Praktikování pránájámy spolu s jógou přináší mnoho výhod. Někteří jogíni ji dokonce považují za nejdůležitější součást cvičení. Mezi benefity pránájámy patří zklidnění aktivní mysli, vyčištění zablokovaných čaker, zvýšení energie a vytvoření harmonie mezi myslí, tělem a duchem. Jaké jsou základní druhy pránájámy?
Podobně jako existuje mnoho druhů ásan, jsou i různé druhy pránájámy. Pokud jste nováčkem, možná vás zajímá, jak začít. Zde jsou tři základní dýchací techniky, které se hodí pro začátek:
Ujjayi pránájáma (vítězný dech)
Slovo ujjayi lze ze sanskrtu přeložit jako „ten, kdo zvítězí“. Běžné je také označení „vítězný dech“ nebo „oceánský dech“. To kvůli zvuku, který jogín při dýchání vydává. Jedná se o jeden z nejběžnějších typů pránájámy. Je to dlouhý a hladký dech, který vytváří pocity relaxace a energie.
Při ujjayi dýchání probíhá jak nádech, tak výdech nosem. Váš dech nejprve naplní dolní hrudní koš, pak horní část hrudníku a hrdlo. Otvor mezi hlasivkami je zúžený a vytváří tak syčivý zvuk. Proto je toto dýchání přirovnáváno k vlnám oceánu nebo dýchání pomocí potápěčského vybavení.
Bude vám chvíli trvat, než se v ujjayi dechu zdokonalíte. Začněte v sedě, až se zlepšíte, můžete tímto způsobem dýchat i během náročnějších ásan. Nadechněte se. Při nádechu jemně vzdorujte vzduchu v zadní části krku. Při výdechu jakoby vytlačte vzduch ven.

Bhastrika pránájáma
Bhastrika je považována za jednu z nejdůležitějších a nejpřínosnějších jógových dýchacích technik. Jedná se o energizující dech a doporučuje se praktikovat ráno na prázdný žaludek. Povzbudí vás, zrychlí metabolismus, vyčistí mysl a odstraní energické bloky.
Bhastrika vyžaduje silné a rychlé nádechy i výdechy. Ty je možné opakovat kolikrát chcete. Na závěr přijde hluboký nádech a zadržení dechu na co nejdelší dobu před pomalým a hlubokým výdechem. Posaďte se rovně a nadechněte se nosem. Při nádechu by se vám mělo nafukovat břicho. Vydechněte energicky opět nosem.
Bhramari pránájáma (včelí dech)
Jak název napovídá, výdech v tomto typu pránájámy připomíná bzučivý zvuk včely. Pomůže vám zbavit se stresu, uklidnit nervy a odstranit z těla i mysli nahromaděnou úzkost a napětí. Díky pozitivnímu vlivu vibrací pomáhá tento typ dechu při problémech se štítnou žlázou a dutinami.
Začněte v pohodlné poloze v sedě se zavřenýma očima. Můžete sedět i v lotosové póze. Položte si ukazováčky na chrupavku mezi tváře a uši. Při výdechu jemně zatlačte na tento bod a současně vydávejte bzučivý zvuk. Pokračujte po dobu pěti cyklů. Jakmile zvládnete zvuk při výdechu, můžete se pokusit „bzučet“ i během nádechu. Zkuste tuto dýchací techniku procvičovat s tím, že si jedním prstem ucpete uši a ostatními zakryjete oči. Tím snížíte jinou zvukovou a vizuální stimulaci a plně využijete relaxační účinky zvuku.