Evropský tým vědců v nové studii vysvětlil, že více stromů ve městech se rovná snížení počtu úmrtí na extrémní teploty. Kvůli globálnímu oteplování hrozí stále větší tlak na nemocnice. Experti uvedli, že ale není nutné bourat budovy a místo nich sázet stromy. Ve městech je totiž místa pro zeleň dostatek, napsal list The Guardian a magazín Forbes.
Evropští vědci zjistili, že zvýšení počtu stromů ve městech z evropského průměru 14,9 procenta na 30 procent může snížit úmrtnost způsobenou horkem o 39 procent, napsal deník The Guardian.
„Je to stále naléhavější, neboť Evropa zažívá extrémnější teplotní výkyvy způsobené změnou klimatu,“ řekla vedoucí autorka studie Tamara Iungman z Barcelonského institutu pro globální zdraví.
Planting more trees in cities could cut deaths from summer heat, says study https://t.co/9raeB2C0pO
— The Guardian (@guardian) February 1, 2023
„Už víme, že vysoké teploty v městském prostředí jsou spojeny s negativními následky pro zdraví, jako jsou kardiovaskulární selhání, hospitalizace a předčasná smrt,“ vysvětlila Iungman.
Vědci k těmto výsledkům došli analýzou o úmrtnosti přibližně 57 milionů lidí v 93 evropských městech v létě 2015. Jedná se o poslední rok, z něhož jsou takové údaje k dispozici. Celkem 6700 úmrtí připsali vysokým teplotám, napsal magazín Forbes.
Místo silnic stromy
Studie dále zjistila, že téměř 40 procent těchto úmrtí jsme mohli předejít, kdyby města vysázela o 30 procent stromů více. Tým Iungman chce touto prací ovlivnit tvůrce politik, aby učinili města zelenějšími.
Iungman očekává, že globální oteplování povede k většímu tlaku na nemocnice. Nemocí a úmrtí spojených s horkem totiž bude postupem let přibývat. Největší rizika platí pro jihoevropská a východoevropská města.
Například v rumunském městě Kluž zaznamenala studie v roce 2015 největší počet úmrtí spojených s horkem. Předčasně zde zemřelo 32 lidí na 100 000 obyvatel. Město přitom pokrývají stromy jen ze 7 procent.
Lisabon je pokryt stromy pouze z 3,6 procenta a Barcelona 8,4 procenta. Lepší vyhlídky má s 15,5 procenta Londýn a 34 procenty Oslo. Vědci dodávají, že není potřeba bourat budovy a místo nich sázet stromy. Ve městech je pro ně místa dostatek.
Spoluautor studie Mark Nieuwenhuijsen ocenil inciativu EU vysázet ve městech 3 miliardy stromů a Spojeného království, jehož vláda chce, aby se zeleň nacházela nanejvýš 15 minut chůze od každého domu.
Nicméně dodal, že politici nesmí zapomenout na rovnoměrné rozmístění stromů mezi bohatší a chudší oblasti. Také upozornil, že města oteplují asfaltové silnice tím, že absorbují teplo. Jednou z možností, jak snížit městské teploty, je omezit počet aut a silnice nahradit stromy.