Více
  11 C
  Czech
  Neděle, 25 září, 2022

  Citibank omylem rozeslala na cizí účty půl miliardy. Podle soudu je nedostane zpátky

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Citibank nedostane zpátky téměř půl miliardy dolarů, které kvůli chybě rozeslala na účty věřitelů kosmetické společnosti Revlon. Rozhodl o tom americký okresní soud, píše CNN.

  Jeden z nejhorších omylů v bankovní historii se třetí největší americké bance opravdu nevyplatil. Věřitelům Revlonu měla banka rozeslat na úrocích zhruba 8 milionů dolarů v úrocích. Někdo ale udělal chybu, a banka ve skutečnosti odeslala přibližně stokrát větší sumu, včetně 175 milionů dolarů do hedgeového fondu. Celkově takhle banka „utratila“ necelých 900 milionů. Někteří věřitelé poslali peníze zpátky, banka ale stále postrádá půl miliardy, kterou podle rozhodnutí soudu nejspíš nedostane.

  Americký právní systém většinou trestá lidi, kteří utratí peníze, co jim přistály na účtu neoprávněně. V digitálním věku jsou podobné chyby ze strany bank běžné, a peníze se mohou okamžitě vrátit tam, kam patří. V roce 2019 policie obvinila manžele z Pennsylvánie z krádeže poté, co jim banka neúmyslně poslala na účet 120 tisíc dolarů, a oni sumu utratili. Stát New York má ale výjimku: podle něj si ze zákona mohou lidé takto nabyté peníze nechat, pokud nevěděli, že jim nepatří. A právě to věřitelé Revlonu uvedli.

  Soud uznal, že příjemci peněz oprávněně věřili, že jim astronomické sumy opravdu patří. „Zdálo se jim naprosto nesmyslné, že by Citibank, jedna z nejsofistikovanějších finančních institucí na světě udělala takovou chybu, která se nikdy předtím nestala, a omylem rozeslala skoro bilion dolarů,“ argumentoval soudce Jesse Furman. Benjamin Finestone, právní zástupce dvou věřitelů, společností HPS Investment Partners a Brigade, uvedl, že je velmi spokojen s detailním a promyšleným závěrem soudu.

  Pes zmáčkl klávesnici, vtipkovali zaměstnanci

  Samotná banka přišla na osudný omyl až o den později. Soudce využil jako důkazy i interní chat ve společnosti HPS, ze kterého vyplývalo, že zaměstnanci firmy neměli tušení, že se jednalo o omyl, až do té doby, kdy jim banka zaslala oznámení. Později o tom zaměstnanci vtipkovali. „To je odvrácená stránka práce z domova. Možná pes zmáčkl něco na klávesnici,“ psal například jeden z nich.

  Rozhodnutí soudu není pravomocné a neznamená to tedy, že věřitelé mohou s penězi utéct. Existuje možnost odvolání, takže s částkami není zatím možné nic dělat. „S rozhodnutím soudu silně nesouhlasíme a hodláme se odvolat. Peníze patří nám a budeme dělat všechno proto, abychom je dostali zpátky,“ uvedla v prohlášení Citibank. Banka má ještě možnost vymáhat peníze přímo po Revlonu. Kosmetická firma byla covidovou pandemií silně zasažena, její obrat se oproti uplynulému roku snížil o 40 procent.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS