2.8 C
Czech
Sobota 13. prosince 2025
ZprávyFrancouzský prezident Macron dostal facku. Policie po incidentu zadržela dva lidi

Francouzský prezident Macron dostal facku. Policie po incidentu zadržela dva lidi

Emmanuel Macron v úterý během setkání s veřejností v jižní Francii dostal od jednoho z přihlížejících facku. Francouzský prezident později prohlásil, že se o svou bezpečnost nebál a v práci ho nic nezastaví, informovala agentura Reuters a stanice BBC.

Ve videu kolujícím na sociálních sítích Macron natáhl ruku, aby pozdravil muže v malém davu diváků stojícího za kovovou bariérou při návštěvě tamní školy. Útočník vykřikl „Pryč s Macronií“ („A Bas La Macronie“) a prezidenta dlaní udeřil do levé strany obličeje.

Muž také vykřikoval „Montjoie Saint Denis“, bitevní pokřik francouzské armády z dob, kdy země ještě byla monarchií.

Agresora vzápětí zpacifikovala Macronova ochranka. Další video zveřejněné na Twitteru ukázalo, že prezident se o několik sekund později vrátil k řadě přihlížejících a dále si s nimi potřásal rukou.

Záběry na začátku úterního incidentu ukázaly, jak francouzský prezident běžel k bariéře, kde čekali diváci, přičemž členové ochranky se s ním snažili držet krok. Když Macron dostal facku, dva z nich byli po jeho boku, ale další dva lidé z bezpečnostních služeb teprve dobíhali na místo.

Místní starosta Xavier Angeli řekl rádiu France Info, že Macron na příslušníky ochranky naléhal: „Nechte ho, nechte ho,“ když pachatele drželi na zemi.

Podle policie byli v souvislosti incidentem zadrženi dva lidé. Motiv muže, který dal Macronovi facku, je zatím nejasný.

Politoložka Fiametta Venner, která studuje francouzský extremismus, pro televizi BFMTV uvedla, že hesla, která muž vykřikoval, v posledních letech přejímají monarchisté a lidé z krajní pravice.

Macron byl na návštěvě departmentu Drôme, aby se setkal s restauratéry a studenty. Hovořil s nimi o návratu do normálního života po pandemii covidu-19. Jednalo se o jednu z řady návštěv, na kterých si chce před prezidentskými volbami v příštím roce takzvaně sáhnout na puls národa. Francouzská hlava státu později pokračovala v turné v regionu.

Macrona útok nezastrašil

V rozhovoru pro list Le Dauphiné libéré po útoku Macron řekl: „Nemůžete dovolit násilí ani nenávist, ať už v řeči, nebo v činech. Jinak je ohrožena samotná demokracie.“

„Nedovolme, aby izolované události, násilničtí jednotlivci… převzali veřejnou debatu. Nezaslouží si to,“ prohlásil francouzský prezident. Macron řekl, že o svou bezpečnost strach neměl. „Pokračoval jsem a budu pokračovat. Nic mě nezastaví,“ dodal v rozhovoru.

Reklama

Doporučujeme

Čína si připomněla masakr v Nankingu

V sobotu si Čína připomněla výročí masakru v Nankingu z roku 1937. Prezident Si Ťin-pching se pamětní ceremonie nezúčastnil, a to i přesto, že vztahy s Japonskem jsou opět napjaté kvůli sporu o Tchaj-wan.

Strategy zůstává v Nasdaq 100 i přes otázky kolem bitcoinového modelu

Společnost Strategy, dříve známá jako MicroStrategy, zůstává i po letošní revizi v indexu Nasdaq 100. Na trhu to znovu otevírá debatu, jestli její podnikání ještě připomíná klasickou firmu, nebo spíš investiční fond postavený na bitcoinu.

FDA zvažuje umístit na covidové vakcíny varování, že po očkování můžete zemřít

Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) podle dvou zdrojů zvažuje, že na vakcíny proti covivu umístí „černý rámeček“ – nejzávažnější typ varování, který se běžně používá u léčiv s rizikem smrti či vážných reakcí.

Medvěd v Japonsku zabil turistu, GPS hodinky zachytily poslední pohyb

GPS hodinky turisty, který zemřel po útoku hnědého medvěda v Japonsku, zachytily jeho poslední pohyb. Záznam ukazuje, že prudce odbočil ze stezky a skončil v hustém porostu. Data naznačují i to, že se zvíře k tělu vrátilo další den.

Německo si předvolalo ruského velvyslance, důvodem jsou ruské hybridní útoky

Německo zaznamenalo prudký nárůst počtu ruských hybridních útoků, které se snaží destabilizovat zemi. Dnes to podle agentury Reuters oznámil mluvčí německé diplomacie Martin Giese a dodal, že Berlín si kvůli tomu předvolal ruského velvyslance Sergeje Nečajeva. Mluvčí poznamenal, že ruské aktivity zahrnují dezinformace, špionáž, kybernetické útoky i pokusy o sabotáže. Ruské velvyslanectví v Berlíně dnes podle agentury AFP německá obvinění označilo za nepodložená a absurdní.

U Oděsy hoří turecká loď, Ankara volá po zastavení bojů mezi Ruskem a Ukrajinou

Při útoku na ukrajinský přístav Čornomorsk byla zasažena turecká loď, uvedlo dnes turecké rejdařství. Přístav je vzdálen asi 20 kilometrů od Oděsy, která se i s přilehlou oblastí stala podle ukrajinských úřadů terčem ruských raket a dronů. Ankara následně vyzvala k okamžitému zastavení bojů mezi Ruskem a Ukrajinou, incident podle ní ohrožuje bezpečnost lodní dopravy v Černém moři. O ruském útoku na Oděskou oblast a zasažení civilního plavidla v Čornomorsku se zmínil také ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Írán údajně zadržel nositelku Nobelovy ceny Narges Mohammadi

Nositelku Nobelovy ceny míru Narges Mohammadi podle jejích podporovatelů v pátek v Íránu zadržely bezpečnostní složky. K zatčení mělo dojít ve městě Mašhad na pietní akci za právníka a obhájce lidských práv Khosrowa Alikordiho, který byl nedávno nalezen mrtvý za nejasných okolností. Íránské úřady se k případu bezprostředně nevyjádřily.

Křetínský kupuje AAA Auto a Mototechnu

Daniel Křetínský rozšiřuje své české portfolio. Jeho investiční skupina EP Equity Investment kupuje Aures Holdings, tedy provozovatele autobazarů AAA Auto a Mototechna. Cenu transakce strany nezveřejnily.

Vonn vyhrála sjezd ve Svatém Mořici, Ledecká skončila 22.

Trojnásobná olympijská vítězka Ester Ledecká vstoupila do sezony Světového poháru 22. místem ve sjezdu ve Svatém Mořici. Na vítězku Lindsey Vonn ztratila 2,20 sekundy. Pro českou reprezentantku šlo o první rychlostní závod zimy a výsledek zůstal za očekáváním, zvlášť po slibném výkonu v tréninku.

Adamczyková při návratu vyhrála kvalifikaci v Cervinii

Eva Adamczyková se po mateřské pauze vrátila do Světového poháru ve snowboardcrossu a hned v prvním startu ukázala, že rychlost neztratila. V italské Cervinii vyhrála kvalifikaci a do sobotního závodu půjde s výhodou volby startovní brány. Vedle ní postoupili i dva čeští muži, naopak Karolína Hrůšová mezi nejlepší neprošla.

Lední medvědi mění svou DNA. Snaží se přizpůsobit klimatickým změnám

Nová vědecká studie přináší překvapivý závěr. Lední medvědi v jedné části Grónska vykazují genetické změny, které souvisejí s oteplováním. Naznačuje to snahu reagovat na rychle se měnící podmínky.

Slovenský parlament přehlasoval prezidentovo veto a zrušil úřad pro whistleblowery

Slovenský parlament dnes hlasy vládních poslanců přehlasoval veto prezidenta Petera Pellegriniho a opět schválil zákon o zrušení současného úřadu na ochranu oznamovatelů protispolečenské činnosti. Od ledna tento úřad podle schválené normy nahradí nová instituce, jejíž vedení dosadí vládní koalice.

Bouře Byron v Pásmu Gazy zabila nejméně 11 lidí a několik dalších zranila

Pásmo Gazy zasáhla silná bouře Byron, která si v posledních 24 hodinách vyžádala nejméně 11 obětí a několik dalších zranila, informovala dnes palestinská agentura Wafa. Kvůli silným dešťům, které v Gaze vypukly ve středu, se zřítila řada budov a záplavy se rozšířily do více částí oblasti.

Jednotlivé státy už nebudou rozhodovat o AI, podepsal Trump nařízení

Americký prezident Donald Trump podepsal výkonný příkaz, který zakazuje prosazování předpisů týkajících se umělé inteligence (AI) na úrovní států. Tohle opatření může zvýšit konkurenceschopnost USA v tomto odvětví, současně však podle kritiků vezme jednotlivým státům možnost bránit se proti škodlivým dopadům této technologie.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama