Více
  1.9 C
  Czech
  Pátek, 28 ledna, 2022

  Jak meditovat doma

  Reklama

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Meditace je prastará praxe soustředění mysli. Zvyšuje povědomí, podporuje relaxaci, snižuje stres a úzkost a zlepšuje pohodu. Nabízí také výhody pro vaše fyzické zdraví. Jak ji praktikovat doma?

  Vyzkoušejte meditaci a poznejte všechny její výhody, které do našich životů přináší. Pokud chcete meditovat, váš domov je skvělým místem, kde začít.

  Jak meditovat doma

  Najděte si útulné místo

  Najděte si ve svém domě útulné místo bez rušivých vlivů. Může to být kdekoli – vaše oblíbené křeslo, pohovka, koutek vašeho domova, ložnice nebo postel. Můžete si lehnout, chcete-li. Zůstat v sedě vám však pomůže zabránit tomu, abyste usnuli. Ideálně byste měli být uvolnění, ale ve střehu.

  Je užitečné meditovat každý den na stejném místě, pokud je to možné. To pomáhá vašemu mozku vytvořit nový zdravý návyk.

  Nastavte si denní připomenutí

  Je užitečné nastavit si připomenutí, abyste meditovali každý den ve stejnou dobu. To vám pomůže vybudovat si dlouhodobý návyk.

  Začněte malými kroky

  Zaměřit svou pozornost pouze na jednu věc vyžaduje hodně cviku a trpělivosti. Doporučuje se tedy dělat malé kroky, pokud právě začínáte. Zkuste nejprve kratší meditace a propracujte se k delším.

  Neexistuje žádný stanovený časový rámec, po kterém byste měli začít s delšími meditacemi. Liší se to člověk od člověka. Respektujte tedy svou cestu a dejte si tolik času, kolik potřebujete.

  Vyzkoušejte různé druhy meditace

  Existuje nekonečně mnoho druhů meditace a to, co může fungovat jednomu člověku, nemusí fungovat druhému vůbec. Udělejte si čas na prozkoumání různých typů meditace a zjistěte, co je pro vás nejužitečnější.

  Buďte k sobě laskaví

  Zatímco praxe meditace je docela jednoduchá, není snadná. Budou dny, kdy je mysl klidnější, chvíle, kdy nepřestane žvatlat, nebo chvíle, kdy bude někde mezi. To je normální. Je důležité setkat se se sebou tam, kde v tu chvíli jste a přijmout to, co je přítomno, s laskavostí.

  „Meditace je praxe tréninku vaší mysli, aby byla přítomna tady a teď.“

  – STEPH STRAUSS, CERTIFIKOVANÁ INSTRUKTORKA JÓGY A UČITELKA MEDITACE

  Typy meditace, které můžete vyzkoušet doma

  Milující dobrota

  Tato praxe je skvělý způsob, jak kultivovat soucit pro sebe a ostatní. Meditace láskyplné laskavosti otevírají vaše srdce a pomáhají vám vidět, jak jsme všichni propojeni.

  V této formě meditace jste vedeni k tomu, abyste ve svém životě nabídli různým lidem – sobě, někomu blízkému, někomu neutrálnímu, někomu, s kým máte potíže i všem bytostem všude – láskyplná požehnání prostřednictvím řady frází.

  Můžete říkat něco jako: „Ať jsi zdravý. Kež budeš šťastný. Ať jsi v bezpečí. Ať žiješ s lehkostí.“

  Skenování těla

  Toto cvičení je skvělý způsob, jak posílit spojení mysli a těla. Nejsme učeni všímat si vjemů v těle. Můžeme se však mnohému naučit, když tělu věnujeme vědomou pozornost.

  Při meditacích skenování těla jste často vedeni jemným skenováním svého těla od temene hlavy až k nohám. Brzy si všimnete oblastí, kde máte tendenci zadržovat. Tato meditace nabízí i nástroje, které pomohou tělu a nervové soustavě relaxovat.

  Soustředěná pozornost

  Jednou z nejběžnějších meditačních praktik je soustředěná pozornost. Tato forma meditace zahrnuje upnutí vašeho vědomí na jednu věc, jako je váš dech, zvuky ve vašem prostředí, fráze, svíčka nebo vaše tělo.

  Když začnete soustředit svou pozornost na jednu věc, brzy si všimnete, jak rychle vaše mysl převezme otěže a přivede vás k myšlence. To je normální. Když k tomu dojde, pochvalte sami sebe za to, že jste si toho všimli a vraťte se ke své kotvě pozornosti. Vraťte mysl zpět tolikrát, kolikrát bloudí. Právě v tom spočívá praxe meditace.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  spánek

  Dechová cvičení pro lepší spánek: Dýchání do břicha

  Mnoho lidí má v dnešní době problémy se spánkem. Ať už jde o obtížné usínání, probouzení se uprostřed noci, či nekvalitní spánek, kdy se ráno vzbudíte neodpočatí. Co s tím?
  Kripalu jóga

  Co je Kripalu jóga

  Zatímco většina stylů jógy zahrnuje meditaci a dýchání, jóga Kripalu klade stejnou důležitost na mysl, tělo a ducha. Je ideální pro začátečníky a přizpůsobitelná každému, bez ohledu na váš věk, schopnosti, velikost nebo jiné okolnosti.
  Jóga v parku

  Jóga je ideální způsob, jak si ulevit od pracovního stresu

  Cítíte se ve stresu z práce? Najděte si čas na jógu. Nový výzkum zjistil, že jóga je zvláště účinná při snižování pracovního stresu.
  Výhody jógové terapie

  Výhody jógové terapie

  Zatímco praxe jógy je běžně spojována s úlevou od stresu, jógová terapie může být užitečná také při léčbě několika dalších stavů duševního zdraví.
  jógová terapie

  Co je jógová terapie?

  Jógová terapie je druh terapie, který čerpá z jógových cvičení, praktik a filozofií, aby zlepšil vaše duševní a fyzické zdraví.
  Pozice holuba

  Jak na jógové ásany: pozice holuba

  Pozice holuba je kyčelní předklon. Existují tři základní verze pozice holuba, z nichž každá navazuje na předchozí. Tato verze je první fází a je to ta, kterou budete běžně cvičit na hodinách jógy.
  Reklama
  Reklama
  Reklama