Více
  15.5 C
  Czech
  Středa, 10 srpna, 2022

  Disney bude hradit zaměstnankyním cesty, budou-li muset cestovat kvůli potratu

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Společnost Walt Disney se připojí k firmám, jež uhradí svým zaměstnankyním cesty v souvislosti s plánováním rodiny. Společnost to oznámila v reakci na dnešní rozhodnutí amerického nejvyššího soudu, který zrušil právo na potrat, jež platilo v celých USA.

  Verdikt znamená, že o legislativě kolem potratů budou rozhodovat jednotlivé americké státy. Přitom se očekává, že zhruba 20 jich potraty zakáže, takže tamní ženy budou muset za potraty vyjíždět jinam. Pro některé to může být finančně příliš nákladné.

  Mluvčí společnosti Walt Disney řekl, že firma svým zaměstnankyním cesty spojené s tímto rozhodnutím uhradí.

  Už v květnu uniklo do médií předběžné rozhodnutí, které naznačovalo, jak soud nakonec rozhodne. A hned v květnu některé podniky ohlásily, že budou chránit právo svých zaměstnankyň zajistit si potrat. Jde o například o firmy Starbucks, Tesla, Yelp, Airbnb, Neflix, JPMorgan Chase, Levi Strauss nebo Reddit.

  Spoluzakladatel firmy Yelp Jeremy Stoppelman označil dnešní soudní verdikt za ohrožení rovnoprávnosti lidí na pracovišti. „Podnikatelé musejí společně podpořit zdraví a bezpečnost svých zaměstnankyň a vyslovit se proti vlně zákazů potratů, která se v důsledku tohoto rozhodnutí dá do pohybu,“ řekl.

  Mluvčí Disney řekl, že podnikové výhody zahrnou náklady zaměstnankyň, které budou muset v důsledku soudního verdiktu vycestovat do jiného státu. Disney zaměstnává v rezortu na Floridě 80.000 lidí. Floridský guvernér Ron DeSantis už podepsal zákon, který potraty po 15. týdnu těhotenství zakazuje.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS