Loňská erupce podmořské sopky Tonga vědce v několika ohledech překvapila. Podle nich vyprodukovala rekordní množství blesků. Celkem vygenerovala 200 tisíc blesků, při největší intenzitě jich bylo 2600 za minutu. Erupce trumfla i další rekordy. Upozornily na to servery SciTechDaily a Live Science.
15. ledna 2022 vybuchla v Tichém oceánu podmořská sopka Hunga Tonga-Hunga Ha’apai nacházející se u pobřeží království Tonga, které se skládá ze 170 ostrovů osídlených asi 100 tisíci obyvateli. Výbuch rozlil do okolí masivní vlny tsunami.
Jedna z vln dosahujících až deseti metrů smetla malé vnější ostrůvky a jednu z vesnic srovnala se zemí. Zemřeli čtyři lidé. Síla erupce překonala stovku současně odpálených hirošimských bomb.
Tonga 2022 eruption triggered the most intense lightning storm ever recorded https://t.co/aw9EIg1Mu4
— Live Science (@LiveScience) June 23, 2023
Vodní páru vynesla do výšky až sta kilometrů nad mořem na samotnou hranici vesmíru. Co však vědce překvapilo, bylo obrovské množství blesků vygenerovaných erupcí. Celkem jich zaznamenali 200 tisíc, během největší intenzity 2600 za minutu, napsal SciTechDaily.
Vědci analyzovali data získaná ze senzorů měřících světlo a rádiové vlny. Chtěli prostudovat unikátní počasí vytvořené výbuchem a odhalit nové fáze životního cyklu erupce. Své závěry publikovali v časopise Geophysical Research Letters.
Nejen, že sopka vyprodukovala extrémní množství blesků. Ona je vytvořila v dosud největší zaznamenané výšce, píše Live Science. Blesky vznikaly dvacet až třicet kilometrů nad mořem, daleko za „říší meteorologických bouřek“.
Erupce, která vzala vědcům dech
„Sopečné erupce mohou vytvořit daleko extrémnější blesky než jakýkoli jiný druh bouře na Zemi,“ obdivovala erupci vulkanoložka a hlavní autorka studie Alexa Van Eaton. Výbuch ji ale nadchl ještě z jiného důvodu.
Vědci vůbec poprvé zaznamenali na moderních přístrojích typ vulkanismu zvaný phreatoplinian. Během něj velký objem magmatu prorazí silnou vrstvu vody. Takovou erupci známe jen z geologických záznamů.
Jakmile vysoce energetický výron magmatu prorazil oceán, roztavené horniny vypařily mořskou vodu, která stoupala do chocholu popela, vody a magmatického plynu vysokého nejméně 58 kilometrů.
Vznikly elektrizující srážky složené ze sopečného popela, chladné vody a krup. Dále vědci postřehli rekordní množství bleskových prstenců kolem sopky, které se v průběhu času rozšiřovaly a zase smršťovaly.
Zaznamenali čtyři prstence vzniklé v důsledku intenzivní výškové turbulence odpovídající čtyřem fázím erupce. „Bylo to, jako bychom vykopali dinosaura a viděli ho chodit,“ projevila nadšení Van Eaton. „Tak nějak to bere dech.“