Více
  6.8 C
  Czech
  Čtvrtek, 2 prosince, 2021

  Jaká je smrt v davové vlně? Ucítíte prudký náraz. Report z koncertu, který si vyžádal i dětské oběti

  Reklama

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Jakmile vyskočil na pódium, bylo to, jako by se ho zmocnila nějaká energie a všechno se zhroutilo. Tak popisuje okamžiky hrůzy návštěvnice nedávného koncertu rappera Travise Scotta.

  Peklo na zemi v podobě davové tlačenice se rozpoutalo 5. listopadu na dvoudenním hudebním festivalu Astroworld ve městě Houston v americkém státě Texas. Odhadovaná účast padesát tisíc lidí. Když se přiblížilo zahájení show, nedočkavý dav fanoušků se začal jako nezadržitelná valící se lavina tlačit dopředu.

  Jistá Niaara Goods vypověděla, že se musela muži před ní zakousnout do ramene, aby získala pro sebe alespoň trochu prostoru a tím si zachránila život.

  V neděli se počet obětí vyšplhal na deset poté, co svým zraněním podlehl devítiletý chlapec z Dallasu, hospitalizovaný v tamní dětské nemocnici. Informovala o tom agentura AP s odvoláním na právníka rodiny chlapce. „Věk dalších mrtvých se pohyboval od čtrnácti do dvaceti sedmi let a ještě v sobotu bylo stále hospitalizováno 13 lidí,“ sdělil starosta Sylvester Turner. Katastrofu nazval „tragédií na mnoha různých úrovních“ a řekl, že je příliš brzy, abychom dělali závěry o tom, co se stalo.

  Tragédie pokračuje závažným vyšetřováním. Mohl rapper Travis Scott ušlapání zabránit?

  Už nyní se však ozývají svědci toho, že rapper byl na vznikající davovou katastrofu opakovaně upozorňován. Údajně tomu nepřikládal žádnou váhu, informaci považoval za pouhý vtip a diváky se měl snažit ještě více nabudit. K výslechu má jít jak zástupce pořadatelské agentury Live Nation, tak rapper Scott a někteří návštěvníci koncertu.

  Jak zrádnou se může stát velká masa lidí, popsal v reakci na tragickou událost český moderátor a zpěvák Leoš Mareš, který třikrát vyprodal O2 arénu. Sám prý zažil situaci, kdy musel část fanoušků vyhnat ze sálu, protože tam začalo jít o život. „K pódiu se tlačili tak, že už se tam ani nevešli.

  S hrůzou jsem sledoval, jak se dav začínal nebezpečně kývat ze strany na stranu,“ rozvyprávěl se. „Přerušil jsem koncert a musel jsem požádat, aby část lidí odešla. Nepokračoval jsem, dokud se místo v sále trochu neuvolnilo.“

  „Nevzal bych si to na svědomí, protože vím, jak snadno může dojít ke katastrofě,“ říká. Takovou krizovou situaci popsal jako nekontrolovatelnou vlnu podobnou té mořské, která se v davu vytvoří samotíží a jedinci jsou tak zcela bezmocní. „Když ta vlna dojde k vám, je to, jako byste dostali obrovskou ránu,“ podělil se o své vědomosti s odkazem na události, které se odehrály již dříve ve světě.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  Sibiř se mění v teplou krajinu. Místo mrazu tam plodí stromy a rozkvétají květiny

  Sibiř se mění v teplou krajinu. Místo mrazu tam plodí stromy a rozkvétají květiny

  Sibiř, jedna z nejchladnějších částí planety, kde teploty v zimě padají až k mínus padesáti stupňům celsia, se mění k nepoznání. Zimu střídají horka. Zmatená je jak tamní zvěř, tak rostliny, které začínají pučet před Vánoci.
  Veterinář

  Britská veterinární asociace: Než si pořídíte mazlíčka, najděte si veterináře

  Pandemie a neustále se opakující lockdowny vedly v mnoha zemích k tomu, že si lidé ve velkém pořizovali mazlíčky. Nyní jsou Britové varováni, aby si nejprve našli veterináře, než si na Vánoce domácí zvíře pořídí.
  Žena za umělá oplodnění utratila přes 1,25 milionu, ale vždy o miminko přišla

  Žena za umělá oplodnění utratila přes 1,25 milionu, ale vždy o miminko přišla. Patovou situaci přesto proměnila v životní výhru

  Moc toužila po miminku. Vytrvale randila s muži a doufala, že najde adepta na tatínka. Marně. Přesto má příběh šťastný konec. Mandě Epton ze Sydney se podařilo patovou situaci proměnit v životní výhru.
  Ve kterých oblastech je moře plné fekálií?

  Ve kterých oblastech je moře plné fekálií? Studie šokuje nejednoho dovolenkáře

  Většinou se jako první dozvíte, kde se nacházejí nejkrásnější pláže s tou nejprůzračnější vodou. Ekologičtí odborníci se na tuto tématiku však podívali z opačného konce a zjistili, ve kterých oblastech je moře nejšpinavější.
  Sestřička z hospicu popsala, co se s lidmi děje před smrtí

  Sestřička z hospicu popsala, co se s lidmi děje před smrtí

  Co to je, mít smrt přímo před očima, dobře ví hospicová sestra z Los Angeles v Kalifornii, Julie McFadden. Při své práci je denně v kontaktu jak s umírajícími, tak s jejich nejbližšími. Díky načerpaným vědomostem má neuvěřitelně rozrůstající se základnu fanoušků.
  Obézní žena nechtěla držet diety, štíhlé tělo si pořídila za 242 tisíc v Turecku

  Obézní žena nechtěla držet diety, štíhlé tělo si pořídila za 242 tisíc v Turecku

  Kayleigh Baldwin-Wilkinson (28) z anglického hrabství Essex byla vždy baculatější. Postupem času se však vyjedla přímo do morbidní obezity. Zhubnout dietami se jí nepovedlo, a tak vsadila na chirurgy. Za 8 000 liber z ní vykřesali sexy krásku bez námahy.
  Reklama
  Reklama
  Reklama