Více
  9.9 C
  Czech
  Sobota, 28 května, 2022

  Apple, Google a Microsoft brzy zavedou přihlašování bez hesla na všech hlavních platformách

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Technologičtí giganti Apple, Google a Microsoft ve čtvrtek ráno společně oznámily, že se zavázaly v příštím roce vytvořit podporu pro přihlašování bez hesla na všech platformách a prohlížečích, které ovládají. Informoval o tom server The Verge.

  Přihlašovací proces bez hesla umožní uživatelům zvolit si telefon jako hlavní ověřovací zařízení pro aplikace, webové stránky a další digitální služby. K přihlášení pak bude stačit odemknutí telefonu pomocí libovolné nastavené výchozí akce – zadání PIN kódu, nakreslení vzoru nebo použití otisku prstu. Tento typ přihlášení je možný díky použití jedinečného kryptografického tokenu zvaného „passkey“, který bude sdílen mezi telefonem a webovou stránkou.

  Vasu Jakkal, viceprezident společnosti Microsoft pro zabezpečení, dodržování předpisů, identitu a soukromí, zdůraznil míru kompatibility napříč platformami. „Díky passkey v mobilu se můžete přihlásit k aplikaci nebo službě téměř na jakémkoli zařízení bez ohledu na platformu nebo prohlížeč, který je na zařízení spuštěn,“ uvedl Jakkal. „Uživatelé se mohou například přihlásit v prohlížeči Google Chrome, který běží na operačním systému Windows – pomocí passkey v zařízení Apple.“

  Multiplatformní podporu umožňuje standard FIDO, který využívá principy kryptografie veřejných klíčů. Telefon uživatele může uchovávat jedinečný přístupový klíč a sdílet jej s webovou stránkou za účelem ověření pouze po odemknutí telefonu.

  Podle příspěvku společnosti Google lze přístupové klíče také snadno synchronizovat do nového zařízení ze zálohy v cloudu v případě ztráty telefonu. Některé podobné standardy využívají přístup skrz internet, FIDO ale využívá Bluetooth. K přihlášení tedy potřebujete mít telefon blízko zařízení, ze kterého se přihlašujete.

  Proč nový způsob přihlašování použít?

  Zástupci všech společností uváděli jako hlavní důvod nového způsobu přihlašování obavy o bezpečnost. Používání hesel je podle technologických gigantů spojeno s phishingem, podvody, hackerskými útoky a dalšími bezpečnostními riziky. Je tu také nepříjemný problém s nutností pamatovat si nespočet přihlašovacích údajů. Tyto nedostatky vedly v posledních letech k nárůstu dvoufaktorového ověřování a správců hesel.

  Společnosti Apple, Google a Microsoft zatím uvedly, že očekávají zpřístupnění přihlašování bez hesla na všech platformách v příštím roce. Podrobný plán ale zatím nebyl prozrazen. Ačkoli se plán přejít na přihlašování bez hesel táhne již několik let, tentokrát se to možná technologickým gigantům podaří.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS