6.3 C
Czech
Pátek 12. prosince 2025
EkonomikaGoogle v Evropě čelí kritice. Dle aliance spotřebitelů vede jeho přihlašovací systém...

Google v Evropě čelí kritice. Dle aliance spotřebitelů vede jeho přihlašovací systém ke sledování uživatelů

Deset evropských organizací spotřebitelů zveřejnilo kritiku vůči společnosti Google. Podle nich totiž firma zneužívá svůj proces pro registraci uživatelů na sledování jejich dat. Účet přitom mnozí z nich potřebují, aby mohli využívat různé služby nebo produkty Google. Postup k získání větší ochrany dat je pak podle kritiků příliš složitý. Ve středu o tom informoval server BBC a TechCrunch.

Společnost Google čelí v Evropě kritice aliancí desíti organizací ochraňujících spotřebitele. Podle nich totiž firma pomocí registračního procesu nutí uživatele k postupům, při kterých získá přístup k většímu množství jejich osobních informací. Vlastnit na Google účet je přitom pro uživatele zásadní, jelikož se bez něj nedostanou k různým službám nebo produktům. Ve středu o tom informoval server BBC.

Možnost nabízející uživatelům větší ochranu je totiž označená jako „manuální personalizace“. Pro její nastavení však musí uživatelé desetkrát kliknout a podstoupit pět různých kroků. „Expresní personalizaci“ lze namísto toho podle serveru TechCrunch zavést jedním kliknutím. Přesně ta však aktivuje veškeré sledování internetového chování uživatelů, které je pro ochranu jejich soukromí horší.

„Bez ohledu na to, jakou cestu registrace si uživatelé vyberou, považujeme zpracovaní dat společnosti Google za netransparentní a neférové. Firma navíc data využívá pro vágní a nepřesné účely,“ oznámila Evropská spotřebitelská organizace (BEUC) ve svém oficiálním prohlášení.

Společnost Google naopak uvedla, že důvěra jejích zákazníků spočívá na transparentnosti a upřímnosti. „Postavili jsme proto naši budoucnost na jednodušších a přístupnějších procesech s jasnými volbami,“ dodala.

Někteří ochránci dat uživatelů podali oficiální stížnost, jiní napsali úřadům dopis

Aliance spotřebitelů však přesto trvá na tom, že je jazyk Google „nepřesný, nekompletní a zavádějící“ a svádí proto uživatele k výběru možností umožňujících jejich rozsáhlejší sledování. Zákon Evropské unie (EU) o ochraně dat (GDPR) přitom vyžaduje, aby měli uživatelé ochranu svého soukromí zajištěnou od počátku využívání služeb. Dle něj pak mohou být společnosti za nedodržení regulace pokutovány až ve výši čtyř procent jejich ročního příjmu.

Organizace spotřebitelů v České republice, Norsku, Řecku, Francii a Slovinsku pak podaly proti společnosti Google oficiální stížnost. Ty zastupující uživatele ve Švédsku, Dánsku a Nizozemí pak oficiálním úřadům napsaly dopis, německá organizace zase adresovala přímo společnost Google.

Evropští ochránci soukromí uživatelů rovněž dlouhodobě neskrývají kritiku systému EU na ochranu dat, který označují za pomalý. Společnost Google pak v současnosti čelí rovněž tlaku od amerických regulátorů, kteří zase požadují, aby stáhla ze své nabídky aplikaci Tik Tok.

Reklama

Doporučujeme

Adamczyková při návratu vyhrála kvalifikaci v Cervinii

Eva Adamczyková se po mateřské pauze vrátila do Světového poháru ve snowboardcrossu a hned v prvním startu ukázala, že rychlost neztratila. V italské Cervinii vyhrála kvalifikaci a do sobotního závodu půjde s výhodou volby startovní brány. Vedle ní postoupili i dva čeští muži, naopak Karolína Hrůšová mezi nejlepší neprošla.

Lední medvědi mění svou DNA. Snaží se přizpůsobit klimatickým změnám

Nová vědecká studie přináší překvapivý závěr. Lední medvědi v jedné části Grónska vykazují genetické změny, které souvisejí s oteplováním. Naznačuje to snahu reagovat na rychle se měnící podmínky.

Slovenský parlament přehlasoval prezidentovo veto a zrušil úřad pro whistleblowery

Slovenský parlament dnes hlasy vládních poslanců přehlasoval veto prezidenta Petera Pellegriniho a opět schválil zákon o zrušení současného úřadu na ochranu oznamovatelů protispolečenské činnosti. Od ledna tento úřad podle schválené normy nahradí nová instituce, jejíž vedení dosadí vládní koalice.

Bouře Byron v Pásmu Gazy zabila nejméně 11 lidí a několik dalších zranila

Pásmo Gazy zasáhla silná bouře Byron, která si v posledních 24 hodinách vyžádala nejméně 11 obětí a několik dalších zranila, informovala dnes palestinská agentura Wafa. Kvůli silným dešťům, které v Gaze vypukly ve středu, se zřítila řada budov a záplavy se rozšířily do více částí oblasti.

Jednotlivé státy už nebudou rozhodovat o AI, podepsal Trump nařízení

Americký prezident Donald Trump podepsal výkonný příkaz, který zakazuje prosazování předpisů týkajících se umělé inteligence (AI) na úrovní států. Tohle opatření může zvýšit konkurenceschopnost USA v tomto odvětví, současně však podle kritiků vezme jednotlivým státům možnost bránit se proti škodlivým dopadům této technologie.

Ruský útok na ukrajinský Pavlohrad zabil seniora, v Tveru dron zranil sedm lidí

Jeden senior přišel o život a další čtyři lidé utrpěli zranění při ruském dronovém útoku v Pavlohradu ležícím východně od ukrajinského Dnipra. Informoval o tom šéf vojenské správy Dněpropetrovské oblasti Vladyslav Hajvanenko na svém telegramovém účtu. Cílem rozsáhlého útoku bezpilotními stroji byla Oděsa a její okolí, oznámil dnes ráno šéf její správy Oleh Kiper. V ruském Tveru se sestřelený dron podle úřadů zřítil na výškový obytný dům a sedm lidí utrpělo zranění.

Chile v neděli zvolí prezidenta, favoritem je krajně pravicový politik Kast

Chilané si v neděli vyberou prezidenta, který v březnu vystřídá v nejvyšším úřadu levicového politika Gabriela Borice. Favoritem je podle průzkumů krajně pravicový právník José Antonio Kast, který se utká s Boricovou exministryní sociálních věcí Jeannette Jaraovou. Klíčové budou hlasy takzvané generace Z, asi třetina voličů je totiž mladší 30 let. Volební účast je letos po 13 letech opět až na výjimky povinná.

Stáhněte se, Rusko nezaútočí. Trump nabídl Ukrajině nepřijatelný kompromis

USA navrhly Ukrajině zřízení „svobodné ekonomické zóny“ v částech Doněcké oblasti, což znamená stažení ukrajinských sil, sdělil na brífinku novinářům ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Podle něj je to bez dostatečných bezpečnostních záruk nereálné.

Severovýchod Japonska zasáhlo zemětřesení o síle 6,7 stupně

Severovýchod Japonska dnes zasáhlo další silné zemětřesení. Síla otřesu činila podle seismické agentury EMSC 6,7 stupně, stejný údaj uvedla i Japonská meteorologická služba. Japonský úřad také vydal varování před asi metrovými vlnami cunami, to ale po zhruba dvou hodinách zrušil. Japonské úřady podle agentury AP prozatím nezaznamenaly žádné hlášení o zraněných či vážných škodách. Epicentrum zemětřesení se nacházelo v moři.

Thajský premiér rozpustil parlament, aby „vrátil moc lidu“

Thajsko míří k předčasným volbám. Premiér Anutin Čánvirakun oznámil rozpuštění parlamentu s tím, že „vrací moc lidem“. Jedná se o vyústění politických sporů v době ozbrojených střetů na hranici s Kambodžou.

Pellegrini vetoval zákon o zrušení úřadu na ochranu oznamovatelů

Slovenský prezident Peter Pellegrini vrátil parlamentu zákon, který ruší úřad na ochranu oznamovatelů. Vládní koalice Roberta Fica ho prosadila navzdory kritice menšinové opozice, Evropské komise i generální prokuratury. Opozice mezitím požádala ústavní soud, aby normu přezkoumal a před začátkem roku pozastavil její účinnost.

Ledecká zazářila v tréninku ve Svatém Mořici, pro Gisin letěl vrtulník

Ester Ledecká obsadila druhé místo ve čtvrtečním tréninku na sjezd ve Svatém Mořici. Po většinu dne vedla, až Joana Hählen se startovním číslem 56 zajela trať o třináct setin rychleji. Trénink přerušil vážný pád Michelle Gisin, kvůli němuž museli pořadatelé zastavit program a povolat vrtulník.

Jak vybrat vánoční stromek s ohledem na životní prostředí

Každé Vánoce se znovu objeví stejná otázka: je ekologičtější živý nebo umělý stromek? Odpověď ale není tak jednoduchá, jak by se mohlo zdát. Oba typy stromků mají svou vlastní ekologickou stopu a záleží na tom, odkud pocházejí a jak s nimi naložíme po svátcích.

Stát Washington zasáhly záplavy, úřady vyzvaly 100.000 obyvatel k evakuaci

Západní oblast amerického státu Washington zasáhly záplavy v důsledku vydatných dešťů, úřady vyzvaly k evakuaci na 100.000 obyvatel. Povodně podle nich mohou být katastrofické a život ohrožující. Guvernér Washingtonu Bob Ferguson vyhlásil stav pohotovosti a ke stejnému kroku vyzval federální vládu s cílem uvolnit širší pomoc. Guvernér rovněž mobilizoval Národní gardu. Úřad státu pro krizové řízení varoval, že povodně hrozí na nejméně 26 říčních tocích. Informuje o tom stanice CNN.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama