z egyptsko-izraelské hranice, kde izraelští vojáci omylem postřelili dva izraelské pohraničníky.
  Papež František

  Papež František: Rodiče by své homosexuální děti měli podporovat

  Papež František se během své středeční audience věnoval mimo jiné LGBT tematice. Jeho výrok směřoval k dětem a jejich rodičům, kteří by dle něj své homosexuální potomky měli podporovat.
  Darius Sessoms zastřelil pětiletého syna svých sousedů před domem

  Muž zastřelil pětiletého syna svých sousedů před domem. Stát pro něj nyní žádá trest smrti

  Darius Sessoms (26) stanul v pondělí před soudem za to, že znenadání zastřelil pětiletého chlapce, syna svých sousedů. Státní zástupce Severní Karolíny požaduje trest smrti.
  Reklama
  Reklama
  Reklama