Více
  -1.7 C
  Czech
  Sobota, 4 prosince, 2021

  NASA: Loď bez posádky se vypraví na cestu kolem Měsíce až v únoru 2022

  Reklama

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) se chystá na první z misí Artemis. Agentura oznámila, že vesmírná loď bez posádky odstartuje v únoru. Tato mise by měla vydláždit cestu budoucím misím na Měsíc. Informuje o tom The Guardian a CNN.

  První mise z programu Artemis byla dle CNN původně naplánována již na listopad. Kvůli pandemii, přírodním katastrofám a dalším faktorům ale byla odložena až na únor příštího roku.

  NASA v pátek uvedla, že je v závěrečné fázi testování, aby mohla kapsli Orion na oběžnou dráhu kolem Měsíce vyslat. Nicméně série testů, týkající se například komunikačních systémů, bude provádět až do února.

  Mise Artemis 1 dle vesmírné agentury vydláždí cestu pro budoucí let s posádkou. „Artemis 1 poskytne základ pro lidský průzkum hlubokého vesmíru a demonstruje náš závazek a schopnost rozšířit lidskou existenci na Měsíc a dál před prvním letem s posádkou na Artemis 2,“ sdělila NASA.

  Kromě toho, že tedy první mise ukáže schopnost Orionu vrátit se z výpravy k Měsíci, tak také poskytne pozoruhodné fotografie. Dle Mike Sarafina, manažera mise Artemis 1, si mimo jiné Orion udělá selfie s Měsícem v pozadí. „Uvidíme Zemi asi 270 000 mil daleko a skutečně získáme novou perspektivu pro generaci Artemis,“ dodal pro CNN.

  Vesmírnou loď Orion ponese raketa Space Launch System. Dosáhne Měsíce a bude cestovat ještě další tisíce kilometrů. Tedy dále, než se kdy kosmická loď určená pro posádku dostala. Mise by měla trvat několik týdnů.

  Po ní by měla následovat zmiňovaná mise Artemis 2. Ta bude již s posádkou, ale taktéž proletí kolem Měsíce. Mise Artemis 3 pak vrátí astronauty na Měsíc. Po měsíčním povrchu se navíc poprvé projde žena a člověk jiné barvy pleti, uvádí CNN. Kdy k tomu dojde záleží na první misi.

  Od té doby, co agentura vyslala lidi na Měsíc, uběhlo již 52 let. Počátkem byla mise Apollo 11 a kroky Neila Armstronga. Během dalších 3 let se po Měsíci prošlo 12 mužů.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  Mars

  Na Marsu v oblasti Arabia Terra byla v jednu chvíli voda, ukazují vědci

  V oblasti Marsu zvané Arabia Terra byla dle vědců z Northern Arizona University a Johns Hopkins University po krátkou dobu kdysi přítomna voda. Studie, kterou financoval program NASA, byla publikována v časopise Geology.
  Zařízení VeCare

  „Chytrá náplast“ dokáže sledovat hojení za pomoci aplikace, ukazuje tým ze Singapuru

  Někdy se vám rána dlouho nehojí a vy nevíte proč. Představte si, že byste se na to mohli podívat v aplikaci. Vědci ze Singapuru nyní testují chytrou náplast, která by to v budoucnu mohla umožnit.
  Korálový útes

  Jak Nobelova cena za ekonomii pomáhá chránit korálové útesy

  Mnohá odvětví vzájemně čerpají ze svých znalostí. Nyní vědci poukazují na to, jak moderní teorie portfolia laureáta Nobelovy ceny za ekonomii Harryho Markowitze dle všeho pomáhá zachránit ohrožené korálové útesy.
  Lávový proud

  Venuše je možná vulkanicky aktivní

  Nová studie doplňuje rostoucí počet důkazů o tom, že Venuše může být vulkanicky aktivní. Pokud tomu vážně tak je, pomohlo by to vysvětlit, jak sopky ovlivňují vývoj a obyvatelnost planet ve vesmíru.
  Mláďata tuleně

  Mláďata tuleňů mohou měnit tón hlasu, to je mezi savci vzácné

  Schopnost přizpůsobit svůj hlas vzhledem k prostředí má pouze pár druhů živočichů na světě. Nová studie ukazuje, že mezi ně patří i mláďata tuleňů. Dle hlavní autorky práce by tak mohla být dobrým modelem pro studium tajemství lidské řeči.
  Mamut

  Mamutí kel nalezený na dně Tichého oceánu ohromil vědce

  Pilot Randy Prickett a vědec Steven Haddock, výzkumníci z výzkumného ústavu Monterey Bay Aquarium Research Institute (MBARI), objevili v roce 2019 mamutí kel 300 km od pobřeží Kalifornie v hloubce 3000 metrů v oceánu. Tehdy se jim podařilo odebrat jen malý kousek klu, a tak se v červenci 2021 vrátili, aby získali kompletní vzorek.
  Reklama
  Reklama
  Reklama