Více
  8.3 C
  Czech
  Úterý, 26 října, 2021

  Francie suspendovala 3000 neočkovaných zdravotníků

  Reklama

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Ve středu 15. září ve Francii vstoupilo v platnost nové pravidlo, které zavádí povinné očkování proti covidu-19 pro 2,7 milionu zdravotníků, pracovníku v sociálních službách a hasičů. Tisíce zdravotníků se však do té doby očkovat nenechaly, rázem se tak ocitly na neplacené dovolené, informovaly stanice BBC a server France 24.

  „Včera bylo suspendováno zhruba 3000 zaměstnanců zdravotních středisek a klinik, kteří dosud nebyli očkováni,“ řekl ve čtvrtek pro rozhlasovou stanici RTL francouzský ministr zdravotnictví Olivier Véran.

  Dodal však, že ve většině případů jde o dočasnou situaci. Podle jeho slov se to navíc týká hlavně podpůrného personálu, přičemž mezi těmi, kterým bylo řečeno, aby zůstali doma, je „minimum zdravotních sester“.

  Na základě údajů poskytnutých jednotlivými nemocnicemi by skutečný počet suspendovaných zaměstnanců mohl být vyšší, uvedl server France 24.

  Podle ministra mnozí nyní souhlasí s vakcinací proti covidu-19, protože „vidí, že se povinné očkování stalo skutečností“. Pravidlo platí pro všechny lékaře, sestry, zaměstnance kanceláře a dobrovolníky.

  Prezident Emmanuel Macron nejprve pracovníky upozornil na změnu pravidel 12. července. Varoval, že do 15. září musí dostat alespoň jednu dávku, nebo svoje místo opustit. „Jsem si vědom toho, co od vás žádám, a vím, že jste na tento závazek připraveni. Do jisté míry je to součástí vašeho smyslu pro povinnost,“ řekla tehdy hlava státu.

  Po prezidentově oznámení byla webová stránka Doctolib, kterou Francouzi používají k rezervaci termínu očkování, kvůli náporu vysokého počtu uživatelů nedostupná.

  Ve Francii panují obavy z narušení plynulosti poskytování zdravotnických služeb

  V jedné nemocnici v Nice v jižní Francii bylo například suspendováno téměř 450 pracovníků, což vyvolalo protesty.

  Nemocnice ve městě Montélimar zase potvrdila, že již začala rušit operace, které nejsou naléhavé. Důvodem je nedostatek očkovaných anesteziologů, informovala agentura AFP.

  Véran nicméně ve čtvrtek pro RTL řekl, že „kontinuita péče a její standardní kvalita byly včera zajištěny ve všech nemocnicích a zdravotně-sociálních zařízeních“. U některých služeb, jako je magnetická rezonance, došlo k několikahodinovým výpadkům.

  Téměř 90 procent všech dospělých ve Francii dostalo alespoň jednu dávku vakcíny proti covidu-19. Země také začala očkovat děti od 12 let. Zároveň umožnila očkování třetí dávkou seniorům a osobám se sníženou imunitou.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  Ukrajina hlásí rekordní počet obětí covidu-19

  Ukrajina hlásí rekordní počet obětí covidu za den. Plně očkováno je 17 procent obyvatel

  Ukrajinský ministr zdravotnictví na občany znovu apeloval, aby se nechali naočkovat proti covidu-19. V úterý země zaznamenala rekordních 734 úmrtí v souvislosti s onemocněním za den, přičemž počet hospitalizací vzrostl ve srovnání s předchozím týdnem o více než pětinu.
  Demonstrant v Chartúmu mává vlajkou

  Při protestech proti vojenskému převratu v Súdánu přišlo o život nejméně sedm lidí

  Súdánská armáda v pondělí převzala moc od přechodné vlády, přičemž premiéra Abdalláha Hamduka vojáci odvezli na neznámé místo. Podle tamního ministerstva zdravotnictví během následných protestů bylo při střetech mezi vojáky a demonstranty zastřeleno sedm lidí a 140 dalších utrpělo zranění.
  německá teroristka odsouzena jennifer wenisch

  Německá islamistka dostala deset let za usmrcení dítěte

  Německá muslimská konvertitka, která se v Iráku přidala k ISIS, byla v Mnichově uvězněna na 10 let za vraždu jezídské dívky, kterou si s manželem koupili jako otrokyni.
  povinné očkování zdravotníků

  Velká Británie zvažuje povinné očkování pro všechny zdravotníky

  Britský ministr zdravotnictví Sajid Javid se kloní k zavedení povinného očkování proti covidu pro všechny zdravotníky. Covidová čísla se v Británii zvyšují i přes osmdesátiprocentní proočkovanost, opatření by se tak mělo podle ministra týkat všech zaměstnanců Národní zdravotní služby (NHS).
  Richard Ratcliffe

  Podruhé drží hladovku. Snaží se osvobodit manželku z íránského vězení

  Britsko-íránská humanitární pracovnice Nazanin Zaghari-Ratcliffe byla podruhé za sebou uvězněna v Íránu. Před více než týdnem ji íránský odvolací soud potvrdil roční trest odnětí svobody. Její manžel tak na protest drží druhou hladovku.
  Puč v Súdánu

  Puč v Súdánu: Vojáci zadrželi premiéra a několik členů kabinetu, dochází k výpadkům internetu

  Armádní síly v Súdánu v pondělí zadržely premiéra Abdalláha Hamduka, kterého převezly na neznámé místo, dále většinu členů vlády a řadu dalších vysoce postavených politiků a úředníků. Tamní ministerstvo informací tyto kroky označilo za vojenský převrat.
  Reklama
  Reklama
  Reklama