Více
  19.5 C
  Czech
  Neděle 4. června 2023

  Ruské ministerstvo zařadilo na seznam hledaných osob amerického senátora Grahama

  Ruské ministerstvo vnitra zařadilo na seznam hledaných osob amerického senátora Lindseyho Grahama. Informovala o tom dnes ruská státní tisková agentura TASS, podle níž proti tomuto politikovi o den dříve šéf ruského vyšetřovacího výboru, tedy federální kriminální ústředny, Alexandr Bastrykin nařídil zahájit trestní řízení za jeho "rusofobní výroky".

  Dvě ženy zahynuly při ukrajinském ostřelování, uvedl šéf Belgorodské oblasti

  Několik obcí ruské Belgorodské oblasti se ocitlo pod palbou ukrajinských ozbrojených sil, uvedl dnes dopoledne na platformě telegram tamní gubernátor Vjačeslav Gladkov. Kvůli ostřelování podle něj zahynuly dvě ženy, které autem projížděly obcí Maslova Pristaň v Šebekinském okrese. Další dva muži utrpěli zranění, dodal činitel. Ozbrojená skupina Legie Svoboda Rusku tvrdí, že ruské jednotky při boji s partyzány zasáhly u obce Novaja Tavolžanka auto Renault s civilisty, kde zemřeli dva lidé, píše stanice BBC.

  Skandál v Německu: Zpěvačka Melanie Müller fanaticky hajlovala na jevišti. Hrozí jí až 3 roky vězení

  Německá zpěvačka Melanie Müller 17. září 2022 šokovala, když na svém koncertě několikrát po sobě vymrštila paži vzhůru, čímž věrně napodobovala Hitlerův pozdrav. Věc se dostala k soudu a matce dvou dětí nyní hrozí až tři roky vězení.

  Izrael bude mít dosud nejvíc náboženskou vládu, teokracie to ještě není

  Izraelské politice bude podle všeho po úterních volbách dominovat vláda s výrazným zastoupením náboženských stran, ale o teokracii ještě nepůjde. V analýze k povolební situaci to napsal server The Times of Israel. Vítězná pravicová strana Likud expremiéra Benjamina Netanjahua se podle předpokladů spojí s krajně pravicovou stranou Náboženský sionismus (RZ), který získal 14 ze 120 křesel.

  Likud má 32 křesel a jeho tradiční náboženští spojenci Šas a Jednotný judaismus tóry dohromady 18. Izrael tak bude mít dosud nejvíc nábožensky orientovanou vládu, podle odborníků zatím ale nepůjde o teokracii.

  Členem kabinetu bude pravděpodobně také šestačtyřicetiletý ultranacionalista Itamar Ben Gvir z bloku RZ. Asaf Šapira z izraelského Institutu pro demokracii očekává, že právě tento RZ bude mít na rozhodování mimořádný vliv. „Je to její velký úspěch, žádná náboženská strana dosud takového (volebního) úspěchu nedosáhla,“ citovala Šapiru agentura Reuters.

  Podle ní RZ volili i lidé, kteří běžně náboženské strany nevolí, a to kvůli bezpečnostním obavám. Ben Gvir v minulosti vyzýval k vyhoštění Palestinců, mnohé Izraelce vyděsilo loňské násilí mezi arabským a židovským obyvatelstvem v některých městech. „Doufejme, že bude obnovena bezpečnost, to je pro mne nyní nejdůležitější,“ řekla devětadvacetiletá učitelka Moria Sebbagová.

  Ben Gvir se chce stát ministrem vnitřní bezpečnosti, ale prozatím není jasné, jaké ministerstvo mu Netanjahu svěří. „Je načase nastolit pořádek, je načase, stát se pánem domu,“ tweetoval ve čtvrtek Ben Gvir. Podobný otazník je nad Ben Gvirovým partnerem z RZ Bazalelem Smotričem.

  I v zahraničí sledují s obavami nástup lidí, kteří v minulosti požadovali vyhoštění „neloajálních“ občanů a zpřísnění kontroly nad soudy, což by mohlo změnit charakter izraelské demokracie. „Myslím, že je to posun demokratických norem. Neznamená to, že to není demokracie, ale pro zemi, která se vždy honosila nezávislostí justice, je to posun,“ řekl David Makovsky z washingtonského Institutu pro blízkovýchodní politiku.

  Otázkou je také, jak se Netanjahuovi podaří uklidnit spojence včetně USA, které nejsou ze složení budoucí izraelské vlády nadšeni.

  Ben Gvir byl roku 2007 v Izraeli usvědčen z terorismu, patřil ke stoupencům rasistické strany Kach, která je v USA a Izraeli zakázaná pro své rasistické názory. Do vztahů mezi spojenci, jakými jsou USA a Izrael, nepochybně zasáhnou také blížící se americké volby do Kongresu.

  Izraelští analytici poukazují na to, že náboženské strany zřejmě budou požadovat větší kontrolu ultraortodoxních kruhů nad náboženskými záležitostmi. Přizpůsobit se budou ale muset požadavkům Likudu a jeho sekulárním členům, neboť Likud bude nejsilnější součástí koalice. Šlomit Ravicková Tur-Pazová z izraelského Institutu pro demokracii řekla, že pro Likud to bude nová role. Když byl Likud u moci v minulosti, jeho spojenci byly často náboženské strany. „Ještě nikdy ale v takové vládě nechyběla umírněná síla, například strana Izrael je náš domov, Modrá a bílá nebo labouristé. Vždy byl někdo, kdo situaci vyvažoval. Teď nikdo takový nebude. V Likudu jsou ale různí členové, sekulární i konzervativní. Dostali jsme se do absurdní situace, kdy Likud bude působit jako umírněná síla,“ řekla.

  K těm, kdo mírnili požadavky náboženských kruhů, patřil v Izraeli dosud soudní systém, který byl otevřený liberálnější interpretaci zákonů. Všechny strany, které pravděpodobně sestaví koalici, už se vyslovily pro nezbytnost omezit moc soudů a zabránit jejich intervencím. Smotrič chce, aby se Izrael stal halachickým státem, v němž zavládne náboženské právo.

  Ředitel centra pro judaismus a státní politiku Tani Frank řekl, že Izraelci už v určitém halachickém státu žijí, ale že obavy, že se Izrael stane přes noc teokracií, jsou přehnané.

  Dosavadní premiér Jair Lapid na Smotričovy návrhy o změnách soudního systému reagoval slovy, že je to útok na právní stát. Netanjahu má potíže zklidnit spojence obávající se protidemokratické revoluce. V projevu ke svým příznivcům řekl, že se vyhne jakémukoli „nezbytnému dobrodružství“. Ben Gvir, který ještě nedávno mával zbraní na palestinské demonstranty ve východním Jeruzalémě, tvrdí, že bude pracovat pro všechny.

  Sledujte nás na sítích

  Ve Varšavě demonstrovalo podle organizátorů proti vládě půl milionu lidí

  Ve Varšavě dnes vyšly do ulic statisíce účastníků protestního pochodu, který svolala liberální opoziční strana Občanská platforma. Cílem manifestace bylo mobilizovat voliče proti konzervativní vládě, již opozice obviňuje z narušování principů demokracie. Organizátoři ohlašovali největší protest za poslední tři desetiletí. Zúčastnilo se ho nakonec půl milionu lidí, uvedli podle médií. Agentura PAP píše, že neoficiální informace policie hovoří o 150.000 demonstrantech. Manifestace byly i v dalších městech, včetně Krakova a Štětína, podotkl polský web Onet.

  Čínský ministr obrany varoval v Šanghaji před konfliktem s USA. Hovořil o katastrofě pro celý svět

  Ministr obrany Li Šang-fu varoval v Šanghaji před následky konfliktu mezi USA a Čínou pro celý svět a uvedl, že Peking dává přednost dialogu se Spojenými státy. Svět je podle něj dostatečně velký k tomu, aby USA s Čínou rostly společně.

  Násilí v Lipsku kvůli trestu odnětí svobody pro ženu, která napadala neonacisty

  Stovky krajně levicových demonstrantů se v sobotu večer ve východoněmeckém Lipsku střetly s policií. Demonstrace vypukly kvůli trestům odnětí svobody, které soud udělil několika lidem odsouzeným za útoky na neonacisty.

  V Hongkongu bylo při připomínce výročí masakru na Tchien-an-men zatčeno osm lidí

  Hongkongská policie zadržela v sobotu večer osm lidí v blízkosti Victoria Parku, kde se v minulosti konaly připomínky masakru na pekingském náměstí Tchien-an-men. V Hongkongu, který spadá pod čínskou správu, byla také v souvislosti s dnešním výročím potlačení pekingských prodemokratických demonstrací z roku 1989 posílena bezpečnostní opatření. Hongkong v minulosti pietní akce povoloval, v posledních letech ale místní úřady připomínkové akce potlačují, napsala agentura Reuters.

  Páteční srážku vlaků v Indii způsobila chyba v signalizaci, řekl ministr

  Páteční srážku vlaků v Indii, která si vyžádala tři stovky obětí a tisícovku zraněných, způsobila chyba elektronického signalizačního systému. Podle agentury AP to dnes řekl indický ministr železnic Ašvini Vaišnav. Podle indické agentury ANI, která uvádí zatím 294 obětí, ministr také uvedl, že úřady mají i podezřelé, kteří za nehodu nesou odpovědnost. Na sociálních sítích přitom sílí kritika na adresu indické vlády za nedostatečné investice do železniční infrastruktury a volání po rezignaci ministra železnic.

  DALŠÍ ČLÁNKY

  Indie utratila miliardy za modernizaci vlaků, ale kulhá bezpečnost

  Ačkoliv se počet železničních nehod v Indii v posledních letech snížil, jejich hlavní příčinou zůstává vykolejení vlaků, píše list The Guardian v souvislosti s páteční tragédií ve východoindickém státě Odiša, která si vyžádala téměř 300 mrtvých a stovky zraněných. Vláda premiéra Naréndry Módího podle listu vynaložila miliardy na modernizaci železnic, hlavním problémem je však i nadále bezpečnost na tratích.

  Cena za klid, který Salvadoru přineslo hromadné zatýkání gangů, je vysoká

  Zločinecké skupiny Mara Salvatrucha (MS13) a Barrio 18 v Salvadoru po desetiletí odhazovaly těla obětí do příkopů, potoků, na okraje silnic a na opuštěná místa nechvalně známé čtvrti Soyapango v metropoli San Salvador. Dnes vede jedinou válku v zemi salvadorská vláda, píše BBC.

  Johnstonovi, nejznámější rodina liliputů: Za 1 epizodu v reality show mají tři čtvrtě milionu

  Rodina Johnstonových je unikátním příbuzenstvím liliputů, kteří ze svého handicapu vytěžili skvělý způsob obživy. V americké reality show ukazují svůj nelehký život, který je však plný lásky a humoru. Show se vysílá už od roku 2015.

  Dánská premiérka Frederiksenová si nechala napsat projev umělou inteligencí

  Dánská premiérka Mette Frederiksenová si částečně nechala napsat proslov v parlamentu chatovacím robotem ChatGPT. Její řeč se přitom týkala právě umělé inteligence (AI) a přiznanou výpomocí chtěla upozornit na význam aktuálně hojně diskutované technologie. Podobné gesto se stejným záměrem dnes udělal i italský senátor Marco Orlando, který svým kolegům přečetl projev napsaný populárním chatbotem.

  NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

  Ve Varšavě demonstrovalo podle organizátorů proti vládě půl milionu lidí

  Ve Varšavě dnes vyšly do ulic statisíce účastníků protestního pochodu, který svolala liberální opoziční strana Občanská platforma. Cílem manifestace bylo mobilizovat voliče proti konzervativní vládě, již opozice obviňuje z narušování principů demokracie. Organizátoři ohlašovali největší protest za poslední tři desetiletí. Zúčastnilo se ho nakonec půl milionu lidí, uvedli podle médií. Agentura PAP píše, že neoficiální informace policie hovoří o 150.000 demonstrantech. Manifestace byly i v dalších městech, včetně Krakova a Štětína, podotkl polský web Onet.

  Čínský ministr obrany varoval v Šanghaji před konfliktem s USA. Hovořil o katastrofě pro celý svět

  Ministr obrany Li Šang-fu varoval v Šanghaji před následky konfliktu mezi USA a Čínou pro celý svět a uvedl, že Peking dává přednost dialogu se Spojenými státy. Svět je podle něj dostatečně velký k tomu, aby USA s Čínou rostly společně.

  Násilí v Lipsku kvůli trestu odnětí svobody pro ženu, která napadala neonacisty

  Stovky krajně levicových demonstrantů se v sobotu večer ve východoněmeckém Lipsku střetly s policií. Demonstrace vypukly kvůli trestům odnětí svobody, které soud udělil několika lidem odsouzeným za útoky na neonacisty.

  V Hongkongu bylo při připomínce výročí masakru na Tchien-an-men zatčeno osm lidí

  Hongkongská policie zadržela v sobotu večer osm lidí v blízkosti Victoria Parku, kde se v minulosti konaly připomínky masakru na pekingském náměstí Tchien-an-men. V Hongkongu, který spadá pod čínskou správu, byla také v souvislosti s dnešním výročím potlačení pekingských prodemokratických demonstrací z roku 1989 posílena bezpečnostní opatření. Hongkong v minulosti pietní akce povoloval, v posledních letech ale místní úřady připomínkové akce potlačují, napsala agentura Reuters.

  Páteční srážku vlaků v Indii způsobila chyba v signalizaci, řekl ministr

  Páteční srážku vlaků v Indii, která si vyžádala tři stovky obětí a tisícovku zraněných, způsobila chyba elektronického signalizačního systému. Podle agentury AP to dnes řekl indický ministr železnic Ašvini Vaišnav. Podle indické agentury ANI, která uvádí zatím 294 obětí, ministr také uvedl, že úřady mají i podezřelé, kteří za nehodu nesou odpovědnost. Na sociálních sítích přitom sílí kritika na adresu indické vlády za nedostatečné investice do železniční infrastruktury a volání po rezignaci ministra železnic.

  Armáda stahuje do Chartúmu posily, hovoří se o velké ofenzivě

  Ani po sedmi týdnech palba v Súdánu neutichá. Pravidelná armáda povolala posily v počtu tisíců mužů, což vyvolává obavy z další eskalace. Novináři hovoří o chystané velké ofenzivě s cílem získat větší územní zisky. Humanitární pomoc v zemi stále vázne.

  Dohoda o dluhovém stropu zabránila ekonomické krizi a kolapsu, míní Biden

  Dohoda o dluhovém stropu zabránila ekonomické krizi a kolapsu, uvedl v noci na dnešek americký prezident Joe Biden ve svém prvním projevu z oválné pracovny Bílého domu. Zákon o pozastavení platnosti dluhového stropu USA, který americké vládě umožní vyhnout se platební neschopnosti, podepíše během dneška, informuje agentura AP.

  Ukrajina by potřebovala 50 systémů Patriot, ale má jen dva, řekl Zelenskyj

  Ukrajina má zatím pouze dva americké systémy protivzdušné obrany Patriot, ale potřebovala by jich 50. V rozhovoru s americkým listem The Wall Street Journal to řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Patriot je podle něj jediný systém, který dokáže zlikvidovat určité typy ruských raket.