7.8 C
Czech
Neděle 16. listopadu 2025
ZprávyMali: Armáda propustila zadrženého prezidenta a premiéra poté, co se vzdali svých...

Mali: Armáda propustila zadrženého prezidenta a premiéra poté, co se vzdali svých funkcí

Prozatímní prezident a předseda vlády Mali rezignovali na své funkce dva dny poté, co je v pondělí zadrželi příslušníci armády. Ve čtvrtek byli podle poradce viceprezidenta oba politici propuštěni, informovala agentura Reuters a AP.

Dosavadní prezident Bah Ndaw a premiér Moctar Ouane byli v pondělí zadrženi a převezeni na vojenskou základnu mimo hlavní město. Trvající politická krize v západoafrické zemi, které hrozí sankce ze strany významných světových mocností, se tak ještě prohloubila.

Oba muži ve středu ve vazbě rezignovali. Jejich zatčení, které zorganizoval viceprezident Assimi Goita, ohrozilo přechod Mali zpět k demokracii po srpnovém puči, při němž byl svržen bývalý prezident Ibrahim Boubacar Keita.

Plukovník Goita byl jednou z klíčových postav loňského puče. Slíbil však, že volby plánované na příští rok budou pokračovat. „Odstoupili, jejich propuštění bylo naplánováno,“ řekl Goitův poradce Baba Cissé.

Místo pobytu Ndawa a Ouaneho bude utajeno, aby byla chráněna jejich bezpečnost, řekl Cissé agentuře Reuters. Kdo by je měl v politických funkcích nahradit zatím není jasné.

Goita nařídil jejich zadržení po reorganizaci kabinetu, při které o své funkce přišli dva hlavní aktéři loňského převratu.

Jejich rezignace přišla v době návštěvy delegace Hospodářského společenství západoafrických států (ECOWAS), která měla přimět armádu k ústupu. Společenství varovalo před možností uvalení sankcí proti důstojníkům odpovědným za převzetí moci.

Jednání s ECOWAS k pokroku nevedlo

Malijská vlivná politická koalice M5-RFP, která vedla protivládní protesty před loňským pučem, se stavěla proti vedení Ndawa a Ouaneho. Zároveň však uvedla, že bude silně proti jmenování Goity prezidentem. Podle koalice rozhovory s ECOWAS částečně selhaly kvůli němu.

Hospodářského společenství západoafrických států ve čtvrtek jednání nekomentovalo.

„Včerejší diskuse byla neúspěšná, protože Assimi chce být prezidentem, což je v rozporu s textem listiny o přechodu moci,“ řekl agentuře Reuters Nouhoum Togo, mluvčí M5-RFP. „Nikde není stanoveno, že viceprezident může prezidenta nahradit,“ doplnil Togo.

Reklama

Doporučujeme

Zatčený starosta Tirany bude zřejmě řídit město z vězeňské cely

Zatčený starosta Tirany Erion Veliaj bude zřejmě řídit albánskou metropoli ze své vězeňské cely. Ústavní soud zrušil jeho odvolání z funkce a premiér Edi Rama oznámil, že v Tiraně nevyhlásí předčasné volby. Informoval o tom server Balkan Insight.

Tisíce lidí v ulicích Belému žádají radikálnější kroky na COP30

V brazilském městě Belém, které hostí klimatický summit COP30, vyšly do ulic tisíce lidí. Aktivisté, domorodé komunity i mladí lidé z celého světa žádají radikálnější kroky pro ochranu planety a konec éry fosilních paliv. Demonstrace se konaly přímo v době, kdy uvnitř summitu dál váznou jednání o zásadních tématech a není jisté, jaké závěry COP30 nakonec přinese.

Příměří do jara nebude, Evropa musí vytrvat v podpoře Ukrajiny, řekl Stubb

Příměří na Ukrajině pravděpodobně do jara nebude a evropští spojenci musí i přes korupční skandál, který zachvátil Kyjev, pokračovat v podpoře Ruskem napadené země. V sobotním rozhovoru pro AP, který agentura vydala dnes ráno, to řekl finský prezident Alexander Stubb. Evropa si mezitím podle něj bude muset udržet odolnost a odhodlání, aby přečkala zimní měsíce, zatímco Moskva bude pokračovat ve svých hybridních útocích a informační válce po celém kontinentu.

Čína vyslala pobřežní stráž k japonským ostrovům

Napětí mezi Čínou a Japonskem rychle roste. Peking poslal pobřežní stráž k ostrovům Senkaku a armádní drony k japonským břehům. Diplomatická roztržka začala poté, co japonská premiérka Sanae Takaichi otevřeně zmínila možnost vojenské reakce na případný útok Číny na Tchaj-wan. Spor každým dnem houstne a obě země se vzájemně varují před důsledky.

Sto zraněných policistů si vyžádaly střety na demonstraci proti násilí v Mexiku

V metropoli Mexika a dalších městech země demonstrovaly v sobotu tisíce lidí proti násilí drogových kartelů a způsobu, jakým proti organizovanému zločinu postupuje vláda. Protesty organizované mladými z takzvané Generace Z skončily v centru mexického hlavního města střety skupin maskovaných lidí s policií, která proti nim použila slzným plyn. Sto policistů a dvacet demonstrantů utrpělo zranění, z toho čtyři desítky skončily v nemocnici, informoval deník El Universal. Asi 40 lidí bylo podle něj zadrženo.

Putin si telefonoval s Netanjahuem o situaci na Blízkém východě

Ruský prezident Vladimir Putin si telefonoval s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem o příměří v Pásmu Gazy, o íránském jaderném programu a o stabilizaci Sýrie. Podle ruské státní agentury TASS to dnes uvedla tisková služba Kremlu.

Zelenskyj po korupčním skandálu oznámil změny v energetickém sektoru Ukrajiny

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes oznámil rozsáhlé personální změny v energetických podnicích Ukrajiny. Sektor se potýká s korupčním skandálem, v jehož důsledku odstoupili dva ministři.

Kolumbijské bombardování zabilo u hranic s Venezuelou devět ozbrojenců

Nejméně devět členů ozbrojené skupiny zemřelo po bombardování vládními vojsky na východě Kolumbie poblíž hranic s Venezuelou. Informovala o tom dnes agentura AFP, podle níž tento týden zahynulo v oblasti již nejméně 28 členů geril. Úřad ombudsmanky pak během dne podle AFP oznámil, že při vzdušných úderech proti gerilám v amazonské oblasti na jihu země zahynulo v uplynulém týdnu také šest horníků.

Írán potvrdil, že v pátek v Perském zálivu zadržel tanker mířící do Singapuru

Íránské revoluční gardy dnes potvrdily, že v Perském zálivu zadržely ropný tanker Talara, neboť podle nich přepravoval nelegální náklad. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na prohlášení revolučních gard. Plavidlo v pátek v Hormuzském průlivu náhle změnilo kurz a zamířilo do íránských vod. O jeho obsazení ozbrojenými složkami islámské republiky už v pátek informovaly britské společnosti pro námořní bezpečnost.

Ruské útoky na Ukrajině mají dvě oběti, Kyjev drony útočil na ruskou rafinérii

Při ruských dronových útocích na východě Ukrajiny zemřeli nejméně dva lidé a další utrpěli zranění, informují ukrajinské úřady. Také Ukrajina vyslala na ruské území několik desítek dronů, ruské ministerstvo obrany oznámilo, že jich armáda sestřelila více než šest desítek. Podle nepotvrzených informací možná jeden z dronů zasáhl opět jednu z největších ruských rafinérií v Rjazani, napsal web ruskojazyčné verze BBC.

Kongresmanka Marjorie Taylor Greene přišla o Trumpovu podporu. Veřejně ji nazval šílencem

Prezident Donald Trump se velmi ostře vymezil proti jedné ze svých dřívějších největších zastánkyň, poslankyni Marjorie Taylor Greene. Oznámil, že se posunula k extrémní levici a stáhl její podporu ve volbách do Kongresu.

Bitcoin se propadl pod 95 000 dolarů, nejníže za posledních šest měsíců

Bitcoin se v pátek propadl pod hranici 95 000 dolarů, tedy na nejnižší úroveň od května. Největší kryptoměna tak směřovala k týdenní ztrátě kolem devíti procent, což představuje její nejhorší výkon za posledních osm měsíců. Digitální aktiva napříč trhem se dostala pod tlak s rostoucí averzí investorů k riziku při přetrvávající nejistotě ohledně chystaných kroků americké centrální banky.

Trump ruší cla na potraviny, Američané platí za nákupy víc než dřív

Americké domácnosti tíží rostoucí ceny jídla a Bílý dům přehazuje výhybku. Prezident Donald Trump náhle zrušil cla na desítky potravin, od hovězího přes rajčata až po kávu a banány. Opatření platí zpětně od čtvrteční půlnoci a přichází v momentě, kdy obchodní válka začíná tvrdě doléhat na peněženky voličů.

Jílek zahájil Světový pohár druhým místem

Metoděj Jílek vstoupil do nové sezony ve velkém stylu. Devatenáctiletý rychlobruslař si v Salt Lake City dojel pro druhé místo na trati 5000 metrů a přidal i český rekord. Světový pohár zahájil přesně tam, kde loni skončil: výrazně nad očekávání.

Autobus ve Stockholmu srazil cestující na zastávce. Tři mrtví a tři zranění

Při páteční nehodě dvoupatrového autobusu, který v centru Stockholmu najel do zastávky, zemřelo několik lidí a další byli zraněni. V okamžiku nárazu nebyli v autobuse žádní cestující. Řidič byl zadržen, podle švédské policie nicméně nic nenasvědčuje tomu, že by se jednalo o úmyslný čin.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama