1 C
Czech
Úterý 16. prosince 2025
EkonomikaEU a Čína na sklonku roku odsouhlasily investiční dohodu, jednání trvala 7...

EU a Čína na sklonku roku odsouhlasily investiční dohodu, jednání trvala 7 let

Evropská unie a Čína ve středu dospěly k investiční dohodě, která evropským společnostem umožní lepší přístup na čínské trhy a pomůže napravit to, co Evropa považuje za nevyvážené ekonomické vztahy. Informovala o tom agentura Reuters a stanice CNN.

Cesta k dohodě trvala téměř sedm let a je pravděpodobné, že potrvá nejméně další rok, než vstoupí v platnost. Stává se součástí nového vztahu s Čínou, kterou EU považuje za partnera, ale i rivala.

Evropské firmy tak v Číně získají povolení působit v oblasti elektromobilů, telekomunikačních cloudových služeb nebo v letecké a námořní dopravě.

Některé požadavky na fungování v rámci společného podniku s čínským partnerem odpadnou v případě automobilového průmyslu, řady finančních služeb, soukromých nemocnic, reklamy, nemovitostí a environmentálních služeb jako kanalizace.

Z dohody by mohly profitovat společnosti Daimler, BMW, Peugeot, Allianz nebo Siemens, všechny s významným zastoupením v Číně.

Čína zakáže nucený převod technologií od zahraničních společností. Zároveň se zavázala, že v případě dotací bude transparentnější a zabrání diskriminaci zahraničních investorů ve státních podnicích.

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová označila dohodu za důležitý mezník ve vztazích EU s Čínou. Ve středu na Twitteru napsala, že dohoda „bude obhajovat naše zájmy a prosazovat naše základní hodnoty“.

Evropě přináší určitý stupeň parity se Spojenými státy, které s Čínou uzavřely obchodní dohodu „Fáze I“. Podle Reuters bezpochyby sehraje klíčovou roli v budoucích transatlantických jednáních.

„Administrativa Bidena a Harrisové se těší na konzultace s EU ohledně koordinovaného přístupu k nekalým ekonomickým praktikám Číny a dalším důležitým výzvám,“ uvedl úředník týmu nově zvoleného prezidenta Joe Bidena.

Dohoda zahrnuje závazky týkající se změny klimatu a pracovních práv, včetně nucené práce. Závazky jsou vzájemné, ale trh EU je již nyní mnohem otevřenější.

Ke schválení dohody vede ještě dlouhá cesta

Dohoda přišla pouhý den poté, co EU kritizovala Čínu za uvěznění novinářky, která informovala o propuknutí pandemie ve Wu-chanu.

Obvinění z nucené práce v západním regionu Sin-ťiang, kde jsou podle lidskoprávních organizací až 2 miliony členů převážně muslimských menšinových skupin zadržovány v „převýchovných“ táborech, mohou schválení dohody Evropským parlamentem také významně zkomplikovat, uvedl zpravodajský web CNN.

Reklama

Doporučujeme

Syn Roba Reinera je ve vazbě pro podezření z vraždy rodičů

Syn legendárního režiséra Roba Reinera a producentky Michele Singer Reiner byl zatčen poté, co byli jeho rodiče nalezeni mrtví ve svém domě v Los Angeles ve čtvrti Brentwood. Policie Nicka Reinera vede jako podezřelého z jejich vraždy a případ dál vyšetřuje.

Cliff Richard po léčbě rakoviny apeluje na muže: Nečekejte, jděte na vyšetření

Cliff Richard, jedna z největších ikon britské popové scény, poprvé otevřeně promluvil o roční léčbě rakoviny prostaty. Nemoc u něj lékaři zachytili včas a zpěvák dnes zdůrazňuje, jak zásadní může být jedno vyšetření. Varuje, že muži prevenci stále podceňují, a žádá změny, které by mohly zachránit tisíce životů.

KOMENTÁŘ: Investoři se poperou o akcie SpaceX. Tito hráči už ale svůj podíl mají

OpenAI, Anthropic, Revolut a teď SpaceX. Všechny tyto společnosti uvažují o vstupu na burzu a vesmírná mašina Elona Muska chce být tou nejhodnotnější. SpaceX míří na ocenění 1,5 bilionu dolarů. Kdo všechno si firmu „zaháčkoval“ předem?

Jednou z obětí útoku v Sydney je Slovenka, úřady zveřejnily jména útočníků

Jedna z obětí nedělního útoku na účastníky oslav židovského svátku chanuka na pláži Bondi Beach v Sydney je Slovenka, uvedl dnes slovenský prezident Peter Pellegrini. O smrti v Austrálii žijící ženy již předtím informovala exprezidentka Zuzana Čaputová, která dotyčnou označila za blízkou rodinnou přítelkyni. Mezi dalšími čtrnácti oběťmi, jejichž památku přicházejí na místo masakru uctít obyvatelé Sydney, jsou mimo jiné rabín či desetiletá dívka. Australské úřady mezitím zveřejnily jména obou útočníků.

Ruský soud zakázal Pussy Riot jako extremistickou organizaci

Moskevský soud dnes označil skupinu Pussy Riot za extremistickou organizaci a zakázal její činnost na území Ruska, informovala dnes ruská média. Za spolupráci s organizacemi, které úřady zakázaly jako extremistické, hrozí v Rusku vězení. Jedna ze zakládajících členek skupiny Naděžda Tolokonnikovová míní, že cílem soudního rozhodnutí je vymazat Pussy Riot z ruského povědomí.

Krize už není jen teoretická. Američané mohou přijít o klíčový zdroj vody

Řeka Colorado zásobuje sedm západních států USA. Její hladina je přitom kvůli suchu tak nízká, že ji lze na některých místech snadno přebrodit. V nedávném videu to demonstroval Ryan Deters, který varoval, že místní komunity jsou zcela závislé na nedaleké přehradě.

Čína uvalila sankce na bývalého náčelníka japonského generálního štábu

Čína na své sankční seznamy zařadila bývalého japonského náčelníka generálního štábu a současného politického poradce tchajwanské vlády Šigerua Iwasakiho. Informovaly o tom dnes agentury Reuters a Kjódó. Situace mezi Tokiem a Pekingem je napjatá kvůli listopadovým výrokům japonské premiérky Sanae Takaičiové o Tchaj-wanu, který si Čína dlouhodobě nárokuje.

ANALÝZA: Rusko sice může mít kapacity k další válce, vítězství mu to však nezaručí

Většina odhadů zmiňuje jako rizikové roky 2028 a 2029. Koncem desetiletí by skutečně mohlo Rusko konfrontovat Severoatlantickou alianci (NATO). My samozřejmě nemůžeme vědět, zda opravdu zaútočí. Jde pouze o odhady, založené na ruských aktivitách. Roli v tom také hraje řada proměnných. Přímá hrozba ozbrojeného střetu je aktuálně nízká, v budoucnu ale není zanedbatelná.

Kallas: EU dodala Ukrajině slíbené dva miliony kusů dělostřelecké munice

Evropská unie letos dodala na Ukrajinu dva miliony kusů dělostřelecké munice, které přislíbila, uvedla v Bruselu šéfka unijní diplomacie Kaja Kallas. Na dnešním jednání unijních ministrů zahraničí se bude podle ní rozhodovat o dalších sankcích proti takzvané ruské stínové flotile, na seznam by mělo přibýt dalších 40 lodí. Plavidla, která jsou její součástí, Moskva používá k obcházení sankcí týkajících se exportu ruské ropy.

Ruská armáda sestřelila 20 dronů mířících na Moskvu, hlásí úřady

Ruská protivzdušná obrana v noci na dnešek a dnes ráno zneškodnila 20 dronů mířících na Moskvu, informoval moskevský starosta Sergej Sobjanin podle ruskojazyčného servisu BBC. O sestřelení nepřátelských bezpilotních letounů informovaly úřady i v jiných částech Ruska. Ukrajina, která se skoro čtyři roky brání ruské invazi, se k těmto útokům zatím nevyjádřila. Její letectvo informovalo o sestřelení více než 130 ruských dronů.

Trumpův kandidát na guvernéra Fedu Hassett: Diktovat noty si od Bílého domu nenechám

Kevin Hassett, šéf Národní ekonomické rady a kandidát na příštího guvernéra americké centrální banky, v pořadu CBS upozornil, že pokud bude zvolen, zváží návrhy prezidenta Donalda Trumpa, ale Federální rezervní systém (Fed) si svou nezávislost zachová.

Austrálie po teroristickém útoku v Sydney tvrdě zakročí proti střelným zbraním

Austrálie má už teď jedny z nejpřísnějších zákonů o střelných zbraních na světě, ale nedělní masová střelba na pláži Bondi Beach ukázala, že ani tak nemusí stačit, aby zabránily krveprolití. Australský premiér Anthony Albanese novinářům sdělil, že zpřísnění zákonů projedná se svým kabinetem. Počet obětí teroristického útoku v Sydney vzrostl na nejméně 15.

Režisér a herec Rob Reiner a jeho manželka byli nalezeni mrtví

Hollywood zasáhla zpráva o smrti Roba Reinera a jeho manželky Michele Singer Reiner. Policie případ vyšetřuje jako podezření na vraždu. Detektivové zatím nezveřejnili, kdo incident nahlásil, ani jak přesně k úmrtí došlo.

Deset let od Pařížské dohody. Jak se změnilo klima i světové závazky

Je to deset let od chvíle, kdy téměř všechny státy světa poprvé přislíbily společný postup proti klimatické krizi. Pařížská dohoda nastavila ambiciózní cíl udržet oteplování pod hranicí 1,5 stupně. Realita je však složitější. Teplota roste rychleji, než se čekalo, emise neklesají dostatečně a svět stojí před zásadní dekádou, která rozhodne o podobě budoucího klimatu.

Žena z Belgie před dvěma lety zmizela beze stopy v Tasmánii. Nyní se našel její telefon

Policie v australské Tasmánii v neděli oznámila, že nalezla mobilní telefon Belgičanky Celine Cremer, která zmizela před více než dvěma lety v odlehlé divočině na jihu ostrova. Policisté se tak připojí k soukromému pátrání po zmizelé. Telefon se našel v oblasti, která už byla v minulosti opakovaně prohledávána.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama