Bolavá lýtka, bolavá kolena, kolenní šlachy, syndrom běžeckého kolene (ITB syndrom projevující se bolestí vnější strany kolene, stehna nebo horní části lýtka). To jsou problémy, které zná snad každý, kdo trochu déle a intenzivněji běhá. Setkání s bolestí není pro běžce neobvyklé a pravidelné cvičení jógy může být jedním ze způsobů, jak ji zmírnit. A zlepšit tak i váš celkový výkon.
Na to, zda se stanete dobrým běžcem, má vliv mnoho faktorů. Denní prevence zranění je nezbytná, důležitá je dobrá rovnováha a silný střed těla je naprosto zásadní. Také byste měli vzít v úvahu schopnost rovnoměrného a pravidelného dýchání. Většina z nás je zvyklá zadržovat dech, když jsme ve stresu. Děláme to podvědomě, aniž bychom si to uvědomovali.
Jak nám jóga pomůže
Cvičení Hatha, Vinyasa, Iyengar nebo jiných typů jógy je výborný způsob, jak udržet vaše svaly silné, pružné a ohebné. Všechny tyto pozice stromů a bojovníků jsou skvělé pro zlepšování rovnováhy. Také při nich posilujete střed těla. O pozitivním vlivu dechových cvičení na běhání nemluvě. Mnoho forem jógy využívá specifické dýchací techniky a učí vás, jak dýchat cíleně. Když se během cvičení soustředíte na svůj dech, propojujete tak své tělo a svou mysl. To vám pomůže lépe kontrolovat frekvenci dýchání, takže déle udržíte tempo běhu.

Lehká jóga protáhne napnuté svaly a uvolní ztuhlé klouby, které jsou běháním tolik ohroženy. Pravidelné cvičení jógy proto snižuje riziko zranění při běhu.
Běháním posilujeme konkrétní svalové skupiny v našem těle. To může vést k nerovnováze. Ostatní oblasti mohou být slabší a náchylnější k bolestem a zraněním. Například bolesti dolní části zad mohou být způsobeny nedostatečnou pohyblivostí kyčle a slabými svaly středu těla. Jóga vám prospěje. Může posílit konkrétní svalové skupiny, které jsou při běhu zanedbávané, přitom jsou ale pro běh značně důležité. Jóga je totiž komplexním cvičením. Pomáhá při běhu zapojit celé tělo. Jako běžci také nejsme zvyklí aktivně používat boky a hýždě. Mnoho klíčových pozic v józe nás nutí tyto svaly aktivovat.

Měli byste jít na hodinu jógy těsně před tím, než si půjdete zaběhat?
Jak je vidět, jóga přináší běžcům mnoho pozitivního. Mohlo by se tedy zdát, že absolvovat hodinu jógy těsně před běháním je dobrý nápad. Opak je ale pravdou. Jóga protahuje a uvolňuje svaly. Ty ale musí být napnuté, aby odolaly zátěži při běhu. Cvičením jógy před běháním byste si mohli přivodit zranění, protože svaly by byly moc relaxované.
Cvičit tedy jógu, když běháte? Rozhodně ano! Ale ujistěte se, že každá z těchto aktivit má svůj čas a místo ve vašem rozvrhu. Vyzkoušejte několik druhů jógy, abyste zjistili, který nejlépe funguje pro vaše tělo a tréninkový plán.
A jak si vybrat mezi mnoha nabízenými lekcemi? Přečtěte si našeho miniprůvodce druhy jógy, část 1 a část 2.