menu

19.3 C
Czech
Pondělí 15. září 2025

Rumunsko hlásí průnik ruského dronu do svého vzdušného prostoru

Rumunsko se stalo po Polsku už druhým členským státem NATO, který oznámil narušení svého vzdušného prostoru ruským bezpilotním letounem. Incident se odehrál během sobotního ruského útoku na ukrajinskou infrastrukturu poblíž Dunaje.

Česko po prvním dni Davis Cupu s USA remizuje 1:1, o postupu rozhodne sobota

Český tým vstoupil do kvalifikace Davis Cupu v Delray Beach výsledkem 1:1. Jiří Lehečka splnil roli lídra a porazil Francese Tiafoea 6:3, 6:2. Jakub Menšík padl s pátým hráčem světa Taylorem Fritzem 4:6, 3:6. O postupu do finálové fáze rozhodne sobota.

Musí vzniknout evropská armáda a postavit se Rusku. USA nám už nepomohou, řekl Zelenskyj

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyzval k vytvoření „evropské armády“ na ochranu před Ruskem. Naznačil, že USA už Evropě pomáhat nebudou. Informoval o tom server BBC, Reuters a další.

Buďme upřímní. Nyní nemůžeme vyloučit, že Amerika řekne Evropě ne v otázce, která ji ohrožuje. Mnoho a mnoho lídrů hovořilo o tom, že Evropa potřebuje vlastní armádu. Armádu Evropy. Myslím, že ten čas přišel. Ozbrojené síly Evropy musí vzniknout,“ řekl podle Reuters ukrajinský prezident v sobotním projevu na bezpečnostní konferenci v Mnichově.

V proslovu také uvedl, že Ukrajina „nikdy nepřijme dohody uzavřené za našimi zády bez naší účasti“. Reagoval na to, že se americký prezident Donald Trump a ruský prezident Vladimir Putin dohodli na zahájení mírových rozhovorů.

V pátek na konferenci mluvil americký viceprezident JD Vance. V proslovu, v němž zaútočil na evropské demokracie, Vance varoval, že Evropa musí v oblasti obrany „výrazně posílit“.

Zelenskyj zareagoval na jeho slova. „Včera zde v Mnichově dal americký viceprezident jasně najevo, že desetiletí starých vztahů mezi Evropou a Amerikou končí. Od nynějška bude všechno jinak a Evropa se tomu musí přizpůsobit,“ řekl podle BBC.

Začátkem tohoto týdne americký ministr obrany Pete Hegseth uvedl, že ruská invaze na Ukrajinu byla pro NATO „továrním resetem“, který signalizuje, že aliance musí být „robustní, silná a skutečná“.

Koncept evropské armády navrhují i další lídři, včetně francouzského prezidenta Emmanuela Macrona. Ten dlouhodobě podporuje vlastní armádu EU, aby se snížila její závislost na USA.

Putin hraje hry, vpálil Zelenskyj

Před několika dny mi prezident Trump řekl o svém rozhovoru s Putinem. Ani jednou se nezmínil o tom, že Amerika potřebuje Evropu u jednacího stolu. To o mnohém vypovídá. Staré časy, kdy Amerika podporovala Evropu jen proto, že to vždycky dělala, jsou pryč,“ řekl Zelenskyj.

V době, kdy se blíží tříleté výročí ruské invaze na Ukrajinu v plném rozsahu, Trump i Hegseth prohlásili, že je nepravděpodobné, že by se Ukrajina připojila k NATO. Americký ministr obrany rovněž uvedl, že návrat k hranicím Ukrajiny před rokem 2014 je nereálný.

Zelenskyj však řekl, že „členství Ukrajiny v NATO stále není ze hry“.

Trump si minulý týden telefonoval s Putinem a jednal s ním o mírových rozhovorech ohledně Ukrajiny, čímž zřejmě odsunul klíčové spojence na vedlejší kolej. Zelenskyj prohlásil, že stejně jako Ukrajina by i Evropa „měla mít místo u stolu, když se rozhoduje o Evropě“.

Americký prezident později uvedl, že se s Putinem plánuje setkat v Saúdské Arábii, a na sociálních sítích napsal, že se oba vzájemně pozvali do svých hlavních měst.

Zelenskij však obvinil Putina, že hraje „hru“, když při rozhovorech „jeden na jednoho“ izoluje Ameriku.

Dále se Putin pokusí, aby americký prezident stál na Rudém náměstí 9. května letošního roku nikoli jako respektovaný vůdce, ale jako rekvizita v jeho vlastním představení,“ uvedl Zelenskyj.

Německo „diktovaný mír“ nepodpoří

Datum Trumpovy návštěvy v Moskvě nebylo stanoveno. Rusko slaví 9. května „Den vítězství“, kdy si připomíná svůj triumf nad nacistickým Německem v roce 1945.

Ohledně zapojení Ukrajiny do jednání mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov minulý týden uvedl, že Kyjev „se samozřejmě tak či onak jednání zúčastní“.

Německý kancléř Olaf Scholz prohlásil, že jeho země nikdy nepodpoří diktovaný mír. A polský premiér Donald Tusk řekl, že Evropa potřebuje vlastní plán ohledně Ukrajiny, jinak „o naší budoucnosti rozhodnou jiní globální hráči“.

Reklama
Reklama

Vybrali jsme pro vás

Dosáhne bitcoin hranice 200 tisíc dolarů? Investoři akumulují tyto kryptoměny

Bitcoin letos znovu překonává historické milníky. Na konci května 2025 se jeho cena poprvé přehoupla přes 110 000 USD - v přepočtu více než 2,4 milionu Kč - a potvrdila, že kryptoměnový trh se po dvouleté konsolidaci vrátil do módu agresivního růstu. V současné době, tedy v červenci 2025, se cena stále drží podobně vysoko.

Obr z hlubin se ukázal. Vědci zachytili legendární druh na video

Vědcům se poprvé podařilo nafilmovat v přirozeném prostředí kalmara Hamiltonova – patrně největší druh hlavonožce na světě. Záznam vznikl sto let poté, co byl tento druh objeven a pojmenován. Podle BBC News může dosahovat až sedmi metrů délky a vážit 500 kilogramů.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Izrael chtěl údery na Katar zmařit jednání o příměří v Pásmu Gazy, řekl emír

Katarský emír Tamím bin Hamad Sání a další arabští vůdci na dnešním summitu arabsko-islámských zemí v Dauhá ostře zkritizovali Izrael. Podle agentur řekl, že snahou Izraele je z Pásma Gazy udělat místo, kde nelze žít. Úder, kterým se Izrael v Kataru pokusil zabít vysoké představitele teroristického hnutí Hamás, měl podle katarského emíra za cíl vykolejit jednání o příměří v Pásmu Gazy a o propuštění rukojmí. Summit se koná v reakci na izraelské údery, které řada arabských zemí odsoudila.

Duplantis skočil v Tokiu 6,30 a posunul světový rekord

Armand Duplantis znovu ukázal, že hranice ve skoku o tyči posouvá jen on. Na mistrovství světa v Tokiu překonal 6,30 metru a vybojoval třetí titul za sebou. Rekord padl už počtvrté v této sezoně a celkově počtrnácté v kariéře švédského sportovce.

Při izraelských úderech ve městě Gaza zahynulo nejméně 16 lidí

Izraelské údery ve městě Gaza dnes zabily nejméně 16 lidí a zničily několik budov. S odvoláním na tamní úřady to píše agentura Reuters. Město, kde izraelská armáda pokračuje v ofenzivě, již opustila značná část obyvatelstva. Podle agentury Anadolu dnes izraelský úder zničil nejvyšší budovu ve městě. Krajně pravicový izraelský ministr národní bezpečnosti Itamar Ben Gvir mezitím uvedl, že chce v palestinském Pásmu Gazy vybudovat luxusní čtvrť pro důstojníky izraelské policie, píše server The Times of Israel (ToI).

DNA důkaz spojuje Tylera Robinsona s vraždou Charlieho Kirka

FBI potvrdila, že DNA podezřelého Tylera Robinsona odpovídá stopám nalezeným na místě střelby, při níž minulý týden zemřel konzervativní aktivista Charlie Kirk. Vyšetřovatelé tak získali zásadní důkaz v jednom z nejvíce sledovaných případů posledních měsíců v USA.

Musk nakoupil akcie Tesly za miliardu dolarů

Elon Musk po více než pěti letech znovu nakoupil akcie Tesly. V pátek získal 2,57 milionu kusů v hodnotě kolem jedné miliardy dolarů. Za jednu akcii zaplatil mezi 372 a 396 dolary, zatímco v roce 2020 provedl svůj poslední nákup za pouhých 50 dolarů za akcii.

Washington a Peking se dohodly na pokračování TikToku v USA, naznačil Trump

Spojené státy a Čína dosáhly dohody ohledně pokračování populární čínské platformy pro sdílení krátkých videí TikTok v USA. V příspěvku na síti Truth Social to dnes naznačil americký prezident Donald Trump. Dosažení rámcové dohody o TikToku vzápětí oznámil americký ministr financí Scott Bessent, který v Madridu jedná s čínskými představiteli o vzájemných obchodních vztazích mezi USA a Čínou.
Reklama

DOPORUČUJEME

Dosáhne bitcoin hranice 200 tisíc dolarů? Investoři akumulují tyto kryptoměny

Bitcoin letos znovu překonává historické milníky. Na konci května 2025 se jeho cena poprvé přehoupla přes 110 000 USD - v přepočtu více než 2,4 milionu Kč - a potvrdila, že kryptoměnový trh se po dvouleté konsolidaci vrátil do módu agresivního růstu. V současné době, tedy v červenci 2025, se cena stále drží podobně vysoko.

Obr z hlubin se ukázal. Vědci zachytili legendární druh na video

Vědcům se poprvé podařilo nafilmovat v přirozeném prostředí kalmara Hamiltonova – patrně největší druh hlavonožce na světě. Záznam vznikl sto let poté, co byl tento druh objeven a pojmenován. Podle BBC News může dosahovat až sedmi metrů délky a vážit 500 kilogramů.

Jihokorejský ústavní soud odvolal z funkce sesazeného prezidenta Jun Sok-jola

Jihokorejský ústavní soud dnes odvolal z funkce prezidenta Jun Sok-jola, kterého parlament v prosinci zbavil pravomocí kvůli vyhlášení stanného práva. Informují o tom tiskové agentury. Zatímco prezidentův právník označil rozhodnutí za zpolitizované, opozice po rozsudku hovoří o velkém vítězství lidu. Prezidentova politická strana vyhlásila, že rozhodnutí soudu akceptuje. Země nyní musí do dvou měsíců uspořádat nové prezidentské volby.

USA brzy obnoví sdílení zpravodajských informací s Kyjevem, řekl Trump

Spojené státy brzy obnoví sdílení zpravodajských informací s Ukrajinou, řekl americký prezident Donald Trump v neděli novinářům podle serveru Axios. V úterý se mají v Saúdské Arábii konat jednání amerických a ukrajinských diplomatů o možném příměří ve válce na Ukrajině. Trump v neděli také řekl, že doufá, že tato jednání přinesou dobré výsledky.
Reklama
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Izrael chtěl údery na Katar zmařit jednání o příměří v Pásmu Gazy, řekl emír

Katarský emír Tamím bin Hamad Sání a další arabští vůdci na dnešním summitu arabsko-islámských zemí v Dauhá ostře zkritizovali Izrael. Podle agentur řekl, že snahou Izraele je z Pásma Gazy udělat místo, kde nelze žít. Úder, kterým se Izrael v Kataru pokusil zabít vysoké představitele teroristického hnutí Hamás, měl podle katarského emíra za cíl vykolejit jednání o příměří v Pásmu Gazy a o propuštění rukojmí. Summit se koná v reakci na izraelské údery, které řada arabských zemí odsoudila.

Duplantis skočil v Tokiu 6,30 a posunul světový rekord

Armand Duplantis znovu ukázal, že hranice ve skoku o tyči posouvá jen on. Na mistrovství světa v Tokiu překonal 6,30 metru a vybojoval třetí titul za sebou. Rekord padl už počtvrté v této sezoně a celkově počtrnácté v kariéře švédského sportovce.

Při izraelských úderech ve městě Gaza zahynulo nejméně 16 lidí

Izraelské údery ve městě Gaza dnes zabily nejméně 16 lidí a zničily několik budov. S odvoláním na tamní úřady to píše agentura Reuters. Město, kde izraelská armáda pokračuje v ofenzivě, již opustila značná část obyvatelstva. Podle agentury Anadolu dnes izraelský úder zničil nejvyšší budovu ve městě. Krajně pravicový izraelský ministr národní bezpečnosti Itamar Ben Gvir mezitím uvedl, že chce v palestinském Pásmu Gazy vybudovat luxusní čtvrť pro důstojníky izraelské policie, píše server The Times of Israel (ToI).

Ochránci v Nigérii brání mořské želvy před pytláky a plasty

Nigérie je domovem ohrožených druhů mořských želv, ale jejich budoucnost je nejistá. Pytláci, odpad a pobřežní stavby ničí prostředí, ve kterém želvy žijí. Dobrovolníci se snaží najít cestu k jejich záchraně.

DNA důkaz spojuje Tylera Robinsona s vraždou Charlieho Kirka

FBI potvrdila, že DNA podezřelého Tylera Robinsona odpovídá stopám nalezeným na místě střelby, při níž minulý týden zemřel konzervativní aktivista Charlie Kirk. Vyšetřovatelé tak získali zásadní důkaz v jednom z nejvíce sledovaných případů posledních měsíců v USA.

Musk nakoupil akcie Tesly za miliardu dolarů

Elon Musk po více než pěti letech znovu nakoupil akcie Tesly. V pátek získal 2,57 milionu kusů v hodnotě kolem jedné miliardy dolarů. Za jednu akcii zaplatil mezi 372 a 396 dolary, zatímco v roce 2020 provedl svůj poslední nákup za pouhých 50 dolarů za akcii.

Washington a Peking se dohodly na pokračování TikToku v USA, naznačil Trump

Spojené státy a Čína dosáhly dohody ohledně pokračování populární čínské platformy pro sdílení krátkých videí TikTok v USA. V příspěvku na síti Truth Social to dnes naznačil americký prezident Donald Trump. Dosažení rámcové dohody o TikToku vzápětí oznámil americký ministr financí Scott Bessent, který v Madridu jedná s čínskými představiteli o vzájemných obchodních vztazích mezi USA a Čínou.

Musk bilionářem? Papež zkritizoval nerovnost bohatství ve světě

Papež Lev XIV ve svém prvním rozhovoru od zvolení do čela církve zkritizoval nerovnost bohatství a nespravedlivé rozdělení zdrojů. Vyjádřil nepochopení toho, že Elon Musk se má stát prvním bilionářem a varoval před ztrátou opravdových hodnot.

V hlavních kategoriích ceny Emmy uspěly seriály Studio, Adolescent a Urgent

Americkou televizní cenu Emmy získala v kategorii komedie seriálová satira o zákulisí Hollywoodu Studio. Cenu za nejlepší drama si odnesl seriál Urgent z pittsburského traumatologického centra a ocenění za nejlepší miniseriál má dílo Adolescent o britské rodině třináctiletého chlapce obviněného z vraždy spolužačky. Slavnostní ceremoniál se konal v noci na dnešek SELČ.
Reklama
Reklama

NEJPOPULÁRNĚJŠÍ ČLÁNKY

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

PR servis České tiskové kanceláře

O nás

Hlavními tématy na serveru World News 24 jsou zahraniční zpravodajství, ekonomika, politika a světové dění.

Kontaktujte nás: info@wn24.cz

Sledujte nás