Více
  16.9 C
  Czech
  Středa, 10 srpna, 2022

  Podle společnosti Google napadl telefony značek Apple a Android italský spyware

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Italská společnost umožnila využití svého spyware na sledování telefonů značek Apple a Android. Podle čtvrtečního reportu společnosti Google se tak dělo především v Itálii a Kazachstánu. Hackerský program zvaný Hermit dokáže číst zprávy a hesla, nahrávat zvuk, shromažďovat data nebo přesměrovávat hovory. V pátek o tom informoval server CNN a The Guardian.

  Ve svém reportu zveřejnila společnost Google informace o italském spyware známém jako Hermit. Útočit měl především v Itálii a Kazachstánu na telefony značek Apple a Android. Italská společnost se sídlem v Miláně zvaná RCS Lab přitom podle svých webových stránek spolupracuje s evropskými agenturami vymáhajícími dodržování práva. V pátek o tom informoval server CNN Business.

  „Zmíněná agentura umožňuje šíření nebezpečného hackerského nástroje a ozbrojuje jimi vlády, které by jinak podobné systémy samy nevyrobily,“ vyjádřili se zástupci společnosti Google ke zjištění. Společnost RCS Lab však uvedla, že její produkty splňují veškeré evropské zákony a pomáhají agenturám vyšetřovat zločiny. Někteří analytikové a aktivisté se však obávají zneužití podobných systémů k porušování lidských práv.

  „Zaměstnanci RSC Lab nejsou zapojení, ani se neúčastní žádných aktivit organizovaných našimi zákazníky,“ měla pak italská společnost podle serveru The Guardian napsat reportérům Reuters. Mluvčí Apple pak uvedl, že firma zrušila veškeré účty a certifikáty spojené s italskou společností a jejím spywarem. Firma Google pak přistoupila k podobným krokům a dala rovněž svým zákazníkům o potenciálním riziku vědět.

  Italský spyware dokáže číst hesla i zprávy, ale také přesměrovávat hovory a shromažďovat data

  Média upozorňují, že se globální průmysl zaměřující se na vytváření spyware pro vlády v posledních letech rozšířil. Nejvíce viditelný byl fenomém při odhalení spyware zvaného Pegasus „vyráběného“ izraelskou společností NSO. Hackerský nástroj totiž používaly vlády pro sledování novinářů, aktivistů a disidentů.

  Italský spyware Hermit pak dokáže nahrávat zvuk, číst zprávy i hesla, shromažďovat data jako kontakty, fotografie nebo lokace, ale také přesměrovávat hovory. Podle společností Google a Lookout se pak spyware šíří poté, co uživatelé kliknou na link, který jim přijde do zpráv.

  Podle společnosti Google hackeři využívající spyware Hermit spolupracovali také s poskytovateli internetového připojení. To by mohlo naznačovat tomu, že měla italská společnost napojení na vládou podporované aktéry. Také z toho důvodu usilují v současnosti evropské a americké úřady o přísnější regulaci prodeje a importování spyware.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS