Protext ČTKDesítky tisíc manželů Kordysových jedním tahem pera. Kratomu hrozí zákaz, lidé se...

Desítky tisíc manželů Kordysových jedním tahem pera. Kratomu hrozí zákaz, lidé se za něj postavili.

Praha 13. února 2023 (PROTEXT) – Právní regulace je téměř hotova, jakožto i prodejní kodex Česko-Slovenské Asociace za Kratom (ČSAK). Přesto vládní představitelé uvažují, že v nejbližších dnech postaví kratom mimo zákon. Postavením kratomu do ilegality by však vnikly nesmírné škody a problémy. Regulaci přitom kromě odborné veřejnosti požadují i lidé. Dokládá to přes pět tisíc podpisů pod peticí za záchranu kratomu, kterou koncem minulého týdne vytvořila ČSAK.

„Kratom mi velice pomohl se zvládáním bolesti. Díky kratomu jsem skončil s tvrdými drogami. Trpěl jsem na časté panické ataky, které po užívání kratomu zmizely. Kratom mi pomáhá s chronickou nespavostí.“ To je jeden z mnoha komentářů, které se objevily pod peticí za záchranu kratomu, kterou Česko-Slovenská Asociace za Kratom vytvořila koncem minulého týdne.

ČSAK petici sepsala jako reakci na informaci, že vládní představitelé budou v následujících dnech rozhodovat o osudu kratomu v České republice. Petice jen za víkend nasbírala téměř pět tisíc podpisů. „Podle našich informací vláda ohledně kratomu minulý týden debatovala a vypadá to, že ve středu by mělo padnout finální rozhodnutí. Asociace se samozřejmě přiklání k možnosti adekvátní právní regulace. Jakákoli jiná varianta je v rozporu jak s míněním odborné veřejnosti, tak s racionálním uvažováním,“ uvedl mluvčí ČSAK Lukáš Pfeffer.

Narážel tak na skutečnost, že jediným argumentem pro uvedení kratomu do ilegality je absence právního rámce, do nějž by bylo možné látku zařadit. Argument je nicméně postaven na mylných informacích. Potřebná legislativa je totiž již téměř hotova. Takzvaný zákon o psychomodulačních látkách vytvořila pracovní skupina pod vedením doc. MUDr. Viktora Mravčíka z Národního ústavu duševního zdraví. „Legislativa o psychomodulačních látkách, do nichž kratom spadá, je z devětadevadesáti procent hotová. Brzy bude připravena k předložení poslanecké sněmovně. Zmíněný právní rámec by vyřešil problémy, které se v České republice s užíváním kratomu pojí. Mimo jiné by zákon zajistil, aby byl kratom dostupný pouze dospělým a v kvalitě, která odpovídá potravinářským standardům,“ sdělil pan docent Mravčík.

Regulace zevnitř

Pan docent Viktor Mravčík je jedním z mnoha odborníků, kteří se k cestě právní regulace přiklání. Dalšími výraznými jmény jsou například Národní protidrogový koordinátor Mgr. Jindřich Vobořil Pg.Dip. nebo Doc. Ing. Martin Kuchař Ph.D. z Ústavu chemie přírodních látek z Vysoké školy chemicko-technologické v Praze. Proti globálnímu zákazu látky se postavila i Světová zdravotnická organizace (WHO), podle níž je kratom látkou, kterou je třeba nadále zkoumat a sledovat, nikoli zakazovat. „Kratom není pro zdravotnický systém výrazným rizikem. Naopak disponuje vlastnostmi, které nemalému množství lidí pomáhají se zdravotními obtížemi. Vždy záleží na tom, jak jej konkrétní člověk užívá,“ řekl Kuchař v rozhovoru pro ČSAK.

V případě, že by Poslanecká sněmovna zákon o psychomodulačních látkách schválila, mohl by vejít v platnost v řádu měsíců. ČSAK proto do té doby vytvořila systém, jak trh regulovat zevnitř. Sestává z členství prodejců kratomu v takzvaném Sdružení prodejců, v němž se prodejci smluvně zavazují dodržovat kodex sdružení. „Součástí kodexu je mimo jiné zákaz prodeje kratomu v automatech nebo povinnost svůj produkt laboratorně testovat na přítomnost těžkých kovů a mikroorganismů. Cílem kodexu je maximální ochrana spotřebitele a regulace trhu zevnitř, než bude právní rámec v platnosti,“ vysvětlil mluvčí ČSAK Pfeffer.

Kodex je rovněž z devětadevadesáti procent hotový. ČSAK pouze řeší poslední detaily, přičemž je v těsném kontaktu s prodejci, kteří mají o vnitřní regulaci enormní zájem. Již nyní se do Sdružení přihlásily desítky prodejců včetně těch největších. „Samozřejmě je to potřeba. Kratom v České republice užívají desítky tisíc lidí. Nejde o žádné marginální odvětví několika nadšenců. Proto potřebujeme jasně daná pravidla, jak k látce přistupovat. Zákaz by vůbec nic nevyřešil, naopak by mnohem více problémů vytvořil,“ vyjádřil se spolumajitel eshopu Kratomia Marek Lončík.

Manželé Kordysovy

Podle průzkumu trhu kratom v České republice z různých důvodů užívá sto tisíc lidí, přičemž se v tuzemsku nachází stovky tun látky. ČSAK považuje uvedení kratomu do ilegality za velice neprozíravý krok, který by měl celou řadu neblahých následků. Například vznik obřího černého trhu a tím i úplnou ztrátu kontroly nad distribucí i kvalitou kratomu. Zákaz kratomu by také způsobil, že by se z desítek tisíc lidí ze dne na den stali zločinci.

Z ohlasů, které ČSAK shromažďuje, je totiž patrné, že lidé by vlastnictví látky riskovali i přes zákaz. „Mám vyhřezlou plotýnku, trpěl jsem na chronické migrény a po covidu i chronickou nespavostí. Tato kombinace mě vehnala do těžkých depresí. Kratom mi výrazně pomáhá s bolestmi zad, přičemž nespavost i migrény téměř vymizely. Také jsem se konečně dokopal k tomu, abych si našel terapeuta a začal svůj duševní stav řešit. Upřímně budu raději riskovat střet se zákonem, než se k všem těm problémům vrátit. Kratom má při správném užívání velký potenciál pomoci řadě lidí z těžké situace. Je nesmysl jej zakazovat,“ uvedl uživatel kratomu Pavel Brzobohatý.

V České republice by tak při zavedeném zákazu tahem pera vznikly deseti tisíce manželů Kordysových, jejichž jediným prohřeškem by byly zdravotní problémy duševního nebo fyzického rázu. ČSAK proto považuje případný zákaz za ve svých příčinách neopodstatněný a v důsledcích velmi nedomyšlený krok, který by sice ulehčil práci několika úředníkům, ale za to by výrazným způsobem snížil kvalitu života desítkám tisíc lidí v republice.

ČSAK je zároveň připravena resortu, který by kratom dostal na starost, nabídnout veškerou pomoc a součinnost. Ostatně svou činností, sepsáním prodejního kodexu a jeho uvedením v chod tak již činí. Asociace se v této věci již několikrát pokusila kontaktovat Ministerstvo zdravotnictví. Zatím však bez odezvy.

Doporučujeme

Hrdinu filmu Whalefall spolkne velryba. Kyslík mu vydrží hodinu

Austin Abrams se v novém survival thrilleru ocitne na místě, odkud zdánlivě není úniku. Při pátrání po ostatcích svého otce ho spolkne obrovský vorvaň. Potápěči zbývá jediná hodina kyslíku, během níž musí najít cestu ven.

CSG bude sedm let dodávat munice policejní sborům pěti skandinávských zemí

Zbrojařský a strojírenský holding Czechoslovak Group (CSG) podnikatele Michala Strnada bude po dobu sedmi let dodávat munice pro policejní sbory Finska, Dánska, Islandu, Norska a Švédska. Konkrétně dodá 35 milionů nábojů ráže Federal .223 Remington firma Federal ze společnosti The Kinetic Group, která patří pod CSG. Federal byla také vybrána jako dodavatel výcvikové munice ráže 5,56 milimetru. ČTK to dnes sdělila CSG v prohlášení, cenu dodávek ale neuvedla.

Demokratická republika Kongo dostane 70 tisíc dávek vakcíny proti ebole

Demokratická republika Kongo získá 70 tisíc dávek vakcíny Ervebo kvůli rozsáhlému ohnisku eboly. Současnou epidemii však způsobuje varianta Bundibugyo, proti které zatím není schválená vakcína ani cílená léčba. Část dodávky proto poslouží ke klinickému hodnocení.

Bangladéš zvolil za prezidenta veterána vládní strany Alamgira

Bangladéš má nového prezidenta. Poslanci ve čtvrtek zvolili dlouholetého politika vládní Bangladéšské nacionalistické strany Mirzu Fakhrula Islama Alamgira. Hlasování bylo výjimečné tím, že šlo o první skutečně soutěžní prezidentskou volbu v zemi od roku 1991.

KLDR podle Soulu vypálila desítku balistických raket krátkého doletu

Severní Korea dnes vypálila desítku balistických raket krátkého doletu směrem na východ od Korejského poloostrova. Informovala o tom jihokorejská armáda, kterou citovala agentura AP. Odpálení neupřesněné rakety z KLDR dříve potvrdila také japonská vláda a pobřežní stráž, podle níž už střela spadla do moře, uvedla agentura Reuters.

Princ Harry a Meghan se chystají po šesti letech vrátit do Británie

Princ Harry a Meghan se ještě tento měsíc přestěhují z Kalifornie zpět do Británie. Spolu s nimi se vrátí i jejich děti Archie a Lilibet, které mají od září nastoupit do britské školy. Pár ale neobnoví své role pracujících členů královské rodiny a bude bydlet mimo královská sídla.

Ruská obrana v noci zničila 726 ukrajinských dronů, oznámila Moskva

Ruská protivzdušná obrana v noci na dnešek zničila 726 ukrajinských dronů nad dvěma desítkami ruských regionů, anektovaným poloostrovem Krym a Černým i Azovským mořem, oznámilo ministerstvo obrany v Moskvě. O škodách se nezmiňuje. Tisková služba šéfa Tatarstánu Rustama Minnichanova podle státní agentury TASS uvedla, že v Nižněkamsku jsou po útoku zranění a narušena je práce průmyslových zařízení.

Tygr kaspický se vrací do Kazachstánu po více než 70 letech

Tygr kaspický, který byl po desetiletí považován za vyhynulého, se vrací do oblasti, kde kdysi žil. Kazachstán zahájil jeho reintrodukci vypuštěním samice Umit do přírodní rezervace u jezera Balchaš. Do budoucna chce v této oblasti vytvořit životaschopnou populaci přibližně 50 tygrů.

Nad Německem se ve středu přehnala dvě tornáda, poničila desítky domů

Nad okolím Wetzlaru v německé spolkové zemi Hesensko se ve středu večer přehnalo tornádo, informuje dnes agentura DPA odvoláním na Německou meteorologickou službu (DWD). Poničilo asi 60 domů. V Porýní-Falci při bouřce zemřela žena.

Trump vyhlásil Íránu „ekonomickou válku“. Hovoří o operaci, jakou svět ještě neviděl

Americký prezident Donald Trump vyhlásil Íránu „ekonomickou válku“. Také pohrozil tvrdými následky zemím, které by Teheránu pomáhaly. Írán hovoří o „ekonomickém terorismu“, zatímco ztrácí kontrolu nad Hormuzským průlivem.

Ruský útok na Kyjev a okolí zabil 13 lidí, desítky zranil

Nejméně 12 lidí zabil ruský vzdušný útok na ukrajinskou metropoli Kyjev. Na platformě Telegram to dnes ráno uvedl kyjevský starosta Vitalij Kličko a Státní služba pro mimořádné situace (DSNS). Jeden člověk zahynul v Kyjevské oblasti. Zraněny jsou nejméně čtyři desítky lidí. Protivzdušná obrana zneškodnila desítky ruských střel. Podle ukrajinského premiéra Serhije Koreckého byly zasaženy sklady s potravinami a objekty Červeného kříže. Ruské ministerstvo obrany uvedlo, že jeho armáda útočila na podniky vojenského průmyslu, dopravní a logistické centrum a na sklady v Kyjevě a Kyjevské oblasti.

USA: Nejde jen o zničené domy. V plamenech mizí i kulturní dědictví

Když v lednu udeřil na Los Angeles lesní požár Palisades, plameny nezničily jen obytné domy. Popelem lehl i Will Rogers Ranch House, v Kalifornii oblíbená historická památka. O šest měsíců později požár Dragon Bravo zachvátil Národní park Grand Canyon a zničil turistickou chatu Grand Canyon Lodge, původně postavenou v roce 1927.

Snyder představil film, který připravoval téměř dvacet let

Zack Snyder představil první krátkou ukázku ze svého nového filmu The Last Photograph. Temný thriller bude výrazně komornější než jeho předchozí velkofilmy. V hlavních rolích se objeví Stuart Martin a Fra Fee.

Ukrajinec podezřelý z účasti na výbuchu ropovodu Nord Stream byl zadržen v Chorvatsku

Chorvatské úřady zadržely ukrajinského občana podezřelého z účasti na sabotáži plynovodů Nord Stream v Baltském moři. Němečtí vyšetřovatelé ho podezírají, že patřil k potápěčům, kteří v září 2022 umístili na potrubí výbušniny. Německo nyní usiluje o jeho vydání.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama