Více
  7.6 C
  Czech
  Středa, 27 října, 2021

  Nová studie zjistila, že k vyvážení 10 hodin sezení v klidu je zapotřebí až 40 minut středně intenzivního až intenzivního fyzického cvičení každý den

  Reklama

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Až 40 minut „středně intenzivní až intenzivní fyzické aktivity“ každý den je zhruba to správné množství, které vyváží 10 hodin sezení v klidu. Do jisté míry ale pomáhá jakékoli množství pohybu, nebo dokonce i pouhé vstávání.

  Vyplývá to z metaanalýzy devíti předchozích studií, kterých se zúčastnilo celkem 44 370 lidí ve čtyřech různých zemích. Všichni lidé nosili nějakou formu fitness trackeru.

  Analýza zjistila, že riziko úmrtí u osob se sedavým způsobem života se zvyšuje s tím, jak se snižuje čas strávený fyzickou aktivitou střední až vysoké intenzity.

  „U aktivních jedinců, kteří se věnují fyzické aktivitě střední až intenzivní intenzity přibližně 30-40 minut, se souvislost mezi vysokou dobou sedavého zaměstnání a rizikem úmrtí významně neliší od těch, kteří se sedavému zaměstnání věnují málo.“ napsali vědci v časopise British Journal of Sports Medicine.

  Tento výzkum založený na fitness trackerech je v zásadě v souladu s novými směrnicemi WHO. Ty doporučují 150-300 minut středně intenzivní nebo 75-150 minut intenzivní fyzické aktivity týdně. A to aby se zabránilo negativních účinku ze sedavého životního stylu.

  Stejné doporučení pro všechny věkové kategorie a tělesné typy je obtížné. Časový rámec 40 minut pro aktivitu ale odpovídá předchozím výzkumům.

  Pravidelné cvičení může mít mnoho podob

  Provozování některých přiměřeně intenzivních aktivit – jízda na kole, rychlá chůze, práce na zahradě – může snížit riziko předčasného úmrtí na úroveň, kterou by mělo, kdybyste neseděli. A to do té míry, že tato souvislost je patrná ze shromážděných údajů mnoha tisíc lidí.

  Dalšími způsoby, jak mohou být lidé aktivnější, se uvádí chůze po schodech namísto jízdy výtahem, hraní si s dětmi a domácími mazlíčky, jóga nebo tanec, domácí práce, procházky a jízda na kole. A pokud nezvládnete 30-40 minut hned, začněte podle vědců s menšími aktivitami.

  Stále ale například nemáme jasno v tom, kde přesně je hranice přílišného sezení. Výzkum v této oblasti se však rychle rozvíjí a za několik let budeme mít možná odpovědi.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  Měsíc

  NASA: Loď bez posádky se vypraví na cestu kolem Měsíce až v únoru 2022

  Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) se chystá na první z misí Artemis. Agentura oznámila, že vesmírná loď bez posádky odstartuje v únoru. Tato mise by měla vydláždit cestu budoucím misím na Měsíc.
  Gekon pojmenovaný po Jackie Chanovi

  Herpetologové pojmenovali nový druh gekona po Jackie Chanovi

  Jackie Chan dle všeho nemá fanoušky jen mezi milovníky bojových umění a akčních filmů. Skupina herpetologů po tomto herci a režisérovi pojmenovala nově objevený druh gekona.
  Venuše

  Existovaly na Venuši oceány? Simulace ukazují, že nikoli

  Nad tím, zdali na planetě Venuši někdy existovaly oceány, si vědci lámou hlavu už dlouho. Některé modely naznačují, že ano. Nový výzkum týmu astrofyziků to však vyvrací.
  Sonda NASA Lucy

  NASA: Sonda Lucy vyrazila na 12letou výpravu, zkoumat bude asteroidy

  Sonda NASA pojmenovaná Lucy se vydala do vesmíru na dvanáctiletou výpravu k prozkoumání osmi asteroidů. Sedm z nich sdílí oběžnou dráhu Jupitera a je považováno za nedotčené zbytky při formování planet.
  Zrající sýr

  Starověké výkaly ukazují, že lidé si před 2700 lety pochutnávali na pivu a plísňovém sýru

  Analýza výkalů z doby bronzové a železné poskytla nejstarší důkaz o výrobě zrajících sýrů v Evropě, ale také o tom, že si tehdejší dělníci v rakouském solném dole pochutnávali na pivu.
  Rostlina tabáku

  Lidé používali tabák již před více než 12 tisíci lety

  Není jasné, jakým způsobem tabák používali, archeologové ale nyní poukazují na to, že severoameričtí lovci a sběrači tak činili již před přibližně 12 300 lety. Semena rostliny tabáku nalezly vědci v Utahu.
  Reklama
  Reklama
  Reklama