-7.2 C
Czech
Pátek 9. ledna 2026
EkonomikaBohatí Američané prchají z New Yorku a Kalifornie do levnějších jižních států, ukázal...

Bohatí Američané prchají z New Yorku a Kalifornie do levnějších jižních států, ukázal průzkum

Vysoké náklady na bydlení nemusí být nepříjemné jen nízkopříjmovým domácnostem, ale i rodinám s vysokými příjmy. Státy jako New York a Kalifornie v posledních letech zaznamenaly exodus bohatých na levnější jih, napsal server Business Insider s odkazem na analýzu webu SmartAsset.

Americký jih je jednou z nejvhodnějších oblastí pro americké přistěhovalce, ukázaly údaje vládní agentury United States Census Bureau, jež mimo jiné každých deset let provádí sčítání lidu. Nijak tomu není ani u Američanů s vysokými příjmy.

Do jižních států v posledních letech podle Business Insider míří hlavně lidé vydělávající ročně přes 200 000 dolarů (více než 4 686 300 korun). Většina z nich si vybírá Floridu, Texas a Severní a Jižní Karolínu, cituje web výzkum provedený SmartAsset.

Ten k těmto závěrům došel analýzou daňových přiznání z let 2021 a 2022. Jako nejlepší stát pro americké přistěhovalce vyšla Florida se ziskem 29 771 vysokopříjmových domácností, následovaná Texasem s přírůstkem 8 260 bohatých domácností.

Státy Severní a Jižní Karolína se umístily na třetím a čtvrtém místě se zisky 5 792 a 5 270 domácností s vysokými příjmy. Tyto rodiny nejčastěji opouštějí New York, Illinois a Massachusetts se ztrátami 12 040, 9 292 a 4 392 bohatých domácností.

Za lepším životem  

Zmíněné státy na severovýchodě, středozápadě a na západním pobřeží mají jedno společné – vyšší daňovou zátěž než v případě států jižních. Jako motivace k přestěhování tyto domácnosti pro Insider zmiňovaly lepší pracovní příležitosti a hezké počasí.

Hlavně však uváděly daňově a podnikatelsky přívětivější prostředí a celkově nižší životní náklady. Myslely, že s vysokými příjmy a nižšími náklady zlepší kvalitu svých životů, podle separátního průzkumu SmartAsset tomu tak ale úplně nebylo.

Američané, kteří se přestěhovali z New Yorku do Miami, ušetřili podle analýzy v roce 2023 o 28 procent peněz méně, než by ušetřili, kdyby se přestěhovali v roce 2019. Jejich roční úspory klesly z 122 956 dolarů v roce 2019 na 88 036 dolarů v roce 2023.

Stejné to bylo u bohatých Američanů stěhujících se z New Yorku do Austinu nebo Dallasu. V roce 2023 ušetřili o 20 a 25 procent méně než v roce 2023. Úspory těchto domácností na jihu mohou podle průzkumu erodovat s rostoucími cenami domů a nájmů.

Bydlení v jižních státech zdražuje od roku 2019 kvůli vysoké inflaci a rostoucí poptávce po bydlení. Například ceny domů v Miami od roku 2019 do roku 2023 vzrostly o 43,7 procenta, čímž překonaly celostátní nárůst o 33,7 procenta za stejné období.

Reklama

Doporučujeme

FBI a Trump nám nedovolí vyšetřovat zastřelení občanky v Minneapolis, tvrdí Minnesota

Úřady státu Minnesota tvrdí, že FBI jim zablokoval přístup k vyšetřování zastřelení Renee Nicole Good (37), kterou ve středu usmrtil agent americké imigrační a celní služby (ICE). Případ vyvolal v Minneapolis rozsáhlé protesty a vyostřil napětí mezi federální vládou a místními představiteli.

Trump: Je na čínském prezidentovi, co Čína udělá na Tchaj-wanu

Americký prezident Donald Trump uvedl, že je na čínském prezidentovi Si Ťin-pchingovi, co Čína udělá na Tchaj-wanu. Zároveň ale naznačil, že nechce, aby Čína nad Tchaj-wanem převzala kontrolu. Šéf Bílého domu to uvedl ve středečním rozhovoru s deníkem The New York Times (NYT). Nahrávku rozhovoru NYT zveřejnil ve čtvrtek. Tchajwanská otázka je výhradně věcí Číny a nikdo zvenčí se do ní vměšovat nebude, reagovalo podle agentury Reuters čínské ministerstvo zahraničí.

Macinka přijel na návštěvu Ukrajiny, setká se s ukrajinským protějškem

Český ministr zahraničí Petr Macinka přijel dnes ráno na návštěvu Ukrajiny. V Kyjevě se má setkat se svým ukrajinským protějškem Andrijem Sybihou. Na cestě ho doprovází mimo jiné poslanec a čestný prezident Motoristů Filip Turek. ČTK to sdělil mluvčí Černínského paláce Daniel Drake.

Nejvyšší soud dnes může zveřejnit rozhodnutí o Trumpových clech

Nejvyšší soud v pátek může rozhodnout o legitimnosti cel amerického prezidenta Donalda Trumpa, upozornil server CNBC. V případě neúspěchu by šlo o komplikaci pro jeho administrativu, neznamenalo by to však konec tarifů. Existuje více způsobů, jak může daně na zahraniční dovoz uvalovat.

Íránská televize obvinila USA a Izrael z podněcování protestů

Íránská státní televize dnes prolomila mlčení o demonstracích, které přes noc zachvátily zemi. Tvrdí, že násilnosti a požáry rozpoutali "terorističtí agenti" Spojených států a Izraele. Krátká reportáž o protestech byla nenápadně zařazena do ranního vysílání státní televize v 8:00 hodin místního času (6:00 SEČ) a představuje první oficiální vyjádření k nejnovějším demonstracím, píše agentura AP.

Trump naznačil, že nechá vypršet americko-ruskou smlouvu Nový START

Americký prezident Donald Trump naznačil, že nechá vypršet smlouvu Nový START mezi USA a Ruskem, jejíž platnost končí letos 5. února. Uvedl to v rozsáhlém rozhovoru pro list The New York Times (NYT). Zastánci kontroly zbraní se obávají, že dvě největší jaderné velmoci světa začnou po vypršení platnosti smlouvy rozmísťovat strategické hlavice nad rámec stanovených limitů, což urychlí erozi globálního režimu kontroly zbraní.

Ruský dronový útok na Kyjev podle ukrajinských úřadů zabil nejméně čtyři lidi

Ruský dronový útok na Kyjev v noci na dnešek zabil nejméně čtyři lidi a dalších nejméně 19 lidí zranil. Způsobil také rozsáhlé škody na domech a infrastruktuře. S odkazem na ukrajinské úřady o tom informuje agentura Reuters.

Nejprve střílet, až pak se ptát. Dánsko by v případě invaze kladlo okamžitý odpor

Dánská armáda má povinnost v případě jakékoli invaze zahájit palbu bez rozkazů, vysvětlilo dánské ministerstvo obrany. Pokud by se cizí jednotky pokusily dobýt Grónsko, dánské síly by se řídily směrnicí vzniklou po konci druhé světové války, která je, jak vláda potvrdila, stále v platnosti.

NASA stahuje posádku Crew-11 z ISS kvůli zdraví astronauta

NASA rozhodla o předčasném návratu čtyřčlenné posádky mise Crew-11 z Mezinárodní vesmírné stanice na Zemi. Důvodem je zdravotní problém jednoho z astronautů, kterého agentura nejmenovala a nezveřejnila ani podrobnosti k jeho stavu.

Rusko při nočních útocích na Ukrajinu použilo raketu Orešnik, uvedla Moskva

Rusko oznámilo, že v noci při rozsáhlém útoku na Ukrajinu použilo i novou nadzvukovou střelu Orešnik, píší agentury s odkazem na ruské ministerstvo obrany. Podle jeho informací byl útok reakcí na ukrajinský pokus zaútočit na konci loňského roku drony na rezidenci ruského prezidenta Vladimira Putina.

Trump tvrdí, že Machado mu chce dát Nobelovu cenu míru

Prezident Donald Trump oznámil, že se příští týden setká s venezuelskou opoziční lídryní Maríou Corinou Machado. Zároveň řekl, že by přijal Nobelovu cenu míru, kterou mu podle jeho slov chce Machado předat nebo s ním sdílet.

Výpadek proudu na Ukrajině nechal v mrazech bez elektřiny přes milion domácností

Dva ukrajinské regiony se ve středu pozdě večer ocitly téměř úplně bez elektřiny po ruských útocích drony. Podle ukrajinských úřadů a provozovatele přenosové soustavy šlo o jeden z největších výpadků od začátku plnohodnotné invaze a bez proudu zůstalo přes milion domácností v Záporožské a Dněpropetrovská oblasti.

Trumpova administrativa plánuje odstoupení USA od klíčové klimatické dohody OSN

Bílý dům oznámil plán odejít z UNFCCC, dohody, která tvoří základ globální klimatické spolupráce. Součástí kroku má být i odchod z dalších institucí včetně IPCC. Kritici varují před izolací USA, právní experti zase řeší, kdo o takovém odchodu smí rozhodnout.

Johnny Knoxville ohlásil návrat Jackass, nový film už má datum premiéry

Legendární parta, která proměnila bolest v popkulturu, se vrací. Johnny Knoxville na Instagramu oznámil nový film společně s datem premiéry. Zatím ale neprozradil, co přesně fanoušky čeká a kdo se tentokrát objeví na place.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama