Reklama

EMA: Vzácné krevní sraženiny mohou souviset s AstraZenecou. Británie mladším 30 let nabídne alternativu

Reklama

NEJČTENĚJŠÍ

Evropský regulátor pro léčiva našel možnou souvislost mezi vakcínou proti covidu-19 od společnosti AstraZeneca a vzácnými problémy se srážlivostí krve u dospělých, kterým očkovací látka byla podána. Ve středu o tom podle Reuters informoval úřad na základě všech dostupných důkazů. V návaznosti na zjištění Spojené království lidem do 30 let nabídne alternativní vakcínu, bude-li k dispozici.

„Jedním možným vysvětlením kombinace krevních sraženin a nízkého (počtu) krevních destiček je imunitní odpověď, která vede k podobnému stavu, jaký se někdy vyskytuje u pacientů léčených heparinem,“ uvedla Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA).

Podle regulačního úřadu EU by měly být neobvyklé krevní sraženiny uvedeny jako velmi vzácný vedlejší účinek vakcíny od AstraZenecy, informovala stanice BBC.

Po studii zabývající se 86 takovými případy v EU dospěla Evropská agentura pro léčivé přípravky k závěru, že přínosy vakcíny převažují nad rizikem.

Evropský regulační úřad pro léčivé přípravky dosud obdržel zprávy o 169 případech vzácných sraženin v mozku u lidí, kteří dostali vakcínu od AstraZenecy. Dosud bylo přitom v Evropském hospodářském prostoru podáno 34 milionů dávek této očkovací látky, řekla Sabine Straus, předsedkyně bezpečnostního výboru lékové agentury.

Jednoznačná příčinná souvislost se dosud nepotvrdila. Většina případů se sice týkala žen mladších 60 let, ale vyskytly se také u mužů.

Na tiskové konferenci výkonná ředitelka Evropské lékové agentury Emer Cooke uvedla, že výskyt kombinace krevních sraženin a nízkého počtu krevních destiček je velmi vzácný, ale byl pozorován u „všech věkových skupin a u mužů a žen“. Podle jejích slov neexistují žádné dostupné důkazy o „konkrétních rizikových faktorech jako je věk, pohlaví nebo předchozí poruchy srážlivosti“.

 „Tato vakcína se ukázala jako vysoce účinná. Předchází závažnému průběhu onemocnění, hospitalizaci a zachraňuje životy,“ dodala Cooke.

Spojené království v reakci na zjištění „upravuje kurz“

Zdravým dospělým do 30 let by ve Spojeném království měla být nabídnuta alternativní vakcína k přípravku od AstraZenecy, pokud je v jejich oblasti k dispozici a pokud jim nehrozí vysoké riziko v souvislosti s covidem-19. Důvodem jsou obavy ze vzácných krevních sraženin, uvedl podle deníku The Guardian britský vládní poradní orgán pro očkování.

Náměstek vedoucího lékaře pro Anglii profesor Jonathan Van-Tam tento krok označil za „korekci kurzu“. Podle něj by neměl mít žádný nebo zanedbatelný dopad na časovou osu vakcinačního programu ve Velké Británii.

Sledujte nás na sítích

Napište svůj komentář

Napište komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Reklama
Reklama
Reklama