Více
  1.4 C
  Czech
  Pátek, 28 ledna, 2022

  Japonsko chce vyslat člověka na Měsíc do konce dvacátých let

  Reklama

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Vesmírné závody panují mezi miliardáři, ale i mezi zeměmi. Ambiciózní plány se však přesouvají a NASA musela upravit svůj harmonogram výzkumu vesmíru, což ovlivnilo i program Japonska. Informuje o tom agentura Reuters.

  Japonsko v úterý upravilo harmonogram svých plánů na výzkum vesmíru. Na Měsíc se nyní země chystá vyslat Japonce v druhé polovině dvacátých let tohoto století.

  Vesmír je nejen hranicí, která dává lidem naději a sny, ale také poskytuje zásadní základ naší ekonomické společnosti s ohledem na naši ekonomickou bezpečnost, sdělil dle agentury Reuters premiér Fumio Kišida (Fumio Kishida).

  Vyslat člověka na Měsíc, a to jako prvního neamerického astronauta, by chtělo Japonsko dle návrhu harmonogramu v rámci kosmického programu Artemis amerického Národního úřadu pro letectví a kosmonautiku (NASA).

  Budeme podporovat projekt Artemis, jehož cílem je provádět na Měsíci aktivity s lidskou posádkou, a koncem dvacátých let se pokusíme uskutečnit přistání japonských astronautů na Měsíci, dodal dle SpaceNews dále premiér.

  Úřad ale termín první mise Artemis, jež bude bez posádky, posunul nejméně na únor roku 2022. A to v důsledku pandemie, ale i dalších faktorů jako jsou přírodní katastrofy či právní spory.

  Artemis 1 by měla položit základ pro budoucí let s posádkou, tedy Artemis 2, který ale kolem Měsíce pouze proletí. Termín vrátit člověka na Měsíc v rámci mise Artemis 3 pak na konci listopadu NASA prodloužila nejdříve na rok 2025

  CNN uvedla, že po měsíčním povrchu se navíc poprvé projde žena a člověk jiné barvy pleti.

  Japonsko v rámci plánu zveřejněného v úterý také cílí na to vyslat v roce 2024 sondu k průzkumu Marsu a najít způsoby, jak ve vesmíru vyrábět solární energii, dodává agentura Reuters.

  Před více než týdnem, 20. prosince, se vrátil na Zemi japonský miliardář Jusaku Maezawa (Yusaku Maezawa), který strávil 12 dní na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). Stal se tak prvním vesmírným turistou, který na ISS cestoval po více než deseti letech.

  Své sledující na sociálních sítích dle serveru Al Jazeera bavil tím, že jim ukazoval, jak si čistit zuby a vařit čaj ve stavu beztíže. V roce 2023 se chystá vydat na let kolem Měsíce.

  Asijské vesmírné závody?

  Sousední Čína nelení a chce se dle agentury Reuters do roku 2030 stát významnou kosmickou velmocí. Server deníku South China Morning Post uvedl, že Čína v rámci vesmírného závodu s USA urychluje plán výstavby lunární základny.

  Výzkumnou základnu na Měsíci chce země zřídit o osm let dříve, než bylo původně plánováno, a to již v roce 2027.

  V květnu se Čína stala druhou zemí, která vyslala vozítko na Mars.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  Pozitivní výsledek

  Oxfordská univerzita hledá další dobrovolníky, kteří se nakazí koronavirem

  Nakazit se ve jménu vědy, i tak někteří lidé přišli k onemocnění covid-19. Nyní britští vědci hledají další dobrovolníky ve věku 18-30 let. Výzkum by měl kupříkladu pomoci vyvinout nové vakcíny.
  Elon Musk

  Muskova firma Neuralink se připravuje na klinické testy na lidech

  Muskova společnost Neuralink, která se zaměřuje na čipy do mozku, se chystá na klinické testy na lidech. V budoucnu by dle miliardáře mohly umožnit ochrnutým lidem chodit.
  uran

  Vesmírné klenotnictví. Na Uranu a Neptunu prší diamanty

  Zatímco na Zemi prší voda, na Titanu tekutý metan a na Venuši kyselina sírová, na Uranu a Neptunu to jsou diamanty, píše astrofyzik na webu Live Science.
  žralok

  Žraloci loví pod vlivem měsíčních fází. K nejvíce útokům dochází v období úplňku

  Podle nového výzkumu amerických vědců dochází k nejvíce útoků žraloků na surfaře v období úplňku. Jde o první studii přinášející důkazy o spojitosti mezi lovem žraloků a měsíčními fázemi, informuje ScienceAlert.
  Koronavirové oddělení, Polsko

  Našli jsme gen, který zdvojnásobuje riziko vážného průběhu onemocnění covid-19, říkají polští vědci

  Že existují geny, které mohou například zvyšovat riziko nádorů prsu, je již známo dlouho. Polští vědci z Medical University of Bialystok nyní ukazují, že i onemocnění covid-19 má "svůj" gen.
  Osel

  Kunga: Nejstarší známý hybrid, který je dílem člověka

  ejen mula či mezek mohli člověku v minulosti posloužit. Podle nové analýzy byly nejstaršími známými hybridy zvířata známá jako "kunga". Dle vědců se jedná o křížence osla domácího a divokého osla hemippe.
  Reklama
  Reklama
  Reklama