ZajímavostiMladík v USA zemřel poté, co při plavání vdechl vzácnou "mozkožravou amébu"....

Mladík v USA zemřel poté, co při plavání vdechl vzácnou „mozkožravou amébu“. Ta způsobuje smrtící infekci

Teenager v Las Vegas zemřel poté, co při koupání v jezeře vdechl vzácnou amébu, která způsobuje smrtelnou mozkovou infekci. Podle odborníků je na místě opatrnost, nikoliv panika. Informuje o tom AP News, The Guardian a další servery.

Epidemiolog Brian Labus k případu uvedl, že se jedná o přirozeně se vyskytující organismus, který se oficiálně nazývá Naegleria fowleri. Téměř vždy se mu přezdívá mozkožravá améba. „Ale je to velmi, velmi vzácné onemocnění,“ řekl expert.

Vyšetřovatelé se podle The Guardian domnívají, že teenager, jehož totožnost média nezveřejnila, se nakazil v teplých vodách jezera Mead. Vraždící mikroorganismus zřejmě vdechl během víkendu 30. září v oblasti Kingman Wash na arizonské straně nádrže na řece Colorado za Hooverovou přehradou. Okres případ zveřejnil poté, co příčinu smrti potvrdilo Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC).

CDC eviduje od roku 1962 v USA pouze 154 případů nákazy a úmrtí na tuto amébu, uvedl Labus. Téměř polovina těchto případů se vyskytla v Texasu a na Floridě. V Nevadě byl před tímto týdnem hlášen pouze jeden případ.

Neřekl bych, že je třeba kvůli tomu bít na poplach,“ řekl Labus. „Lidé se musí chovat opatrně, když jsou v místech, kde tato vzácná améba žije,“ dodal. Organismus se vyskytuje ve vodách o teplotě od 25 do 46 stupňů Celsia, uvedl.

Pozor na nos při skákání do vody

Okres a národní rekreační oblast Lake Mead, která dohlíží na jezero a řeku Colorado, poznamenaly, že améba infikuje lidi pouze tak, že se dostane do nosu a migruje do mozku. Téměř vždy je smrtelná.

Při polknutí ústy se člověk nakazit nemůže. Améba se také nešíří se z člověka na člověka,“ uvádí se v tiskových zprávách obou agentur. Obě doporučily, aby se lidé vyhýbali skákání nebo potápění do teplých vodních ploch, zejména v létě, a aby drželi hlavu nad vodou v horkých pramenech nebo jiných „neupravených geotermálních vodách“, které se hromadí v kapesních kaňonech v rozsáhlé rekreační oblasti.

Je to z 97 procent smrtelné, ale z 99 procent se tomu dá předcházet,“ řekl Dennis Kyle, profesor infekčních chorob a buněčné biologie a ředitel Centra pro tropické a vznikající globální nemoci na univerzitě v Georgii. „Můžete se chránit tím, že nebudete skákat do vody tak, aby se vám dostala do nosu. Můžete si také ucpat nos,“ řekl.

Améba způsobuje primární amébovou meningoencefalitidu, infekci mozku s příznaky připomínajícími meningitidu nebo encefalitidu. Obě nemoci zpočátku zahrnují bolest hlavy, horečku, nevolnost nebo zvracení. Poté nastane ztuhlost šíje, záchvaty a kóma, které většinou končí smrtí.

Amébě prospívá teplejší počasí

Příznaky mohou začít jeden až dvanáct dní po vdechnutí. Smrt obvykle nastává přibližně do pěti dnů. Účinná léčba není známa a podle Kylea se diagnóza téměř vždy stanoví příliš pozdě.

Podle letošních zpráv byly zjištěny případy této infekce v severní Kalifornii, Nebrasce a Iowě. Mapa CDC ukázala, že nejvíce případů za posledních 60 let bylo v jižních státech USA, v čele s 39 případy v Texasu a 37 na Floridě.

Myslím, že letošní rok je z hlediska počtu případů tak trochu průměrný,“ řekl Kyle, který podle AP News tento mikroorganismus studuje už spousty let. „Ale letošní léto bylo velmi teplé. Klíčové je, že teplejší počasí má tendenci vytvářet v prostředí více améb.“ Klimatická změna ale podle něj spíš nemá na šíření mozkožravé améby vliv.

Reklama

Doporučujeme

Historická dohoda na dosah? V Libanonu platí dočasné příměří

Americký prezident Donald Trump oznámil platné desetidenní příměří mezi Izraelem a Libanonem a „brzký konec“ války s Íránem, uvedla agentura AP. Příměří slibuje pauzu v bojích a odstranění jedné z překážek pro dohodu mezi Washingtonem, Tel Avivem a Teheránem.

Nový prezident Barmy nařídil zrušení všech rozsudků smrti

Čerstvě zvolený prezident Barmy Min Aun Hlain dnes nařídil zrušit všechny rozsudky ukládající trest smrti, informovala agentura AFP. Jde o první oficiální opatření, které hlava státu od nástupu do funkce zavedla. Prezident a zároveň bývalý šéf armády tak učinil v rámci rozsáhlejší amnestie u příležitosti barmského buddhistického Nového roku Thingyan.

Izrael podle Libanonu porušuje příměří, Hizballáh zaútočil na izraelské vojáky

Izrael pokračuje v bombardování jižního Libanonu i po začátku vyhlášeného příměří, uvedla dnes nad ránem podle agentur Reuters a AFP libanonská média. Militantní šíitské hnutí Hizballáh naproti tomu uvedlo, že v reakci na izraelské útoky bombardovalo skupinu izraelských vojáků na jihu Libanonu. Žárné škody ani oběti nejsou hlášeny. Americký prezident Donald Trump Hizballáh vyzval, aby klid zbraní neporušoval. Generální tajemník OSN António Guterres apeloval na dodržování příměří všemi stranami, píše Reuters.

Bílý dům spouští systém pro navrácení miliard z cel. Má to ale háček

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa spustí příští týden slibovaný portál pro navracení peněz z cel uvalených během „Dne osvobození“ na základě legislativy o mezinárodních nouzových ekonomických pravomocích (IEEPA), kterou označil Nejvyšší soud za nezákonnou. Tento krok se setkal s pozitivními ohlasy, odpovědnost za získání svých peněz však klade na samotné dovozce.

Hegseth: Americká blokáda íránských přístavů potrvá tak dlouho, jak bude třeba

Spojené státy budou pokračovat v blokádě íránských přístavů tak dlouho, jak bude třeba, prohlásil dnes šéf Pentagonu Pete Hegseth na tiskové konferenci ve Washingtonu. Americké síly na Blízkém východě jsou podle něj rovněž připraveny obnovit útoky na Írán v případě, že Teherán s Washingtonem neuzavře mírovou dohodu. Ta je podle amerického ministra Íráncům na dosah.

Papež v Kamerunu kritizoval světové lídry za miliardové výdaje na války

Papež Lev XIV. při návštěvě kamerunského města Bamenda ostře kritizoval světové lídry, kteří podle něj kvůli válkám utrácejí miliardy dolarů, místo aby pomohli potřebným. Dodal, že svět pustoší hrstka tyranů, uvedl server Vatican News. Hlava katolické církve se tak vyjádřila poté, co ho americký prezident Donald Trump slovně napadl na sociálních sítích.

Slovensko hodlá blokovat 20. balík sankcí, chce záruky ohledně ropovodu Družba

Slovensko je připraveno blokovat přijetí připravovaného dvacátého balíku sankcí Evropské unie proti Rusku za jeho agresi vůči Ukrajině, dokud Bratislava nedostane záruky ohledně obnovení provozu ropovodu Družba. Řekl to dnes slovenský ministr zahraničí Juraj Blanár. Podle něj Slovensko ale nebude proti uvolnění unijní půjčky pro Ukrajinu ve výši 90 miliard eur (2,2 bilionu korun), kterou dosud blokovalo Maďarsko. To po vítězství opoziční strany Tisza v nedělních parlamentních volbách čeká změna vlády.

Válka otřásá trhy, růst čínské ekonomiky přesto překonal očekávání

Čína je první velkou ekonomikou, která zveřejnila hospodářské výsledky od začátku americko-izraelské války s Íránem. Díky silnému vývozu elektrických a strojírenských výrobků v letošním prvním čtvrtletí se čínská ekonomika nastartovala, přičemž její růst překvapil analytiky, a to i přes dopady konfliktu na ceny energií. To však neznamená, že je druhá největší ekonomika před vnějšími vlivy v bezpečí.

Porušil přísahu. Hegseth čelí pokusu o impeachment

Demokraté ve Sněmovně reprezentantů ve středu předložili šest článků žaloby proti ministru obrany Petu Hegsethovi, píše list The Guardian. V nich vznesli závažná obvinění týkající se i války s Íránem. Snaha o impeachment nemá šanci na úspěch, po listopadových volbách v Kongresu by se to ale mohlo změnit.

Francie propustila zadržovaný tanker z ruské stínové flotily po zaplacení pokuty

Ropný tanker, který Francie minulý měsíc zadržela ve Středozemním moři a který podle prezidenta Emmanuela Macrona patří k takzvané ruské stínové flotile, opustil francouzské teritoriální vody poté, co majitel lodi zaplatil pokutu. Informovaly o tom agentury s odvoláním na místní úřady.

ANALÝZA: Blokáda Hormuzského průlivu? Trump neměl jinou možnost

Americký prezident Donald Trump v posledních týdnech tlačí na otevření Hormuzského průlivu, klíčového koridoru pro přepravu především ropy, ale i zemního plynu, hnojiv a dalších komodit. Paradoxně však nařídil námořnictvu jeho blokádu. Dopady mohou být bolestivé nejen pro Írán, ale i pro USA, Evropu a Asii. Trumpovi však nic jiného nezbývá. Alternativy jsou totiž ještě riskantnější.

Rusko podle Kyjeva podniklo rozsáhlý vzdušný útok, zahynulo nejméně 15 lidí

Rusko za posledních 24 hodin zaútočilo na Ukrajinu 703 bezpilotními letouny a 44 střelami různého typu, oznámilo dnes ráno ukrajinské letectvo na platformě Telegram. Protivzdušná obrana podle něj zneškodnila 636 dronů a 31 střel. Regionální činitelé ráno informovali o nejméně 15 zabitých civilistech: osmi v Oděse, čtyřech v Kyjevě a třech v Dněpropetrovské oblasti. Rusko si nezaslouží uvolnění globální politiky ani zrušení sankcí, reagoval ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Ruské úřady hlásí dvě oběti ukrajinských útoků.

Spor Trumpa s papežem mění náladu mezi americkými katolíky

Napětí mezi Donaldem Trumpem a Svatým Otcem přerostlo v otevřený konflikt, který rezonuje i mezi věřícími v USA. Kritika už nepřichází jen od tradičních oponentů prezidenta. Ozývají se i konzervativní katolíci, kteří ho dříve podporovali.

Izrael a Libanon mají po 34 letech jednat

Spojené státy mluví o možné diplomatické změně v konfliktu mezi Izraelem a Libanonem. Donald Trump oznámil, že se mají ve čtvrtek poprvé po 34 letech spojit představitelé obou zemí. Zároveň sílí spekulace o tom, že by se boje v Libanonu mohly přiblížit k příměří.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama