Více
  6.8 C
  Czech
  Čtvrtek, 2 prosince, 2021

  NASA posouvá časový rámec, lidi chce vrátit zpět na Měsíc až v roce 2025

  Reklama

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Administrativa bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa stanovila plán vrátit člověka na Měsíc do roku 2024. NASA však nyní prodloužila termín nejdříve na rok 2025. V úterý to dle agentury Reuters uvedl Bill Nelson, současný šéf vesmírné agentury a bývalý astronaut.

  Národní úřad pro letectví a vesmír posunul termín, kdy by se lidé měli opět projít po měsíčním povrchu. Astronauti by se tam měli vydat v rámci kosmického programu Artemis. Ten by měl být odrazovým můstkem k vyslání lidí na Mars, připomíná agentura Reuters.

  Na konci října ale agentura termín první mise z programu Artemis, jež bude bez posádky, posunula až na únor roku 2022. Na vině byla pandemie, přírodní katastrofy i další faktory. Právě mise Artemis 1 by dle NASA měla položit základ pro budoucí let s posádkou.

  Jako další v pořadí by tedy měla následovat mise Artemis 2, která bude s posádkou, ale kolem Měsíce pouze proletí. Mise Artemis 3 by pak již měla vrátit astronauty na Měsíc. CNN uvedla, že po měsíčním povrchu se navíc poprvé projde žena a člověk jiné barvy pleti.

  Kdy k následným misím dojde by mělo záležet mimo jiné na první misi. Nelson ale jako hlavní důvod pro odložení uvedl zpoždění kvůli právním sporům ohledně smlouvy SpaceX na stavbu lunárního vozidla.

  Ztratili jsme téměř sedm měsíců v soudních sporech a to pravděpodobně posunulo první přistání člověka nejspíše nejdříve na rok 2025,“ řekl Nelson na tiskové konferenci. K misi Artemis 3 by tak mělo dojít ne dříve než v roce 2025.

  Agentura čelila žalobě od Blue Origin

  Svůj podíl na tom mají i vesmírné závody miliardářů. Zakladatel Amazonu a společnosti Blue Origin Jeff Bezos americkou vesmírnou agenturu zažaloval. Zpochybnil její rozhodnutí uzavřít smlouvu na lunární modul v hodnotě 2,9 miliardy dolarů s konkurenční firmou SpaceX Elona Muska.

  Rozhodnutí nyní umožňuje agentuře NASA spolupráci se SpaceX na přistávacím modulu obnovit. Dle Nelsona ale společnost prozatím pokračovala na vývoji sama.

  Impulsem pro projekt zůstává čínský vesmírný program. „Budeme se snažit být co nejagresivnější, abychom bezpečným a technicky proveditelným způsobem porazili konkurenty,“ dodal.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  Zařízení VeCare

  „Chytrá náplast“ dokáže sledovat hojení za pomoci aplikace, ukazuje tým ze Singapuru

  Někdy se vám rána dlouho nehojí a vy nevíte proč. Představte si, že byste se na to mohli podívat v aplikaci. Vědci ze Singapuru nyní testují chytrou náplast, která by to v budoucnu mohla umožnit.
  Korálový útes

  Jak Nobelova cena za ekonomii pomáhá chránit korálové útesy

  Mnohá odvětví vzájemně čerpají ze svých znalostí. Nyní vědci poukazují na to, jak moderní teorie portfolia laureáta Nobelovy ceny za ekonomii Harryho Markowitze dle všeho pomáhá zachránit ohrožené korálové útesy.
  Lávový proud

  Venuše je možná vulkanicky aktivní

  Nová studie doplňuje rostoucí počet důkazů o tom, že Venuše může být vulkanicky aktivní. Pokud tomu vážně tak je, pomohlo by to vysvětlit, jak sopky ovlivňují vývoj a obyvatelnost planet ve vesmíru.
  Mláďata tuleně

  Mláďata tuleňů mohou měnit tón hlasu, to je mezi savci vzácné

  Schopnost přizpůsobit svůj hlas vzhledem k prostředí má pouze pár druhů živočichů na světě. Nová studie ukazuje, že mezi ně patří i mláďata tuleňů. Dle hlavní autorky práce by tak mohla být dobrým modelem pro studium tajemství lidské řeči.
  Mamut

  Mamutí kel nalezený na dně Tichého oceánu ohromil vědce

  Pilot Randy Prickett a vědec Steven Haddock, výzkumníci z výzkumného ústavu Monterey Bay Aquarium Research Institute (MBARI), objevili v roce 2019 mamutí kel 300 km od pobřeží Kalifornie v hloubce 3000 metrů v oceánu. Tehdy se jim podařilo odebrat jen malý kousek klu, a tak se v červenci 2021 vrátili, aby získali kompletní vzorek.
  Mise DART: NASA testuje planetární obranu

  NASA testuje planetární obranu, v rámci mise DART chce změnit dráhu letu planetky

  NASA zahájila misi DART, která zkoumá možnosti ochrany Země před případným nebezpečím srážky s dalším tělesem. Americká vesmírná agentura vyslala aparát na 11 milionů kilometrů dlouhou cestu, na jejímž konci je náraz do malého měsíce Dimorphos.
  Reklama
  Reklama
  Reklama