Více
  8.3 C
  Czech
  Úterý, 26 října, 2021

  Cvičte jógu pro zdraví a dlouhověkost – část 1

  Reklama

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Jóga není jen moderním cvičením, kterému se věnují převážně mladé a štíhlé ženy. Je to praxe prospěšná komukoli, kdo má zájem pečovat sám o sebe.

  Cvičení jógy se datuje tisíce let. V Indii byla tato praxe založena na komplexní filozofii člověka usilujícího o harmonii se sebou samým a světem. Jako taková byla a stále je praxí, která zahrnuje dech, meditaci a cvičení.

  V USA a dalších západních zemích je jóga navzdory svému hlubšímu původu obecně považována za formu cvičení. Dnes je primárně spojena se cvičením ásan. Slovo „ásana“ se používá k označení fyzické praxe jógových póz, nebo může být také použito k popisu jedné jógové pozice.

  Jóga má osm větví. Kromě ásany jóga zahrnuje také pránájámu (dechová cvičení), dhjánu (meditaci), yamas (kódy společenského chování), niyamas (sebepozorování), pratyahara (stažení smyslů), dharana (koncentraci) a samadhi (blaženost).

  Existuje mnoho důvodů, proč začlenit těchto osm větví do své praxe pro zlepšení zdraví a dlouhověkosti.

  7 důvodů, proč cvičit jógu pro zdraví

  Bez ohledu na vaši úroveň znalostí nebo typ jógy, kterou cvičíte, může jóga udělat zázraky pro vaše zdraví a pohodu. Její pravidelné cvičení může také zpomalit fyzické efekty spojené se sedavým životním stylem a procesem stárnutí.

  Ještě lepší je, že jóga je přizpůsobitelná pro všechny úrovně znalostí a věkové kategorie, což znamená, že vaše tělo, mysl a duše mohou těžit z jógy až do vysokého věku.

  Flexibilita

  Typická západní jógová praxe se obvykle skládá ze série pozic, které jsou drženy po různě dlouhou dobu. Mnoho z těchto póz podporuje budování síly a flexibility.

  Už po několika sezeních si můžete všimnout, že pozice se stávají přístupnějšími, jak si budujete sílu a flexibilitu, což vám umožňuje jít hlouběji do držení jednotlivých póz.

  Fyzická praxe jógy může také zmírnit bolesti ve stáří. Zachování flexibility a rozsahu pohybu udrží vaše tělo zdravé a zvýší kvalitu života.

  Síla a svalový tonus

  Zatímco jóga zlepšuje vaši flexibilitu, současně zvyšuje i svalovou sílu. Děje se tak díky delšímu držení pozic, kontrolovaným přechodům a samozřejmě samotným pózám. Nejdůležitější je, že jóga zapojuje svaly, které nemůžete používat nebo posilovat každý den. To zvyšuje celkový tonus a sílu, a dokonce přináší zvýšení hustoty kostí.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  Brahmacharya poslouchejte tělo

  Brahmacharya: poslouchejte své tělo

  Abychom co nejlépe využili naši energii, můžeme zlepšit své zdraví a pohodu jógovou praxí, která je v daný okamžik nejvhodnější. Vaše tělo s vámi neustále mluví. Poslouchejte ho!
  Energie

  Další z pěti Jamas: Brahmacharya, správné využití energie

  Jedno z pěti základních morálních pravidel, která by měla určovat naše jednání vůči okolnímu světu, se nazývá Brahmacharya. Doslovný překlad „celibát“ je ovšem příliš zjednodušené pojetí. O co se tedy jedná?
  náklony pánve

  Jak a proč cvičit náklony pánve

  Pánevní náklony jsou jednoduchým cvikem, který vám pomůže posílit břicho a ulevit od bolestí dolní části zad. Zlepší vaše držení těla a usnadní praktikování složitějších jógových pozic.
  Asteya neokrádat ostatní

  Asteya: neokrádat ostatní. Hlubší význam třetí Jamy

  „Nekradení“ znamená ve filozofii jógy mnohem více než nepřipravit jiného o nějakou fyzickou věc. V přeneseném slova smyslu se Asteya vykládá jako morální zásada neupřednostňovat sami sebe na úkor ostatních.
  Jóga

  Bolí vás kolena? Jóga vám neublíží, naopak může pomoci

  Pokud bojujete s bolestmi kolen, jóga vám nabídne úlevu. Zároveň je to fyzická aktivita, která vaše problémy nezhorší. Který druh jógy je vhodný pro bolavá kolena a co vám přinese?
  jóga satya pravdivost

  Praktikujte zásadu pravdivosti na podložce i mimo ni

  Osm větví jógy tvoří její filozofický základ. Týkají se všech aspektů každodenního života. Procvičujte je a zjistíte, že vám pomohou v osobním rozvoji.
  Reklama
  Reklama
  Reklama