Více
  10.5 C
  Czech
  Neděle, 25 září, 2022

  Veterináři varují před možným spojením britské varianty se srdečními problémy u domácích zvířat

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Veterináři varují před možným spojením rychle se šířící britské varianty koronaviru a srdečními problémy u koček a psů. Specializovaná veterinární klinika z Buckinghamshire má silné podezření na přenos koronaviru z člověka na jeho domácí mazlíčky. Informuje o tom server The Guardian.

  Ve specializované veterinární klinice Ralph Veterinary Referral Center v Buckinghamshire došlo v období od prosince do února k nárůstu počtu domácích mazlíčků s myokarditidou (zánět srdečního svalu). Jednalo se sice jen o 18 zvířat, nicméně je to téměř desetinásobek toho, co by v této roční době zvířecí nemocnice běžně zaznamenala.

  Ve většině případů myokarditidy měl majitel příznaky covidu-19 nebo měl pozitivní test tři až šest týdnů před tím, než jeho mazlíček onemocněl.

  Je již známo, že kočky a psi byli infikováni dřívějšími variantami. Objevily se u nich převážně příznaky jako rýma, kašel, kýchání a zánět spojivek. V tomto případě se zvířata v nemocnici objevila se symptomy jako je letargie, nechutenství, rychlé dýchání či dušnost, ale i závažná život ohrožující arytmie.

  „Nechceme zbytečně šířit paniku, zejména proto, že v tuto chvíli máme silné podezření na přenos z člověka na mazlíčka, ale ne naopak – a navíc to nevíme jistě. Ale veterináři by si toho měli být vědomi, aby mohli zahájit testování, pokud mají podezření na potenciální případ infekce covid,“ uvedl Luca Ferasin, kardiolog z Ralph Veterinary Referral Center (RVRC).

  Ferasin vzal od konce ledna do začátku února vzorky krve a výtěry (nos, krk, konečník) šesti kočkám a jednomu psovi s myokarditidou. Odebrali také vzorky krve dvěma kočkám a dvěma psům, kteří se zotavovali z myokarditidy na jednotce intenzivní péče. Z 11 zvířat byli dvě kočky a pes pozitivně testovány na virus z rektálních vzorků a další dvě kočky a pes měli v krvi protilátky proti koronaviru. Dle Ferasina je možné, že by mělo pozitivní test více zvířat, pokud by tyto testy byly provedeny dříve.

  Jedná se o vysoce přenosnou variantu B117, která byla poprvé zaznamenána v prosinci v hrabství Kent. Stala se dominantní variantou ve Spojeném království a představuje přibližně 95 procent infekcí. Tato varianta již byla objevena v nejméně 85 dalších zemích.

  Většina zvířat se nejspíše uzdraví

  S výjimkou jedné kočky, která musela být uspána, se všechna zvířata po lékařském ošetření zotavují dobře. Zatím však není jasné, zdali virus způsobil tyto příznaky a není tak také možné říci, u jaké části zvířat nakažených variantou B117 by se tyto srdeční problémy mohly vyvinout.

  Doposud byly z jiných zemí hlášeny pouze tři další případy zvířat nakažených variantou B117 – pes a kočka z domácnosti v Texasu a kočka v Itálii. V obou domácnostech měli majitelé také pozitivní test s B117.

  Ferasin a jeho tým žádají své kolegy, aby sledovali kočky a psy s příznaky srdečního selhání a otestovali je na koronavirus. A to zejména v případě, že majitelé byli v nedávné době nakaženi. Veterináři doufají, že jim to pomůže k lepšímu pochopení, jak tato nová varianta zvířata ovlivňuje a jaká je jejich potenciální role při přenosu viru.

  Zpráva pro majitele domácích mazlíčků je však jasná. Pokud máte covid-19, uvědomte si, že jej lze přenést i na vaše domácí mazlíčky.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS