-0.1 C
Czech
Čtvrtek 19. února 2026
ZprávyFrancouzský vrah personalistek dostal doživotí

Francouzský vrah personalistek dostal doživotí

Gabriel Fortin, který smrtelně postřelil tři ženy, údajně proto, že mu zničily kariéru, byl ve Francii odsouzen k doživotnímu vězení. Informuje o tom BBC, Times Of France a další servery.

Osmačtyřicetiletý Fortin dostal ve středu u soudu ve městě Valence nejvyšší trest za vraždu a pokus o vraždu. Za mřížemi stráví určitě 22 let, teprve poté může požádat o propuštění.

Fortin, kterému se přezdívalo „HR vrah“, byl podle BBC zatčen v roce 2021, několik dní po zastřelení tří žen.

K první vraždě došlo 26. ledna 2021 v regionu Alsasko na východě Francie. Manažerka lidských zdrojů Estelle Luce byla po práci na firemním parkovišti střelena do hlavy.

Později téhož večera, asi 50 km daleko, byl jiný personalista postřelen ve svém domě mužem, který se vydával za roznašeče pizzy. Oběť, Bertrand Meichel, přežila.

O dva dny později, 500 km jižněji, vstoupil do místního úřadu práce ve Valence muž s maskou na obličeji a bílou igelitovou taškou. Z ní vytáhl pistoli a zabil ředitelku odboru vyplácení dávek Patricii Pasquion.

O několik minut později byla ve společnosti poskytující služby v oblasti životního prostředí nedaleko Valence zabita další personalistka Géraldine Caclin.

Poznávací značka auta, kterým střelec opouštěl úřad práce, později přivedla policii k Fortinovi. Spojila ho i s poslední vraždou, která následovala.

Své oběti sledoval

Později vyšlo najevo, že Estelle Luce a Meichel se podíleli na Fortinově propuštění z jedné společnosti v roce 2006. O tři roky později Fortina, který byl inženýr, z jiné firmy nechala propustit i Géradine Caclin. Patricia Pasquion s Fortinem nikdy nejednala, ale policie se domnívá, že choval zášť vůči zaměstnancům úřadu práce ve Valence, kde byl registrován až do roku 2013.

S vraždami spojila Fortina řada důkazů. Na místech, kde vraždil, zanechal svoji DNA, rovněž ho bylo možné vystopovat i přes použité zbraně. Několik milionů souborů objevených na počítači v jeho domě ukázalo na to, že své oběti více než deset let bedlivě sledoval.

Během dvoutýdenního soudního procesu Fortin většinou mlčel. Tvrdil ale, že se stal obětí spiknutí, kvůli němuž byl v letech 2006 až 2009 propuštěn z funkcí, a také špionáže. „Za moji situaci je plně odpovědný justiční systém, protože selhal,“ řekl podle Times Of France.

Fortinovi právníci naznačovali, že je psychicky nezpůsobilý k soudnímu řízení. Tvrdili, že jde o osamělého muže trpícího duševní poruchou.

Žalobci však ukázali, jak důkladně zkoumal a plánoval útoky. „Jeho jedinou reakcí na životní neúspěchy, a ty jsme zažili všichni, bylo zorganizování vražd,“ řekl po vynesení rozsudku Dominique Arcadio, právník rodiny Caclinových.

Reklama

Doporučujeme

Britská policie zadržela bratra krále Karla III. Andrewa, souvisí to s Epsteinem

Britská policie dnes zadržela králova bratra Andrewa Mountbattena-Windsora pro podezření ze zneužití pravomocí. Informovala o tom televize BBC s tím, že případ bratra krále Karla III. souvisí s kauzou zesnulého amerického sexuálního delikventa Jeffreyho Epsteina. Mountbatten-Windsor, dříve známý jako princ Andrew, podle obvinění poskytoval Epsteinovi důvěrné informace v době, kdy působil jako britský zmocněnec pro mezinárodní obchod. Mountbatten-Windsor vždy v případu s Epsteinem odmítal veškerá obvinění, poznamenala agentura Reuters.

Ceny ropy rostou kvůli hrozbě amerického úderu na Írán

Ceny ropy ve středu vzrostly o více než 4 procenta, čímž reagovaly na oznámení amerického viceprezidenta J. D. Vance, že Írán během rozhovorů o íránském jaderném programu v Ženevě ignoroval americké „červené linie", a že prezident Donald Trump si ponechá právo použít sílu. Rafael Grossi, šéf Mezinárodní agentury pro atomovou energii, varoval, že „nemáme mnoho času".

Armáda USA je připravena zaútočit na Írán o víkendu, Trump zatím nerozhodl

Armáda Spojených států je připravena zaútočit na Írán už tento víkend, americký prezident Donald Trump však zatím neučinil konečné rozhodnutí o tom, zda dá k útoku pokyn. S odvoláním na zdroje obeznámené se situací o tom informuje stanice CNN. Armáda o své připravenosti informovala Bílý dům v době, kdy USA přesouvají k Íránu velký počet lodí, bojových letadel i logistických letounů.

Rusko zničilo 113 ukrajinských dronů, některé podle něj cílily na sklad ropy

Rusko v noci na dnešek zničilo na svém území 113 ukrajinských dronů, oznámilo ministerstvo obrany v Moskvě. Útok podle ruských regionálních úřadů cílil mimo jiné na sklad ropy v Pskovské oblasti, kde vzplanul ropný zásobník. Ukrajinské letectvo mezitím oznámilo zneškodnění 29 ruských bezpilotních letounů z celkových 37, které podle něj Rusové na Ukrajinu v noci vyslali.

Izrael nezničil Hamás, pouze ho oslabil

Izraelská armáda Hamás nezničila, ale oslabila. Po vstupu příměří v platnost loni v říjnu však začalo palestinské teroristické hnutí obnovovat kontrolu nad ztraceným územím. Likviduje ozbrojené konkurenční klany, veřejně popravuje kolaboranty s Izraelem a vybírá vysoké daně. Místní si stěžují na tvrdé represe.

Plastové lahve z Kanady ze 60. let vyplavilo moře na skotské Orkneje

Na pláži Howar Sands na skotském souostroví Orkneje se objevily plastové lahve ze 60. a 70. let. Podle všeho pocházejí z kanadského Newfoundlandu a Labradoru. Dobrovolníci je našli při pravidelném úklidu pobřeží.

Princ William otevřeně promluvil o duševním zdraví a mužských emocích

Princ William překvapil posluchače britského rádia upřímným rozhovorem o vlastním duševním zdraví. Otevřeně mluvil o emocích, mužských vzorech i o tom, proč je důležité naučit se porozumět sám sobě. Téma, které bývá často tabu, posunul do hlavního vysílacího času.

Lavina u jezera Tahoe zabila osm lyžařů

Po úterním pádu laviny nedaleko jezera Tahoe v severní Kalifornii zemřelo osm lyžařů a po jednom se dál pátrá. Záchranáři už dříve v horské divočině vytáhli šest dalších lidí, kteří lavinu přežili, ale zůstali uvěznění pod sněhem a ledem.

V souvislosti s vraždou aktivisty Deranqueho francouzská policie zadržela už 11 lidí

Francouzská policie pokračuje ve vyšetřování brutální vraždy 23letého studentského aktivisty Quentina Deranqueho. Úřady nyní zadržely další dvě osoby, čímž se celkový počet podezřelých zvýšil na jedenáct. Jedním ze zadržených je i asistent francouzského poslance. Podle vyšetřovatelů za útokem pravděpodobně stojí radikální levice.

Bitcoin se drží u 68 tisíc dolarů a trh zklidňuje deriváty

Bitcoin se ve středu drží poblíž hranice 68 tisíc dolarů a po bouřlivějším začátku měsíce se obchoduje v poměrně úzkém pásmu. Od 6. února se největší kryptoměna pohybuje zhruba mezi 65 100 a 72 000 dolary, přičemž po výprodeji z 5. února postupně klesla i krátkodobá volatilita.

Japonský parlament potvrdil ve funkci premiérku Takaiči, vláda je beze změn

Dolní komora japonského parlamentu dnes podle očekávání zvolila premiérkou dosavadní šéfku vlády Sanae Takaiči, jejíž Liberálnědemokratická strana (LDP) získala v nedávných předčasných volbách dvoutřetinovou většinu. Staronová premiérka následně beze změn uvedla do funkce svůj dřívější kabinet, napsala agentura Kjódó.

Írán a Rusko provedou společné vojenské cvičení v Ománském moři

Írán a Rusko uskuteční ve čtvrtek společné vojenské cvičení v Ománském moři a severní části Indického oceánu, píše agentura Fars. Cílem cvičení je podle íránského námořnictva koordinace společných opatření pro boj proti aktivitám ohrožujícím námořní bezpečnost. Oznámené cvičení následuje krátce po dvoudenním cvičení íránských revolučních gard v Hormuzském průlivu začátkem tohoto týdne.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama