Více
  18.8 C
  Czech
  Sobota, 25 června, 2022

  Jen dva měsíce meditace mohou zlepšit efektivitu mozku a soustředění

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Vše chce svůj čas. Při první meditaci nedosáhnete stavu blaženosti. Nenechte se odradit, podle výzkumu mohou pouhé dva měsíce praxe zlepšit vaše soustředění.

  Zájem o kultivaci meditační praxe během pandemie prudce vzrostl. Podle zprávy obchodu s aplikacemi si 10 nejlepších aplikací pro duševní pohodu v angličtině v dubnu 2020 stáhlo dohromady 10 milionů lidí, což je o 2 miliony více než v lednu 2020. První tři z těchto aplikací se zaměřují na meditaci.

  Dává to smysl, protože pravidelná meditace snižuje příznaky úzkosti, deprese, nespavosti a může dokonce snížit krevní tlak, což jsou běžné jevy v globální pandemii. Ale nový výzkum ukazuje, že by meditace mohla být přínosem i pro funkci mozku. Nedávná studie zabývající se kognitivními přínosy meditace zjistila, že pouhých osm týdnů důsledné praxe může urychlit přechod od bloudící mysli k soustředěné.

  Výzkum

  Výzkumníci z Thomas J. Watson College of Engineering and Applied Science na Binghamtonské univerzitě se zaměřili na typ meditace, který je nejvhodnější pro nováčky a zjistili, že dva měsíce soustavného cvičení zvýšily rychlost přepínání mozku mezi dvěma obecnými stavy vědomí.

  Metoda použitá ve studii, nazývaná meditace soustředěné pozornosti (FAM), běžně slouží jako úvod do praxe začínajícího meditujícího. Ve FAM jsou účastníci instruováni, aby zaměřili svou plnou pozornost buď na vnější objekt, nebo na vnitřní vjem, jako je dýchání. Kdykoli se mysl zatoulá, jsou instruováni, aby přivedli svou pozornost zpět k ohnisku.

  Deset účastníků bylo instruováno, aby meditovali pětkrát týdně po dobu alespoň 10 nebo 15 minut a během své praxe si vedli deník. Pro sledování mozkových funkcí podstoupili na začátku studie a na konci dvou měsíců fMRI skeny. Skenování na konci studie odhalilo zesílená spojení mezi dvěma sítěmi v mozku, které se shodují se soustředěnou pozorností a toulavou myslí nebo denním sněním. Po osmi týdnech meditace byli účastníci schopni se rychleji soustředit.

  Zatímco studie přichází s podstatnými omezeními, jako je malá velikost vzorku a nedostatek kontrolní skupiny, minulé studie také ukázaly, že potenciál pro změnu mozkových funkcí se zvyšuje s pokračující praxí FAM.

  Začněte a nenechte se odradit

  Často je nejtěžší částí meditace zahájení praxe. Mnoho lidí se k meditaci obrací s očekáváním, že dosáhnou stavu uvolněné blaženosti. Když se mysl zatoulá, jsou frustrovaní a mají pocit, že to „dělají špatně“. Nejlepší způsob, jak začít, je začlenit praxi do svého života udržitelným způsobem. Pokud máte hodinu na meditaci denně, je to skvělé. Pokud máte jen 10 minut, také skvělé.

   Jde o to zavést praxi a držet se jí. Výzkum ukázal, že může trvat týdny nebo měsíce, než se z nového chování stane zvyk. Když se z vaší praxe stane zvyk, výhody se pravidelně projevují v každodenním životě. Pěstování praxe, která je udržitelná, nemusí být obtížné, vyžaduje jen trpělivost a odhodlání.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS