Více
  9.3 C
  Czech
  Pondělí, 3 října, 2022

  Eric Clapton odmítá hrát v halách, které po návštěvnících vyžadují očkování

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Ikonický zpěvák a kytarista Eric Clapton prohlásil, že nebude hrát v sálech, které budou po návštěvnících vyžadovat plné očkování proti covidu. Zřejmě tak úplně vynechá koncerty v rodné Británii, kde je právě takové opatření v platnosti.

  Ve světle prohlášení pana premiéra bych také rád něco uvedl. Nebudu hrát nikde, kde bude diskriminované publikum,“ prohlásil Clapton, který by měl v červnu příštího roku vystoupit i v Praze. V ČR zatím platí na hromadných akcích nutnost mít buď ukončené očkování nebo negativní test, nebo aspoň osvědčení o prodělané nemoci.

  Britský premiér Boris Johnson oznámil, že od září bude v Británii platit povinnost mít ukončené očkování pro vstup do klubů a koncertních sálů. „Pokud nebudou mít možnost navštívit koncert úplně všichni lidé, vyhrazuji si právo koncert zrušit,“ napsal Clapton.

  Šestasedmdesátiletý Clapton se nechal v květnu naočkovat vakcínou AstraZeneca a měl podle svých slov závažné vedlejší účinky. Vyjádřil se, že jej „propaganda“ donutila se naočkovat. „Trpím periferální neuropatií a k jehle jsem se neměl ani přiblížit,“ uvedl. Také řekl, že příznaky po očkování byly tak strašné, že měl strach, že už nikdy nebude moci hrát.

  Píseň proti rouškám

  Eric Clapton se proti opatřením, lockdownům a očkování vyjadřuje prakticky po celou dobu pandemie, připomněl server BBC. Podepsal například tzv. Barringtonskou deklaraci, v níž se mnoho lékařů vyslovilo proti plošným protiepidemickým restrikcím. Loni v prosinci hostoval na skladbě irského písničkáře Vana Morrisona „Stand And Deliver“, která je proti lockdownům a rouškám.

  Van Morrison je též známým odpůrcem vakcinace, stejně jako britsko-srílanská zpěvačka MIA, která prohlásila, že by raději zemřela, než by se nechala naočkovat. Později své prohlášení zmírnila. „Nejsem proti vakcínám jako takovým, ale jsem proti firmám, kterým jde víc o profit, než o lidi,“ řekla.

  V Británii má Clapton vystoupit v květnu v proslulém koncertním sále Royal Albert Hall. Má také naplánováno osm koncertů ve Spojených státech, kde většinou potvrzení o očkování nevyžadují.

  Po covidové vakcíně mohou nastat vedlejší účinky, včetně těch vážných. Je jich ale velmi málo. Očkovací látka AstraZeneca může v ojedinělých případech způsobit krevní sraženinu, kdežto mRNA vakcíny od společností Pfizer a Moderna bývají spojovány se záněty srdce. Odborníci ale zdůrazňují, že benefity očkování jsou mnohem vyšší než rizika.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS