Reklama

Proč cestovat pomalu

Reklama

DOPORUČUJEME

NEJČTENĚJŠÍ

Pomalé cestování neboli slow travel si získává čím dál větší oblibu. Nehoníte se za památkami, nasáváte atmosféru a poznáváte místní kulturu. Proč cestovat pomalu?

Pomalé cestování je přátelské k rozpočtu

I když to možná není pro mnoho lidí hlavní důvod pomalého cestování, rozhodně potěší. Dlouhodobým pobytem na jednom místě automaticky šetříme peníze. Když se neustále nepřesouváme, sníží se náklady na dopravu.

Pokud zůstaneme někde déle, často zjistíme, že můžeme vyjednat levnější nabídku ubytování. Jako pomalí cestovatelé hledáme pokoje daleko od hlavních turistických atrakcí v oblastech, které nemusí být nutně v centru města. Ušetřit se dá i pomocí ubytování v rodinách místo pobytu v hotelu v centru města. Cenový rozdíl je často poměrně dramatický.

Tato ubytování obvykle nabízejí možnost vlastního stravování. Nákupem lokálních potravin na místních trzích a vařením vlastního jídla ušetříte další peníze za restaurace. Nebo si udělejte piknik v parku. Zajít si do restaurace samozřejmě patří k potěšení z objevování nových destinací. Když jste ale dále od nejturističtějších oblastí, najdete mnohem levnější restaurace. Často také kvalitnější, protože v nich jedí místní. Požádejte někoho z nich o doporučení.

Pomalé cestování je méně stresující

Často vidíte, jak se turisté řítí městem a snaží se do jednoho dvou dnů vtěsnat všechny památky a zážitky, které jsou dostupné. Je to zábava. Ale také je to velice vyčerpávající. Navíc nemáte čas zpracovat zážitek a po nějaké době vám vše začne splývat.

Pokoušíte-li se vidět více, ve skutečnosti vidíte méně, protože nemáte čas absorbovat atmosféru místa. Rovněž nemáte čas na interakci s místními obyvateli. A už vůbec ne na odpočinek.

Pomalé cestování vám umožní vyspat se, jít si ráno zaběhat nebo zaplavat. Pokud jste na delší cestě, pomalé cestování také zabrání cestovatelskému vyhoření. Máte najednou čas sedět, užívat si výhled a nasávat atmosféru.

Hlubší zážitky

Při pomalém cestovaní získáte hlubší spojení s určitým místem. Nejen že navštívíte zajímavosti, ale seznámíte se i s kulturou. Už nejste jen návštěvníkem, jste někdo, kdo tam přechodně žije.

Představte si, že jedete poprvé do Benátek. Na pár dní. Chcete vidět všechny ty opěvované stavby, projet se na gondole, ochutnat všechny místní speciality. Stejně to vše nestihnete. A teď si představte, že tam jedete podruhé. Už nemusíte obíhat památky, už jste je viděli! Máte čas toulat se uličkami a objevovat skrytá zákoutí. Můžete sedět hodiny v kavárně a pozorovat kolemjdoucí turisty i místní obyvatele. Cítíte ten rozdíl?

Pomalé cestování respektuje místní obyvatele

Protože jste zpomalili, poskytuje vám to čas spojit se s lidmi a dozvědět se něco o nich a jejich kultuře. Nejste tam jen proto, abyste tudy projeli a prošli se po historických místech, než se zase přesunete dál.

Je to udržitelný způsob

Místo letadla zvolíte autobus, vlak, nebo řídíte auto. Jedná se o ekologický způsob snižování vaší uhlíkové stopy. V okamžiku, kdy nastoupíte do vlaku, cesta začala a vy můžete celý den zírat z okna a dívat se na výhledy. A opět se potkáváte s místními obyvateli. Ve vlaku nikdo nic nedělá a nikam nespěchá. Skvělá příležitost navázat konverzaci.

Také tím, že utratíte peníze na trzích nebo v malých rodinných restauracích, vaše peníze zůstanou v místní komunitě. Přijmete způsob, jakým zdejší lidé žijí. Odměnou je mnohem autentičtější zážitek.

Sledujte nás na sítích

NEJNOVĚJŠÍ

Mramorové jeskyně, Chile

Místa, která vidělo jen málo cestovatelů

V dnešní době může být skutečně těžké najít místo, kde ještě žádný z vašich přátel zapálených do cestování nebyl. Přinášíme vám pár tajných tipů.
Boracay

Boracay. Příběh o devastaci ráje na zemi

Filipínský ostrov se kvůli „rehabilitaci“ musel na šest měsíců zavřít. Ale vzpamatuje se vůbec někdy z extrémního nárůstu turistického ruchu?
Icukušima

Icukušima. Nejlepší tipy pro výlet do Miyajimy

Svatyně Icukušima, známá svou nápadnou červenou bránou torii, která jako by se vznášela v moři, je v Japonsku nezbytnou návštěvou. Abyste si výlet do Miyajimy opravdu užili, přečtěte si naše tipy a nenechte si ujít žádnou z hlavních atrakcí ostrova.
Ait Ben Haddou, Maroko

Hra o trůny. Vydejte se na známá místa, kde se seriál...

Draky tu bohužel nepotkáte. Naštěstí ani Bílé chodce. Přesto si na těchto místech budete připadat jako v seriálu Hra o trůny. Kde se nacházejí lokality natáčení?
pláže v Itálii

Nejlepší pláže v Itálii

V zemi, kde je pobřeží doslova přecpané plážovými lehátky, jsme vybrali deset krásných pláží a zátok, kde téměř nikdy nepotkáte davy výletníků. Objevte zde ruiny hradu či potopené sochy a užívejte si klid na italských plážích.
Hra o trůny

Hra o trůny. Vydejte se na známá místa, kde se seriál...

Kdo by neznal seriál Hra o trůny! Pamatujete si všechny ty nádherné krajiny, hrady a města, ve kterých se drama odehrávalo? Některá z nich můžete navštívit i ve skutečnosti.
Reklama
Reklama
Reklama