Více
  11 C
  Czech
  Čtvrtek, 6 října, 2022

  Na co se zaměřit v pozici hory a v rovném předklonu

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Jsou to sice základní pozice, ale i u nich je vždy co zlepšovat. Díky soustředění se na specifické detaily si zlepšíte zarovnání v těchto ásanách a posunete je na další úroveň.

  Zde jsou tipy, které vám pomohou soustředit a zapojit se těchto dvou sice základních, ale i tak náročných ásan.

  Tadasana (pozice hory)

  Tato ásana je energeticky velmi uzemňující. Zaměřte se na specifické pocity zakořenění nohou, když zvedáte páteř a temeno. Pokud se v Tadasaně cítíte nepříjemně, je to signál, že musíte pracovat na svém posturálním vyrovnání.

  Všimněte si jakéhokoli nepohodlí a stejně jako u pozic, které jsou považovány za náročné, proveďte úpravy, abyste zmírnili napětí. Nejprve se ujistěte, že zapojujete svaly jádra a uvolňujete ramena. Také mírně pokrčte kolena. A nebojte se držet nohy blízko u sebe nebo pár centimetrů od sebe. Tento druh variace je samozřejmě individuální. Snažte se hlavně do pozice uvolnit.

  Jak na to

  Postavte se s chodidly rovnoběžně několik centimetrů od sebe. (Alternativně můžete stát tak, že se budete dotýkat špičkami svých palců, paty mírně od sebe.)

  Zvedněte a roztáhněte prsty na nohou a bříška chodidel a poté je jemně položte zpět na podlahu. Jemně se houpejte dopředu a dozadu a ze strany na stranu.

  Postupně toto pohupování snižujte až do klidu, s vahou rovnoměrně rozloženou na chodidlech. Vnímejte energii čerpanou z vašich nohou nahoru skrz vaše jádro.

  Aniž byste tlačili spodní přední žebra dopředu, zvedněte horní část hrudní kosti přímo nahoru ke stropu. Rozšiřte si klíční kosti. Nechte lopatky přitahovat se k sobě a dolů po zádech, pryč od uší.

  Nechte své paže relaxovat vedle trupu, dlaně směřují dovnitř nebo dopředu.

  Vyvažte temeno hlavy přímo nad středem pánve se spodní stranou brady rovnoběžně s podlahou, měkkým hrdlem a širokým a plochým jazykem na dně úst. Zjemněte oči. Dýchejte.

  Uttanasana (rovný předklon)

  Rovný předklon je taktéž uzemňující, stabilizující pozice, která posiluje vaše nohy. Energizujte své tělo v této ásaně, spíše než abyste se do ní ponořili. Vaše kolena mohou být rovná nebo mírně pokrčená. (Pamatujte si, že lidé mají různé úrovně flexibility hamstringů.) Zatlačte nohama dolů a zapojte stehna. Nedovolte, aby vaše nohy ochably. Naše záda se také tvarovala mnoha různými způsoby. Chcete-li zapojit horní část těla, prodlužte se s výdechem, abyste vedli trup směrem k nohám. Nesnažíte se trup tlačit do tvaru, ale uvolnit napětí z páteře. To bude mít také uklidňující účinek na váš nervový systém.

  Jak na to

  Začněte v pozici hory na přední straně podložky s rukama v bok.

  Mírně pokrčte kolena a předkloňte se. Ohyb by měl vycházet z kyčlí, ne ze spodní části zad.

  Vaše ruce mohou přistát vedle nohou nebo na zemi před vámi.

  Nadechněte se a natáhněte hrudník, abyste prodloužili páteř.

  Vydechněte a jemně propněte nohy. Zvedněte čéšky a jemně spirálovitě otočte horní vnitřní stranu stehen dozadu.

  Při výdechu natáhněte trup dolů, aniž byste zakulatili záda. Prodlužte krk a prodlužte temeno hlavy směrem k zemi, zatímco ramena stáhnete po zádech směrem k bokům.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS