-2.4 C
Czech
Pátek 26. prosince 2025
MagazínNejvětší broušený diamant světa jde do aukce. Drahokam Enigma váží přes 555...

Největší broušený diamant světa jde do aukce. Drahokam Enigma váží přes 555 karátů

Černý diamant vážící ohromujících 555,55 karátu je na prodej. Dražba drahokamu přezdívaného Enigma proběhne v aukční síni Sotheby’s od 3. do 9. února, přičemž vítěz aukce může k platbě použít i kryptoměnu. Informovala o tom agentura Reuters a sever CNN.

Podle Sotheby’s jde o největší broušený černý diamant, který se kdy objevil v aukci. Zároveň byl v roce 2006 uveden v Guinessově knize rekordů jako největší broušený diamant na světě.

Tvar diamantu je inspirován Hamsou, blízkovýchodním symbolem dlaně, která je znakem ochrany a v arabštině znamená číslo pět. A právě s pětkou se celý diamant pojí, připomněl server CNN. Kromě svých 555,55 karátu má 55 faset neboli ploch.

Diamant Enigma by se podle odhadů mohl vyšplhat na cenu až 7 milionů dolarů (přes 150 milionů korun). Jeho majitel ho má už dvě desetiletí, ale o historii drahokamu se ví jen málo.

Na původu unikátního diamantu se zatím vědci neshodnou

Původ vzácného drahokamu není jasný. Diamanty carbonado této struktury byly dosud nalezeny pouze v Brazílii a Středoafrické republice.

„Jsou zahaleny tajemstvím, pokud jde o původ nebo vznik, protože jich na Zemi není tolik,“ řekl ve středu agentuře Reuters geolog Aaron Celestian, kurátor z Přírodovědeckého muzea v Los Angeles.

Většina černých diamantů je podle jeho slov stará asi 2,6 až 3,2 miliardy let. Vzhledem k tomu, že Země samotná vznikla přibližně před 4,6 miliardy let, černé diamanty vznikly v době, kdy teprve probíhalo okysličování atmosféry, připomněl Celestian.

„Myslíme si, že se mohly zformovat extrémně hluboko v nitru Země, mnohem hlouběji, než se u diamantů dosud předpokládalo. Existují hypotézy, které naznačují, že vznikly na místech dopadu velkého asteroidu,“ uvedl geolog.

„Existují také hypotézy o původu v mezihvězdném prostoru, které naznačují, že (černé diamanty) vznikly ve vesmíru a později dopadly na povrch Země,“ podotkl Celestian.

Specialistka na šperky ze Sotheby’s Nikita Binani diamant nazvala „skutečným přírodním fenoménem“. „Jeho prodej představuje jedinečnou příležitost získat jeden z nejvzácnějších, miliardy let starých vesmírných divů, které lidstvo zná,“ uvedla v tiskové zprávě.

Jedinečný drahokam byl minulý týden vystavený v Dubaji. Tento týden si jej zájemci mohli prohlédnout v Beverly Hills, než poputuje zpět do Londýna.

Reklama

Doporučujeme

Nejméně šest lidí zemřelo při explozi v mešitě v syrské provincii Homs

Nejméně šest lidí zemřelo a 21 dalších utrpělo zranění při výbuchu v mešitě v syrské provincii Homs v oblasti, kde žijí převážně menšinoví alavité, píše agentura AFP. Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která sídlí v Británii a v Sýrii má rozsáhlou síť zdrojů, podle AFP uvedla, že není zřejmé, zda explozi způsobil sebevražedný atentátník, či zda do mešity někdo nastražil výbušniny.

Venezuela propustila 60 lidí uvězněných po prezidentských volbách

Venezuelské úřady propustily šest desítek oponentů režimu autoritářského prezidenta Nicoláse Madura, kteří byli uvězněni po loňských široce zpochybňovaných prezidentských volbách. Informovala o tom ve čtvrtek agentura AFP s odvoláním na venezuelskou nevládní organizaci zabývající se situací politických vězňů v zemi. Podle jejích údajů režim nadále zadržuje okolo tisícovky politických vězňů.

Japonská vláda schválila návrh rekordního obranného rozpočtu

Japonská vláda dnes schválila návrh obranného rozpočtu na příští finanční rok v rekordní výši více než devět bilionů jenů (1,19 bilionu Kč). Jedná se o nárůst o 9,4 procenta oproti předchozímu rozpočtu. Cílem vlády je posílit schopnost provádět obranné protiútoky a bránit pobřeží pomocí řízených střel a bezpilotních zbraní. Krok přichází v době rostoucího napětí mezi Japonskem a Čínou, píše agentura AP.

USA zahájily útoky proti Islámskému státu v Nigérii

Spojené státy na Vánoce zasáhly cíle napojené na Islámský stát v severozápadní Nigérii. Washington mluví o ochraně civilistů, Nigérie zdůrazňuje, že šlo o společnou bezpečnostní operaci bez náboženského motivu.

Rusko ohlásilo zničení 77 ukrajinských dronů, o škodách neinformovalo

Ruská protivzdušná obrana během noci na dnešek zachytila a zničila 77 ukrajinských dronů. Na síti Telegram to napsalo ruské ministerstvo obrany, které se o možných škodách či obětech nezmiňuje. Ukrajinské letectvo následně oznámilo, že Ukrajina v noci čelila útoku 99 ruských dronů a jedné balistické rakety.

Zelenskyj se chce brzy setkat s Trumpem, který se snaží dojednat mír s Ruskem

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se chce v brzké době setkat s hlavou Spojených států Donaldem Trumpem. Dnes to napsal na síti X s tím, že do konce roku lze rozhodnout o mnoha věcech. Trumpův tým vyjednavačů se snaží zprostředkovat ukončení války na Ukrajině, která od února 2022 vzdoruje ruské invazi. Všechny tři strany v posledních dnech informují o konstruktivních jednáních, jak míru dosáhnout, průlom v rozhovorech ale dosud nenastal.

Ruské útoky na jih Ukrajiny podle Kyjeva poškodily loď pod slovenskou vlajkou

Noční ruské údery na přístavy v jihoukrajinské Oděské oblasti poškodily lodě plující pod vlajkou Slovenska a Palau. Na síti Telegramu to dnes bez upřesnění škod napsal ukrajinský vicepremiér Oleksij Kuleba. Uvedl rovněž, že podobné útoky na sousední Mykolajivskou oblast poničily plavidlo pod vlajkou Libérie. Poznamenal, že záchranáři hasí požáry na místech útoků.

Policie v Istanbulu zatkla 115 lidí podezřelých z plánování teroristických útoků

Policie v Istanbulu zatkla 115 lidí podezřelých z členství v teroristické organizaci Islámský stát (IS). Podle prokuratury plánovali teroristické útoky v Turecku během vánočních a novoročních svátků, informovala dnes agentura Anadolu.

Putin zaslal Trumpovi přání k Vánocům, telefonát se nechystá, uvedl Kreml

Ruský prezident Vladimir Putin zaslal svému americkému protějšku Donaldu Trumpovi přání k vánočním svátkům, uvedl dnes podle tiskových agentur mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Telefonát mezi oběma státníky dnes nicméně není v plánu, dodal. Reakce Bílého domu není k dispozici.

Dva čeští občané ve středu zemřeli poblíž Kilimandžára po nehodě vrtulníku

Dva čeští občané ve středu zemřeli poblíž Kilimandžára. Informaci místních médií potvrdil ČTK mluvčí ministerstva zahraničí Daniel Drake. Podle serveru Tanzania Times u nejvyšší africké hory havaroval vrtulník, nehodu nepřežil nikdo z pasažérů.

Diddy žádá soud o okamžité propuštění

Sean „Diddy“ Combs podal odvolání a chce, aby ho soud okamžitě propustil z vězení. Zároveň žádá zrušení verdiktu nebo nové rozhodnutí o trestu v kauze dvou skutků souvisejících s převozem za účelem prostituce.

Papež vyzval k dialogu o míru na Ukrajině a k zastavení dalších válek ve světě

Papež Lev XIV. dnes v tradičním poselství Městu a světu (Urbi et orbi) vyzval k modlitbám za ukrajinský lid sužovaný téměř čtyřletou válkou a apeloval na zúčastěné strany konfliktu, aby s podporou mezinárodního společenství našly odvahu k přímému a vzájemně se respektujícímu dialogu. Papež vyzval též k míru v dalších ozbrojených konfliktech ve světě a k solidaritě s migranty či s lidmi trpícími přírodními katastrofami.

Tim Cook vsadil na Nike nákupem za téměř 3 miliony dolarů

Šéf Applu Tim Cook nakoupil 50 tisíc akcií Nike v době, kdy se titul držel poblíž několikaměsíčních minim. Po zveřejnění nákupu akcie Nike posílily a pozornost se stočila i k dalšímu insiderovi, který přikoupil.

Rusko hlásí sestřelení 141 ukrajinských dronů, v Oděse ruský útok zabil člověka

Ruské ministerstvo obrany dnes oznámilo, že ruská protivzdušná obrana přes noc zneškodnila 141 ukrajinských dronů, zejména poblíž hranic. Několik dronů sestřelila ale i nad Moskvou, uvedl její starosta Sergej Sobjanin. Kvůli útokům ruských dronů byl v noci vyhlášen poplach na řadě míst Ukrajiny včetně metropole Kyjeva, jeden člověk zemřel podle místních úřadů při dalším ruském útoku na přístav Oděsa, informoval ruskojazyčný web stanice BBC.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama