-4.8 C
Czech
Neděle 25. ledna 2026
ZprávyBBC: Covidovými pravidly svíraná Čína se ptá - hraje se MS na...

BBC: Covidovými pravidly svíraná Čína se ptá – hraje se MS na jiné planetě?

Obrovskou pozornost věnují tento týden čínská státní média mistrovství světa ve fotbale, které se koná v Kataru. Ovšem šampionát v zemi vyvolává frustraci nejen proto, že se Čína na MS nekvalifikovala, ale také kvůli proticovidovým opatřením, která odrazují obyvatele země od hromadného sledování zápasů, napsal zpravodajský server BBC News.

Navíc scény slavících davů a bujarých fanoušků bez roušek a respirátorů dráždí diváky v zemi, která stále trvá na politice nulové tolerance vůči nemoci covid-19. Mnozí Číňané využili mistrovství světa k tomu, aby si na stávající čínskou proticovidovou strategii stěžovali.

V rámci nulové tolerance jsou uzavírána celá města kvůli jednotlivým případům výskytu koronaviru, aby se zabránilo jeho šíření. Čína v současné době zažívá nejhorší epidemii za půl roku a v posledních několika týdnech prudce vzrost počet vyhlášených uzávěr. Za posledních 24 hodin Čína zaznamenala více než 28.000 nových případů, které se vyskytují ve všech provinciích.

Fotbal je v Číně velmi populární. O prezidentovi Si Ťin-pchingovi je známo, že je velkým milovníkem tohoto sportu a v minulosti se nechal slyšet, že je snem jeho země vyhrát mistrovství světa ve fotbale. Díky tomu jsou zápasy MS vysílány ve státní televizi CCTV a státní média se snaží zdůraznit, že Čína je na mistrovství přítomná, i když tam nejsou její hráči.

Deník Global Times informoval o tom, že na MS jsou hojně zastoupeny produkty vyrobené v Číně „od autobusů po stadion, a dokonce i klimatizační jednotky“. Sdělovací prostředky včetně CCTV rovněž informovaly o přítomnosti čínských vlajkonošů na zahajovacím ceremoniálu a o tom, že do Kataru dorazily dvě pandy velké, aby se „setkaly“ s diváky, kteří přijeli na mistrovství.

Nejde ovšem popřít, že covid-19 průběh fotbalového svátku v Číně utlumil. Ve velkých městech se kvůli covidu opět uzavřely podniky, které nejsou nezbytné, a úřady vyzvaly obyvatele, aby omezili přesuny. Protože nemohou jít do barů, rozhodli se někteří fanoušci podle deníku Global Times „sledovat zápasy doma s rodinami“, jiní vyrazili do kempů.

Pro ty, kdo doufali, že by mohli sledovat zápasy osobně, zůstal počet letů mezi Čínou a Katarem značně omezený. A mnozí fanoušci se svěřují s tím, jakou cítí při sledování letošního ročníku mistrovství světa izolaci.

Na mobilním messengeru WeChat se v úterý rychle rozšířil otevřený dopis, který zpochybňoval pokračující politiku nulové nákazy covidem v zemi a ptal se, jestli je Čína „na stejné planetě“ jako Katar. Dopis se ale brzy stal obětí cenzury.

Také na sociální síti Weibo se množí komentáře diváků, kteří píší o tom, jak se při sledování letošních zápasů cítí odděleni od zbytku světa. Někteří uvádějí, jak jim připadá divné, když vidí, jak se shromažďují statisíce lidí, aniž by měli na sobě roušky nebo se museli prokazovat nedávným testem na covid-19.

„Nejsou tam žádná oddělená místa, aby si lidé mohli udržovat sociální odstup, a u postranních čar není nikdo oblečený v bílo-modrém (lékařském) hábitu. Tato planeta se skutečně rozdělila. Na jedné straně světa je karneval v podobě mistrovství světa ve fotbale, na druhé straně pětidenní zákaz nenavštěvovat veřejná místa,“ napsal jeden z komentujících.

Někteří říkají, že měli problém vysvětlit svým dětem, proč jsou scény z mistrovství světa tak odlišné od těch, s nimiž se setkávají doma. I v Číně je ovšem dost lidí, kteří kritizují, že se země v zámoří otevírají, zatímco Světová zdravotnická organizace (WHO) stále označuje koronavirus způsobující nemoc covid-19 za „akutní celosvětový stav nouze“.

Reklama

Doporučujeme

Propuštění z vazby majitele baru v Crans-Montaně vyvolalo protest Itálie

Propuštění z vazby majitele baru v Crans-Montaně, kde zemřelo při požáru na přelomu roku 40 lidí, vyvolalo protest Itálie i údiv některých advokátů pozůstalých a obětí. Píší to dnes agentury. Jacques Moretti se dostal z věznice v pátek po složení kauce ve výši 200.000 franků (přibližně 5,2 milionu korun). Soud však nařídil opatření, která mají zabránit muži, který je francouzským občanem, uprchnout ze země.

Bílý dům zveřejnil AI snímek Trumpa s tučňákem a grónskou vlajkou

Bílý dům v pátek večer na X zveřejnil patrně umělou inteligencí (AI) vygenerovaný snímek prezidenta Donalda Trumpa s tučňákem, jak prochází zasněženou horskou krajinou. Obrázek, na němž je grónská vlajka, okamžitě vzbudil na sociálních sítích posměšné reakce.

Babiš má spor kolem L-159 za umělý, prezident Pavel už podle něho vede kampaň

Premiér Andrej Babiš (ANO) pokládá rozmíšky kolem možnosti poskytnout čtveřici bojových letounů L-159 Ukrajině za umělý problém. Na dnešním sněmu hnutí ANO v Praze ministerský předseda řekl, že nechce dávat energii na spory. Prezident Petr Pavel, který tento týden ohlásil ambici prezidentský mandát obhajovat, už podle Babiše vede volební kampaň. Reakci Pavla ČTK zjišťuje.

Ruské drony zaútočily na Kyjev a Charkov, jeden mrtvý a nejméně 15 zraněných

Ruské drony dnes brzy ráno zasáhly několik částí ukrajinské metropole Kyjev. V pohotovosti byla protivzdušná obrana. Dronový útok hlásilo i druhé největší ukrajinské město Charkov. Při obou útocích bylo zraněno nejméně 15 lidí a v Kyjevě jeden člověk zahynul. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na představitele obou měst.

Záplavy v Mosambiku přivedly krokodýly blíž k lidem, varují úřady

Poté, co vydatné deště a povodně postihly Mosambik a další státy jižní Afriky, varují úřady v zaplavených městech a obcích před výskytem krokodýlů. Při záplavách v zemi zahynulo nejméně 13 lidí, tři z nich podle agentury AP usmrtili právě tito plazi.

Soud propustil na kauci majitele baru, v němž ve Švýcarsku na Nový rok hořelo

Soud ve švýcarském kantonu Valais dnes po složení kauce nařídil propuštění Jacquesa Morettiho, který spoluvlastní bar v lyžařském středisku Crans-Montana, v němž v noci na Nový rok vypukl požár a připravil o život 40 lidí. Informují o tom agentury. Moretti spolu s manželkou Jessicou Moretti, která je zároveň spolumajitelkou baru, čelí podezření ze zabití z nedbalosti.

Google a Epic Games mají tajnou dohodu za 800 milionů dolarů

Google a Epic Games uzavřely novou dohodu kolem Androidu, Fortnite a Unreal Engine, přičemž značná část podmínek má zůstat neveřejná. Partnerství se objevilo při soudním jednání v San Francisku, kde se řešilo urovnání dlouhého antimonopolního sporu mezi oběma firmami. Federální soudce James Donato během slyšení naznačil, že spolupráce může zahrnovat společný vývoj a marketingové závazky a že Epic má pomáhat s propagací Androidu, zatímco Google má nově využívat klíčovou technologii Epicu.

Jednání s USA o Grónsku brzy začnou, oznámil dánský ministr zahraničí Rasmussen

Jednání o Grónsku se Spojenými státy brzy začnou. Dnes to podle agentury AFP oznámil dánský ministr zahraničí Lars Løkke Rasmussen. Americký prezident Donald Trump v posledních dnech opakovaně hovořil o nezbytnosti získat Grónsko pro bezpečnost USA, ve středu se ale s generálním tajemníkem Severoatlantické aliance Markem Ruttem dohodl na rámci dohody o budoucnosti tohoto arktického ostrova a posílení bezpečnosti v celé arktické oblasti.

Španělsko se nepřipojí k Radě míru Donalda Trumpa, uvedl premiér Sánchez

Španělsko se nepřipojí k Radě míru amerického prezidenta Donalda Trumpa, informovala agentura Reuters. Podle španělského premiéra Pedra Sáncheze iniciativa není v souladu se závazkem Španělska k mezinárodnímu právu, OSN a multilateralismu. Rada míru má být podle Trumpových představ mezinárodní organizací, která pomůže zprostředkovat a monitorovat příměří, organizovat bezpečnostní opatření a koordinovat obnovu v místech zpustošených válkou.

Cena zlata trhá rekordy, překonala hranici 4900 dolarů za unci

Cena zlata ve čtvrtek poprvé překonala hranici 4900 dolarů za unci (101 200 korun), napsal server Mint. K zájmu investorů o zlato přispívá geopolitické napětí, oslabení amerického dolaru a letošní očekávané snížení úrokových sazeb Federálním rezervním systémem (Fed). Americká ekonomika zůstává na trajektorii silného růstu.

Na jednání s Ruskem a USA v Abú Zabí se bude mluvit o území, řekl Zelenskyj

Na jednání se zástupci Spojených států a Ruska v Abú Zabí se bude mluvit o územních otázkách. Dnes to podle agentur řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Hotová je podle něj také dohoda se Spojenými státy o bezpečnostních zárukách pro Ukrajinu.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama