Více
  -1.2 C
  Czech
  Sobota, 4 prosince, 2021

  Spojení tréninku kettlebell a jógy

  Reklama

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Představte si tradiční sekvenci vinyasy, při které je využíván ruský silový trénink s koulí z litinové oceli. Zní to šíleně? Ale vůbec ne!

  Milovníci cvičení kombinují různé druhy tréninku, aby zahnali nudu. Zároveň hledají způsoby, jak ještě lépe zlepšit svou kondici. Jednou z kombinací, která si rychle získává popularitu, je kettlebell jóga. Jak spojit kettlebell a jógu?

  I když se to může zdát jako nepravděpodobné spárování, tyto dva postupy mají několik klíčových vlastností a společných výhod. Trénink v jedné modalitě může zvýšit váš výkon v druhé. Kombinace obou postupů může pomoci zvýšit flexibilitu, sílu a stabilitu v kratším čase.

  Trénink kettlebell

  Kettlebells jsou litinová kulatá závaží s pevným držadlem. Připomínají dělovou kouli a pocházejí z ruské armády. Používali je ruští siloví sportovci po celé 19. století. Na počátku roku 2000 se staly populární v tělocvičnách po celém světě.

  Tato závaží existuje v různých velikostech a hmotnostech, ale klíčovým rysem je, že jejich hmotnost není rozložena rovnoměrně jako u tradiční činky. Právě díky tomu se používá pro tréninkové pohyby ve stylu „houpání“.

  Výhody

  Několik studií prokázalo pozitivní hormonální změny (změny v sérovém testosteronu, růstovém hormonu a kortizolu) vlivem tréninku s kettlebells. Zároveň došlo ke zlepšení koordinace, hbitosti, síly a stability jádra.

  Typický tréninkový režim

  Základní cvičení s kettlebellem může trvat od 20 minut do hodiny. V závislosti na vaší kondici můžete zvednout závaží různé hmotnosti. Typická rutina může zahrnovat pohyby jako je švih, tah, houpání a další. Někteří lidé začleňují kettlebell do svého běžného tréninku vzpírání.

  Jóga

  Jóga je pohybová praxe, která spojuje mysl, tělo a ducha. Cvičení jógy existuje již po staletí a má mnoho typů. Většina jógových praktik zahrnuje pránájámu (dechová cvičení), meditaci a ásany (pozice). Mezi různé druhy jógy patří Hatha, Iyengar, Bikram a Kundalini.

  Výhody

  Zdravotní přínosy jógy jsou široce zdokumentovány. Patří mezi ně:

  • snížení stresu
  • lepší spánek
  • zlepšení rovnováhy
  • úleva od bolesti zad nebo šíje
  • snížení symptomů menopauzy
  • lepší zvládání úzkosti nebo depresivních symptomů spojených s obtížnými životními situacemi

  Některým lidem může také pomoci přestat kouřit, zhubnout nebo zvládat chronická onemocnění.

  Typický tréninkový režim

  Ti, kteří cvičí jógu, obvykle cvičí pravidelně doma, nebo absolvují alespoň 2 až 3 lekce ve studiu týdně.

  Jak cvičit kettlebell jógu

  Spojení kettlebell a jógy může tvořit velmi komplexní fitness systém. Existuje několik sdílených principů těchto dvou cvičení, které zvyšují váš výkon:

  Přítomnost mysli. Jóga zdůrazňuje, abyste věnovali pozornost tomu, jak se vaše tělo, dech a mysl cítí v každém okamžiku cvičení. Trénink kettlebell funguje prostřednictvím několika pohybových rovin při vysokých rychlostech, což vyžaduje koncentraci.

  Držení těla. Jóga učí o zarovnání vašeho těla a pevném jádru. Při cvičení s kettlebells platí to samé.

  Dýchání. Při cvičení jógy i kettlebell je dech koordinován s každým pohybem a na dýchání je kladen velký důraz.

  Konečným výsledkem této kombinace je v podstatě silový trénink jógy. Což samozřejmě nemusí vyhovovat každému. Pokud ve vaší oblasti nejsou k dispozici žádné lekce, zkuste přidat do svého cvičení jógy kettlebell sami. Rozhodně byste ale měli před tím navštívit lekce kettlebellu jako takového, abyste předešli zraněním. A začněte s lehkými váhami. Střídejte sekvence jógy s například 10 minutami silového cvičení, potom se vraťte k józe. Ve střídání pokračujte až jednu hodinu.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  Óm

  Óm v józe a meditaci

  Óm je velmi jednoduchý zvuk se složitým významem. Je to celý vesmír srostlý do jediného slova, které představuje spojení mysli, těla a ducha. Je samotným srdcem jógy.
  Pozice hory

  Jak praktikovat pozici hory (Tadasana)

  Pozice hory (Tadasana) je první a základní z pozic vestoje. Budete ji často používat k přípravě na jiné ásany, ale lze ji provádět i samostatně, aby vám pomohla zlepšit držení těla.
  jógové pozice

  Jógové pozice, které byste měli praktikovat každý den – část 2

  10 až 15 minut procvičování těchto pozic každý den zlepší vaši jógovou praxi. Postupem času uvidíte pozitivní efekt, který má důsledné provádění těchto strečinků na vaše delší tréninky.
  Jóga

  Jóga může zmírnit pracovní stres

  Nový výzkum naznačuje, že zaměření jógy na dech a pohyb by mohlo být klíčem k úlevě od stresu. Další studie zjistila, že jóga může být také prospěšná pro spánek a zdravé stravování.
  Jógové pozice

  Jógové pozice, které byste měli praktikovat každý den – část 1

  Některé dny prostě není možné věnovat celou hodinu józe. Ale většina dní umožní tuto 10 až 15minutovou sekvenci, která protáhne záda, hamstringy a boky.

  Jak provést předklon vsedě (Paschimottanasana)

  Předklon vsedě je klasická póza z Hatha jógy. Poskytuje dobré protažení celé zadní části těla, od lýtek přes hamstringy (zadní strana stehen) až po páteř.
  Reklama
  Reklama
  Reklama