ZprávyLavrov v Severní Koreji připravuje půdu pro Putina

Lavrov v Severní Koreji připravuje půdu pro Putina

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov je na dvoudenní návštěvě Severní Koreji. Poděkoval za podporu na Ukrajině a uvítal hlubší vztahy zemí. Informovala o tom agentura Reuters, BBC a další servery.

Moskva přislíbila „naprostou podporu“ severokorejskému vůdci Kim Čong-unovi, řekl ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov během své oficiální návštěvy. Jeho pokračující cesta připravuje půdu pro možnou návštěvu země ze strany prezidenta Vladimira Putina, píše server BBC.

Minulý týden USA uvedly, že Severní Korea začala posílat do Ruska velké dodávky zbraní pro použití na Ukrajině.

Lavrov ve středu na recepci pořádané Severem uvedl, že Moskva si „hluboce“ váží „neochvějné a zásadové podpory“ Pchjongjangu Rusku ve válce, kterou nazývá „zvláštní vojenskou operací“.

Dvoudenní návštěva Lavrova navazuje na celodenní návštěvu Kima v Rusku během září – jeho první zahraniční cestu od pandemie. Tehdy se setkal s Putinem, aby prodiskutoval „možnosti“ vojenské spolupráce.

Není jasné, zda se Lavrov setká s Kimem

Začátkem července navštívil Severní Koreu také ruský ministr obrany a prohlédl si nejnovější zbraně země, včetně mezikontinentální balistické střely Hwasong. Ve středu na oficiální recepci slíbil, že Moskva Kimovi poskytne „naprostou podporu“ a obvinil USA a jejich spojence z rozpoutání „války proti Ruské federaci“.

Podle svého vyjádření přijel, aby projednal implementaci opatření přijatých na setkání Putina a Kima minulý měsíc, ale dále to nerozváděl. Není jasné, zda se Lavrov během své současné návštěvy setká s Kimem, jako to udělal při své poslední návštěvě v Pchjongjangu v roce 2018.

Fotografie zveřejněné ruským ministerstvem zahraničí ukázaly, že Lavrova přivítal severokorejský ministr zahraničí Choe Son Hui. Při příjezdu ho vítali lidé držící květiny a vlajky obou zemí, popisuje agentura Reuters.

Podle USA proudí do Ruska zbraně

Washington varoval, že Moskva kupuje zbraně od Pchjongjangu pro svou válku na Ukrajině. Řekl, že jakákoli pomoc ze strany Severní Koreje by porušila rezoluce OSN. V pátek USA zveřejnily zpravodajské informace a důkazy, které podle nich ukázaly, že přesun munice a dělostřelectva již začal.

Satelitní snímky ukazují, že počátkem září bylo odesláno 300 kontejnerů ze severokorejského přístavu Nanjin do Dunay na východním pobřeží Ruska. Poté byly převezeny do vojenského skladu poblíž Tichoretska blízko ukrajinských hranic.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov řekl, že obvinění Západu se nezakládají na důkazech.

Moskva by měla zájem o severokorejské zbraně kvůli jejich kompatibilitě s ruskými zbraňovými systémy, uvedli dříve experti BBC.

Zásoby zbraní v Severní Koreji

Severní Korea má velké zásoby zbraní kvůli nevyřešenému konfliktu s jihem. Tyto dvě země jsou technicky stále ve válce. Mezinárodní sankce a pandemická omezení – která se začala uvolňovat teprve nedávno – zanechaly severokorejskou ekonomiku v zoufalém stavu, kdy zemi chybí základní potraviny a léky.

Někteří analytici se domnívají, že Kim požádal o humanitární pomoc během údajné zbrojní dohody s Ruskem v září. Přesto si někteří myslí, že Pchjongjang se může zdráhat předat příliš mnoho munice vzhledem k relativnímu nedostatku zdrojů.

Doporučujeme

Při sobotním izraelském úderu na jih Libanonu zahynulo 11 lidí, včetně šesti žen

Při sobotním izraelském úderu na jih Libanonu zahynulo 11 lidí, včetně šesti žen a jednoho dítěte. S odvoláním na libanonské ministerstvo zdravotnictví to dnes uvedla agentura AFP. Útok na cíl v okrese Nabatíja si vyžádal také devět zraněných.

Čína vyslala na vesmírnou stanici tři astronauty, jeden tam má strávit rok

Čína dnes vyslala na svoji vesmírnou stanici Tchien-kung (Nebeský palác) kosmickou loď Šen-čou 23 s třemi astronauty na palubě. Jeden z nich by měl poprvé strávit na oběžné dráze celý rok, a to kvůli studiu účinků dlouhodobého pobytu v mikrogravitaci. Experiment má pomoci Číně připravit se na budoucí pilotované mise k Měsíci a Marsu, uvedla agentura AFP.

Putin obvinil Ukrajinu z vybombardování studentské koleje, slíbil odvetu

Ruský prezident Vladimir Putin obvinil Ukrajinu z útoku na studentskou kolej v okupovaném městě Starobilsk v Luhanské oblasti na východě Ukrajiny. Vůdce Kremlu hrozí odvetou.

Kyjev se stal terčem vzdušného útoku, podle starosty zemřel nejméně jeden člověk

Ukrajinské hlavní město Kyjev se v noci na dnešek stalo terčem rozsáhlého vzdušného útoku ze strany Ruska. Informovaly o tom ukrajinské úřady. Ruská armáda podle agentury AFP k útoku použila balistické rakety i drony. Kyjevský starosta Vitalij Kličko na síti Telegram uvedl, že údery zabily nejméně jednoho člověka a způsobily požár v jedné ze škol. U jiné školy podle něj zablokovaly vchod do krytu.

Střelba u Bílého domu skončila smrtí útočníka

Muž se zbraní začal střílet u bezpečnostního stanoviště nedaleko Bílého domu. Tajná služba palbu opětovala a útočník později zemřel v nemocnici. Incident znovu otevřel otázky kolem bezpečnosti v okolí sídla amerického prezidenta.

Írán a USA se podle zprostředkovatelů blíží dohodě o prodloužení příměří

Írán a Spojené státy se podle zprostředkovatelů blíží dohodě o šedesátidenním prodloužení příměří, napsal dnes server listu Financial Times (FT) s odvoláním na své zdroje. Oběma znepřáteleným stranám se diplomatickou cestu z války snaží pomoci najít Pákistán a Katar. Americký prezident Donald Trump mezitím serveru Axios řekl, že šance na uzavření dohody s Íránem vidí půl napůl.

Desítky tisíc lidí v Madridu demonstrovaly proti premiérovi Sánchezovi

Tisíce demonstrantů dnes v Madridu požadovaly demisi socialistického premiéra Pedra Sáncheze kvůli sérii korupčních skandálů. Protestovat přišlo podle organizátorů asi 80.000 lidí, podle úřadů polovina, uvedla agentura AFP.

Policie zadržela třetího podezřelého z přípravy teroristických útoků ve Francii

Francouzská policie zadržela 36letého muže jako třetího podezřelého v rámci vyšetřování přípravy teroristických útoků v Lille na severu Francie, uvedly dnes agentura AFP a server BFMTV s odvoláním na zdroje blízké vyšetřování. To začalo letos v únoru, kdy dva nezletilí podezřelí byli vzati do vazby. Případ podle BFMTV svědčí o nebezpečné radikalizaci nezletilých.

Ukrajina a Rusko hlásí mrtvé a raněné po vzájemných útocích

Nejméně tři lidé byli zabiti a pět utrpělo zranění při ruských útocích na Charkovskou oblast během uplynulého dne, informoval dnes náčelník správy tohoto regionu na východě Ukrajiny Oleh Syněhubov. V Chersonu ruské drony zabily 64letou ženu a zranily 62letého muže, uvedla agentura Interfax-Ukrajina. Počet obětí pátečního útoku na internát ve Starobilsku v okupované Luhanské oblasti na východě Ukrajiny stoupl ze šesti na deset, raněných je 38, oznámily ruské úřady.

Rubio dorazil do Indie, setká se s Módím a zúčastní se zasedání iniciativy Quad

Do Indie dnes přicestoval americký ministr zahraničí Marco Rubio, který se setká mimo jiné se svým indickým protějškem Subrahmanjamem Džajšankarem a s indickým premiérem Naréndrou Módím. Jde o první oficiální návštěvu šéfa americké diplomacie v Indii v době, kdy se Washington snaží stabilizovat vztahy s Dillí, píše agentura AP. Návštěvu zakončí úterním ministerským zasedáním iniciativy Quad, jejíž členy jsou Spojené státy, Indie, Austrálie a Japonsko. Iniciativa pravidelně obviňuje Čínu z posilování jejích vojenských sil v Jihočínském moři a z agresivního prosazování námořních územních nároků. Peking trvá na tom, že jeho armáda slouží čistě k obraně a ochraně toho, co označuje za svá suverénní práva. Iniciativa Quad se podle Číny snaží omezit její hospodářský růst a vliv.

Důlní neštěstí v Číně si vyžádalo 82 životů, devět lidí je nezvěstných

Nejméně 82 lidí přišlo o život při důlním neštěstí v Číně, nezvěstných zůstává devět osob, uvedla dnes agentura AFPs odvoláním na novou bilanci, kterou zveřejnila čínská státní média. Ta jen o chvíli dříve informovala, že páteční výbuch plynu v uhelném dole na severovýchodě Číny si vyžádal více než 50 obětí. Předchozí bilance činila osm mrtvých.

Spojené státy odtajnily další část dosud utajovaných složek o UFO

Americké ministerstvo obrany dnes zveřejnilo další část dosud utajovaných složek o pozorování neidentifikovaných létajících objektů (UFO). Informovala o tom stanice CBS News, která poznamenala, že mezi nově dostupnými daty je i 51 videí a sedm zvukových nahrávek.

Jeden mrtvý a několik raněných po výbuchu v maďarském podniku

Jeden člověk přišel dnes ráno o život a několik dalších utrpělo zranění při výbuchu v petrochemickém závodě společnosti MOL ve městě Tiszaújváros na východě Maďarska, oznámily maďarské úřady.

Britští vědci hlásí, že vyvíjejí vakcínu proti ebole. Hotovo by měli mít v řádu měsíců

Vědci z Oxfordské univerzity pracují na nové experimentální vakcíně proti vzácnému kmenu eboly Bundibugyo, která by mohla být připravena ke klinickým testům už během dvou až tří měsíců. Vývoj probíhá ve zrychleném režimu kvůli rostoucím obavám z epidemie v Demokratické republice Kongo.

Tisíce Kubánců demonstrují proti USA po obvinění Raúla Castra

Tisíce Kubánců dnes vyrazily v Havaně demonstrovat proti Spojeným státům, které tento týden obvinily dlouholetého kubánského lídra Raúla Castra z vraždy kvůli sestřelení dvou malých letadel kubánskou armádou v únoru 1996. Do protestu se zapojilo i vedení země včetně prezidenta Miguela Díaze-Canela, napsala agentura Reuters. Sám čtyřiadevadesátiletý Castro nedorazil. Havana označila krok amerických úřadů za záminku k invazi na ostrov v době, kdy prezident Donald Trump stupňuje tlak na kubánský komunistický režim.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama