Více
  7.6 C
  Czech
  Středa, 27 října, 2021

  Dohoda o globální minimální dani pro nadnárodní korporace je na světě. Sazba bude 15 procent

  Reklama

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Skupina 136 zemí stanovila minimální globální daňovou sazbu pro nadnárodní společnosti ve výši 15 procent. Státy se tak firmám v přelomové dohodě, která si klade za cíl narovnat podmínky na celosvětové úrovni, snaží zkomplikovat jejich snahu vyhnout se vyššímu zdanění v místě podnikání. V pátek o tom podle agentury Reuters a serveru BBC informovala Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD).

  Cílem dohody je ukončit čtyři desetiletí trvající boj o co nejnižší sazbu mezi zeměmi, které se snažily přilákat investice a podpořit vznik pracovních míst nízkou mírou zdanění nadnárodních společností. To globálním korporacím v podstatě umožňovalo vybrat si zemi právě podle výše daňové sazby.

  Jednání probíhala čtyři roky. Ačkoli rostoucí náklady související s pandemií covidu-19 daly stranám v posledních měsících další impulz, k dohodě dospěly až poté, kdy ze svých pozic ustoupilo Irsko, Estonsko a Maďarsko.

  Dohodnutá 15procentní spodní hranice je hluboko pod sazbou daně z příjmu právnických osob, která se v industrializovaných zemích pohybuje v průměru kolem 23,5 procenta.

  Ze 140 zúčastněných zemí podpořilo dohodu 136, přičemž Keňa, Nigérie, Pákistán a Srí Lanka se prozatím hlasování zdržely. Dohoda podle OECD, která rozhovory vede, pokryje 90 procent globální ekonomiky.

  „Historické zavedení silné globální minimální daně konečně vyrovná podmínky pro americké pracující a daňové poplatníky, spolu se zbytkem světa,“ uvedl americký prezident Joe Biden v prohlášení.

  Dohoda by měla velkým firmám zamezit ve vykazování zisků v zemích s nízkou mírou zdanění bez ohledu na to, kde jsou jejich klienti. Jde o problém, který se stal ještě naléhavějším s růstem takzvaných technologických gigantů, kteří mohou snadno podnikat za hranicemi.

  Minimální sazba daně pro právnické osoby by měla platit od roku 2023. Státy budou mít také větší prostor pro zdanění nadnárodních společností působících na jejich území i v případě, že tam nebudou fyzicky přítomny.

  Většina zemí dohodu vítá, nadšení však brzdí kritici

  „Učinili jsme další důležitý krok směrem k větší daňové spravedlnosti,“ uvedl německý ministr financí Olaf Scholz v prohlášení zaslaném e-mailem agentuře Reuters.

  „Nyní máme jasnou cestu ke spravedlivějšímu daňovému systému, kde velcí globální hráči platí spravedlivý podíl, ať podnikají kdekoli,“ řekl jeho britský protějšek Rishi Sunak.

  Švýcarské ministerstvo financí v prohlášení požadovalo, aby byly zohledněny zájmy malých ekonomik. Zároveň konstatovalo, že termín zavedení do roku 2023 je nemožný.

  Polsko, které má obavy z dopadu na zahraniční investory, zase uvedlo, že bude na dohodě dále pracovat.

  Podle některých kritiků je 15procentní sazba příliš nízká a firmy pravidla obejdou, připomněl server BBC.

  OECD uvedla, že dohoda by na daních mohla přinést 150 miliard dolarů (téměř 3,3 bilionu korun) ročně navíc. Jednalo by se tak o nový impulz pro ekonomiky zotavující se z dopadů šíření covidu. Organizace však zároveň dodala, že se nesnaží daňovou konkurenci mezi zeměmi eliminovat, ale pouze omezit.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  Facebook

  Za třetí čtvrtletí vydělal Facebook 9 miliard dolarů. Tlak na něj ale i nadále sílí

  Společnost Facebook oznámila příjmy za poslední čtvrtletí. Výdělek 9 miliard dolarů je vyšší, než analytici odhadovali. A to přes to, že firma čelí striktnějšímu iOS systému na zařízeních značky Apple. Vyrovnává se také s celosvětovým tlakem usilujícím o její větší zodpovědnost. Podnítila ho především bývalá zaměstnankyně Facebooku Frances Haugen.
  Snímek Duna překonal očekávání

  Snímek Duna překonal očekávání. Pro Warner Bros. se jedná o největší úspěch roku

  Premiéra snímku Duna byla úspěšná. V amerických kinech vydělal film přes víkend 40,1 milionů dolarů, což je o 10 milionů více než odhadovali jeho tvůrci. Globální výdělek pak prozatím činí okolo 220 milionů dolarů. Pro společnost Warner Bros. se tak Duna stala nejúspěšnějším dílem roku.
  Panenka Barbie

  Růst cen kvůli zvýšení nákladů nezasáhl poptávku, říká výrobce Barbie Mattel

  Ikonické panenky Barbie i například autíčka Hot Wheels stále patří mezi oblíbené hračky dětí. Navzdory vyšším cenám se dle výrobce Mattel poptávka nesnížila. Tržby za třetí čtvrtletí vzrostly o 8 %.
  Velká Británie schválila obchodní dohodu s Novým Zélandem

  Velká Británie schválila obchodní dohodu s Novým Zélandem

  Po 16 měsících ve čtvrtek britský premiér Boris Johnson s novozélandskou premiérkou Jacindou Ardern dospěli k obchodní dohodě. Podle Johnsona má farmářům zlevnit dovoz a otevřít odborníkům nový pracovní trh. Ti však jeho rozhodnutí kritizují s tím, že nová dohoda růst Británie nijak nepodpoří. Naopak by podle nich mohla snížit tamní standard zboží.
  Facebook plánuje změnit své jméno

  Facebook plánuje změnit své jméno. Mělo by více odrážet budoucí plány

  Společnost Facebook se odklání od sociálních sítí a míří za vývojem virtuální reality. Změnu by proto chtěla zdůraznit také úpravou svého jména. Nové pojmenování by mělo vedení odhalit příští týden, zatím odmítá na spekulace reagovat. Firma se chce změnou nejspíše odříznout od vlny kritiky a tlaku amerických úřadů.
  Pinterest

  PayPal chce koupit Pinterest, za sociální síť nabízí 45 miliard dolarů

  Zdroje agentury Reuters i agentury Bloomberg obeznámené s touto záležitostí uvedly, že společnost PayPal Holdings nabídla koupi sociální sítě Pinterest, a to za cenu 45 miliard dolarů. V budoucnu by mohlo dojít v elektronickém obchodování k více vazbám mezi finančními technologiemi a sociálními médii.
  Reklama
  Reklama
  Reklama