Více
  9.3 C
  Czech
  Pondělí, 3 října, 2022

  Přinášela reportáže z Wu-chanu, čekají ji čtyři roky ve vězení

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Čínský soud v pondělí vynesl rozsudek čtyřletého vězení pro novinářku, která podávala zprávy z centra města Wu-chan během vrcholu pandemie. Její právník uvedl, že k jejímu zadržení došlo z důvodu „vyvolávání sporů a problémů“. Informovala o tom agentura Reuters.

  Sedmatřicetiletá Zhang Zhan je mezi hrstkou lidí, jejichž zprávy z nemocnic a prázdných ulic vykreslovaly strašlivější obraz pandemie než byl oficiální příběh Číny.

  Novinářka přijela do Wu-chanu 1. února ze svého domova v Šanghaji. Z místa natáčela krátké videoklipy na Youtube. Ty zahrnují rozhovory s obyvateli, komentáře a záběry z krematoria, vlakových stanic, nemocnic a virologického ústavu. Zadržena byla již před sedmi měsíci, v polovině května.

  „Nerozumím tomu. Jediné, co udělala je, že řekla pár pravdivých slov, a za to dostala čtyři roky,“ řekla Shao Wenxia, ​​její matka, která se soudu zúčastnila se svým manželem.

  Její právník řekl agentuře Reuters, že se pravděpodobně odvolají. „Zhang věří, že je pronásledována za uplatňování svobody projevu,“ uvedl před soudem.

  Vše se konalo před soudem v Pudongu, čtvrti Šanghaje, kde policie zavedla přísnou ostrahu. Kritici tvrdí, že Čína konání soudu naplánovala během svátků na západě záměrně, aby se minimalizovala pozornost a kontrola.

  Rada pro lidská práva (OSN) vyzvala na Twitteru k propuštění novinářky a trest odnětí svobody odsoudila.

  „Upozornili jsme na její případ úřady v průběhu roku 2020 jako příklad nadměrného omezování svobody projevu spojeného s #COVID19 a nadále požadujeme její propuštění,“ uvedlo.

  Dle soudních dokumentů, které viděla agentura Reuters, zahájila Zhang na konci června hladovku. Její právníci řekli, že byla ovšem násilně nakrmena. V prosinci trpěla bolestmi hlavy, závratěmi, bolestmi žaludku a nízkým krevním tlakem.

  Zhang ovšem není jediná, někteří novináři dokonce bez vysvětlení zmizeli – Fang Bin, Chen Qiushi a Li Zehua. Li se objevil znovu v dubnu ve videu na YouTube, kde řekl, že byl násilně v karanténě. Chen byl sice dle svého přítele propuštěn, ale je pod dohledem a veřejně nemluví, a o Fangovi nejsou žádné zprávy.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS