Více
  8 C
  Czech
  Neděle 26. března 2023

  Delegáti se ve Švýcarsku dohadují o klíčové klimatické zprávě OSN

  Delegáti jednají ve švýcarském Interlakenu o finální podobě zprávy OSN o změně klimatu. Bohaté a rozvojové země se však nemohou shodnout na emisních cílech a finanční pomoci zranitelným státům. Panují obavy, že bude nutné jednání odložit.

  Další teorie o původu covidu: Lidé se podle vědců mohli nakazit od psíků mývalovitých

  Nově zveřejněné genetické údaje získané na „mokrých trzích“ ve Wu-chanu spojují covid-19 s psíky mývalovitými. Vědci mají teorii, že právě tato zvířata, která se na trhu prodávala, koronavirovou pandemii odstartovala. Informuje o tom The Guardian, CNN a další média.

  Ve stěrech odebraných ze stánků na trhu s mořskými plody v Huananu během dvou měsíců po jeho uzavření 1. ledna 2020 byla již dříve zjištěna přítomnost covidu i lidské DNA. Když byla tato zjištění loni zveřejněna, čínští vědci uvedli, že vzorky neobsahovaly žádnou zvířecí DNA.

  Tento závěr byl nyní mezinárodním týmem vědců vyvrácen. Jejich analýza genových sekvencí, které čínský tým zveřejnil ve vědecké databázi Gisaid, zjistila, že některé ze vzorků pozitivních na covid byly bohaté na DNA psíků mývalovitých. V covid pozitivních vzorcích byly také přítomny stopy DNA patřící jiným savcům, například cibetek.

  Tento objev nedokazuje, že pandemii vyvolali psíci mývalovití nebo jiná zvířata nakažená koronavirem. Vědci, kteří svůj výzkum představili skupině odborníků z WHO, se však domnívají, že je to pravděpodobné.

  Údaje čím dál tím víc ukazují na to, že se covid rozšířil na zvířecím trhu,“ řekl časopisu Science profesor Kristian Andersen, evoluční biolog ze Scripps Research v kalifornské La Jolle. Andersen se zúčastnil zasedání vědecké poradní skupiny WHO pro původ nových patogenů a s údaji pracuje.

  Nedávno nahraných genových sekvencí si všimla Florence Débarre, evoluční bioložka z francouzského Národního centra pro vědecký výzkum. Upozornila Andersena a profesora Michaela Worobeyho, evolučního biologa z Arizonské univerzity. Oba napsali články, v nichž uvádějí důkazy o tržním původu pandemie.

  Laboratorní původ teorie nevyvrací

  Odborníci WHO na brífinku podle CNN uvedli, že tyto údaje nejsou průkazné. Stále nedokážou říci, zda virus unikl z laboratoře, nebo zda se přirozeně přenesl ze zvířat na lidi. „Tyto údaje neposkytují definitivní odpověď na otázku, jak pandemie začala. Každý údaj je ale důležitý, abychom se k této odpovědi přiblížili,“ řekl Tedros Ghebreysus, ředitel WHO.

  Co bylo počátkem nejhorší pandemie za posledních sto let, se stalo předmětem intenzivní, často jedovaté debaty. Jedna z teorií předpokládá, že virus se objevil u divokých zvířat a na člověka se rozšířil prostřednictvím kontaminace na trhu. Jiná předpokládá, že unikl z nedalekého Wu-chanského virologického institutu, kde vědci pracují na podobných patogenech.

  Teorie o úniku z laboratoře se v posledních týdnech dostala na titulní stránky novin. Kloní se k ní FBI, americké ministerstvo energetiky i někteří republikáni.  Konkrétní důkazy pro obě teorie chybějí a je možné, že nebudou nikdy nalezeny, uvádí The Guardian.

  Nejnovější genetické údaje nedokazují, že by psíci mývalovití nebo jiní savci byli nakaženi covidem a šířili ho na trhu. Pokud byla zvířata nakažena, mohla se virem nakazit od nemocných lidí. Zjištění však poukazují na možnost, že příčinou bylo nakažené zvíře, a nakonec i nelegální obchod s volně žijícími zvířaty.

  Covid jako chřipka

  Vědci očekávají, že debata bude pokračovat, avšak existují otázky, proč čínský tým nezveřejnil genetické údaje dříve. Jeden z členů týmu, George Gao, bývalý vedoucí čínského Centra pro kontrolu a prevenci nemocí, řekl časopisu Science, že v sekvencích „není nic nového“. Proč byla data později z webu Gisaid stažena, také není jasné.

  Débarre uvedla, že pracuje na zprávě o zjištěních, která bude zveřejněna, a na otázky odpoví až po jejím dokončení.

  Jonathan Stoye, virolog a vedoucí skupiny v Institutu Francise Cricka v Londýně, uvedl: „Nález psíků mývalovitých infikovaných Sars-CoV-2 posiluje pravděpodobnost, že zvířata infikovaná koronavirem byla důležitým článkem v řadě událostí vedoucích k covidové pandemii. Nevyvrací však teorie o úniku z laboratoře. Museli bychom prokázat, že tato zvířata byla infikována před svým příchodem na trh. To ale nejspíš nikdy nebude možné.“

  WHO také uvedla, že pandemie covidu by se mohla v letošním roce ustálit a představovat podobné riziko jako chřipka. „Myslím, že se blížíme k bodu, kdy se na covid můžeme dívat stejným způsobem, jakým se díváme na sezónní chřipku. Je to hrozba pro zdraví, virus, který bude nadále zabíjet, ale virus, který nenarušuje naši společnost,“ řekl Michael Ryan, ředitel pro mimořádné situace WHO, a dodal: „Věřím, že to přijde letos.“

  Sledujte nás na sítích

  Binance postihl dvouhodinový výpadek kvůli softwarové chybě

  Kryptoměnová burza Binance v pátek na dvě hodiny pozastavila obchodování na svých spotových trzích kvůli softwarové chybě související s funkcí trailing stop loss. Vklady a výběry byly kvůli chybě rovněž pozastaveny.

  Hrdina filmu ‚Hotel Rwanda‘ Rusesabagina bude propuštěn z rwandského vězení

  Paul Rusesabagina, který byl zobrazen jako hrdina v hollywoodském filmu "Hotel Rwanda" o rwandské genocidě a odpykává si 25letý trest za obvinění z terorismu, bude v sobotu propuštěn, oznámila rwandská vláda.

  NEJNOVĚJŠÍ

  Binance postihl dvouhodinový výpadek kvůli softwarové chybě

  Kryptoměnová burza Binance v pátek na dvě hodiny pozastavila obchodování na svých spotových trzích kvůli softwarové chybě související s funkcí trailing stop loss. Vklady a výběry byly kvůli chybě rovněž pozastaveny.

  Hrdina filmu ‚Hotel Rwanda‘ Rusesabagina bude propuštěn z rwandského vězení

  Paul Rusesabagina, který byl zobrazen jako hrdina v hollywoodském filmu "Hotel Rwanda" o rwandské genocidě a odpykává si 25letý trest za obvinění z terorismu, bude v sobotu propuštěn, oznámila rwandská vláda.