Reklama
6 C
Czech
Středa 11. března 2026
ZprávyBiden a Obama na pohřbu v Las Vegas vzdali hold zesnulému senátorovi...

Biden a Obama na pohřbu v Las Vegas vzdali hold zesnulému senátorovi Reidovi

Lídři Demokratické strany včetně amerického prezidenta Joea Bidena a bývalé hlavy státu Baracka Obamy se v sobotu rozloučili s bývalým dlouholetým senátorem Harrym Reidem, kterého oslavovali jako skromného a čestného muže schopného vždy dotáhnout věci do konce. Na pohřbu politika v Las Vegas připomínali jeho podíl na schválení zásadních zákonů 21. století.

Reid zemřel 28. prosince po dlouhém boji s rakovinou slinivky břišní. Zákonodárci ze státu Nevada bylo 82 let. Běhen své kariéry ve vrcholné politice strávil čtyři roky v americké Sněmovně reprezentantů, načež se přesunul do Senátu, jehož členem byl 30 let. Od roku 2005 až do odchodu do důchodu na začátku roku 2017 byl lídrem demokratických senátorů.

https://twitter.com/politic_talks/status/1479965664735416323

O jedné věci nemůže být pochyb. Harry Reid bude považován za jednoho z nejlepších lídrů senátní většiny v dějinách,“ uvedl ve své řeči Biden, který byl řadu let v Senátu Reidovým kolegou. „Když Harry řekl, že něco udělá, tak to udělal. Mohli jste na to vsadit,“ řekl americký prezident.

Podle AP byl Reid považován za jednoho z nejtvrdších vyjednavačů v Kongresu. Jakožto lídr senátní většiny za Obamova prezidentství mimo jiné pomohl prosadit reformu zdravotního pojištění známou jako Obamacare, také se podílel na opatřeních reagujících na finanční krizi, která vypukla v roce 2008.

Tyto skutečnosti připomněl na pohřbu i sám Obama. „Bez Harryho by nebyl žádný zákon o dostupné péči,“ uvedl exprezident v odkaze na svou zdravotnickou reformu. Také popisoval dětství zesnulého senátora, jehož rodina prý byla tak chudá, že ani nevěděl, co to zdravotní péče je. Když se někomu udělal kaz na zubu, vytáhl mu ho otec, a Harryho bratr nechal zlomenou nohu, aby se zahojila sama, líčil Obama.

Pohřbu se účastnil i Reidův nástupce v čele demokratických senátorů Chuck Schumer a předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová.

Reklama

Doporučujeme

Írán už začal v Hormuzském průlivu pokládat miny, naznačují američtí zpravodajci

Zničili jsme íránské lodě určené k pokládání min v Hormuzském průlivu, informoval na své sociální síti Truth Social americký prezident Donald Trump. Írán skutečně začal v této klíčové dopravní trase pro export ropy klást miny.

U amerického konzulátu v Torontu se střílelo, incident se obešel bez zranění

Kanadská policie vyšetřuje střelbu u amerického konzulátu v Torontu. Na místě byly nalezeny důkazy o výstřelu, přičemž nebyla hlášena žádná zranění. K incidentu došlo v úterý v brzkých ranních hodinách, policie zatím neidentifikovala žádného podezřelého.

Ruské dronové útoky na Charkov a Dnipro zranily přes 20 lidí

Rusko v noci na dnešek podniklo další sérii dronových útoků na Ukrajinu. V Charkově a Dnipru při nich utrpělo zranění více než 20 lidí, uvedly místní úřady. Naopak Moskva tradičně bez podrobností informuje o likvidaci útočících ukrajinských dronů.

Sestra Kim Čong-una kritizovala USA a Jižní Koreu za společné vojenské cvičení

Sestra severokorejského vůdce Kim Jo-čong v dnešním prohlášení kritizovala USA a Jižní Koreu za uspořádání společného vojenského cvičení a varovala, že jakékoli ohrožení bezpečnosti KLDR bude mít vážné následky. Informovaly o tom agentury AP a Reuters. Spojenci zahájili jedenáctidenní cvičení Freedom Shield (Štít svobody) v pondělí.

Írán je podle ministra zahraničí připraven pokračovat v raketových úderech

Írán je připraven pokračovat v raketových úderech, dokud to bude nutné. V rozhovoru s americkou veřejnoprávní stanicí PBS to prohlásil íránský ministr zahraničí Abbás Arakčí. Poznamenal rovněž, že po amerických a izraelských útocích na jeho zemi neočekává žádná další jednání o íránském jaderném programu.

Ukrajina téměř zcela vytlačila Rusy z Dněpropetrovské oblasti, tvrdí generál

Ukrajina během své nedávné protiofenzivy téměř zcela vytlačila ruská vojska z Dněpropetrovské oblasti. Zbývá osvobodit tři vesnice, uvedl v rozhovoru se serverem RBK-Ukrajina ukrajinský generál Oleksandr Komarenko. Tvrzení nelze ve válečných podmínkách bezprostředně ověřit z nezávislých zdrojů.

Trump poslal ceny ropy dolů, trhy však reagují předčasně

Ceny ropy klesají po několika vyjádřeních amerického prezidenta Donalda Trumpa o tom, že válka s Íránem se chýlí ke konci. Trhy nicméně začaly pracovat s koncem konfliktu ještě dříve, než k němu došlo, varoval expert. Americký dolar po Trumpových komentářích oslabil a akcie posílily.

Izrael čeká dlouhou ofenzivu v Libanonu

Izrael počítá s tím, že boj proti Hizballáhu v Libanonu potrvá déle než současná válka s Íránem, napsaly Financial Times. Operace může pokračovat i po případném příměří s Teheránem a podle izraelských plánů má oslabit hnutí natolik, aby sever země přestal žít ve stínu další evakuace.

Válka s Íránem brzy skončí, ujistil Trump

Americký prezident Donald Trump v pondělí ujistil republikány, že válka s Íránem nepotrvá dlouho. Konflikt nicméně podle něj skončí až ve chvíli, kdy USA splní všechny své válečné cíle. Írán reagoval s tím, že válka skončí, až to dovolí.

Íránská televize označila nového vůdce Modžtabu Chameneího za zraněného ve válce

Moderátoři íránské státní televize při nedělním oznámení jména nového nejvyššího duchovního Modžtaby Chameneího uvedli, že byl zraněn v "ramadánové válce", což je označení, které íránská média používají pro současný konflikt s USA a Izraelem. Analytik ale později v živém vysílání naznačil, že nyní 56letý Chameneí mohl být zraněn v irácko-íránské válce v 80. letech. Jak byl nový vůdce zraněn, tak z vysílání íránské televize není jasné, napsala agentura AP.

KOMENTÁŘ: Trump zlehčuje ropný šok. Uklidní svět uvolnění komoditních rezerv?

Pokračující válka na Blízkém východě vyhnala ceny ropy v jednu chvíli až na cenu 116 dolarů za barel. Napětí na trhu má ulevit plán států skupiny G7 na uvolnění ropných rezerv. O jaké množství černého zlata jde? A jak situaci komentuje prezident Donald Trump?

Výbuch v Lutychu poškodil synagogu. Antisemitský útok, míní belgická vláda

Belgické úřady vyšetřují pondělní výbuch před synagogou v Lutychu na východě země. Exploze poškodila budovu i okolní objekty, incident se obešel bez zranění. Podle představitelů státu šlo o cílený antisemitský čin.

Šéf rakouské veřejnoprávní ORF odstoupil z funkce kvůli obvinění z obtěžování

Šéf veřejnoprávní rakouské rozhlasové a televizní stanice ORF Roland Weissmann dnes z funkce s okamžitou platností odstoupil. Informovala o tom agentura APA s odvoláním na vedení rady této stanice. Weissmanna jedna ze zaměstnankyň obvinila ze sexuálního obtěžování, ten to ale popírá. Jeho právní zástupce oznámil právní kroky.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama